diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Nejoblíbenější a nejčtenější dětské knihy

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Nejoblíbenější a nejčtenější dětské knihy

Mám doma jedenáctiměsíční dceru. Oba s manželem knížky milujeme a čteme opravdu hodně. S dcerou jsem začala prohlížet dětská leporela snad od prvního měsíce,protože se jí to líbilo a koukala a poslouchala, tak jsme pokračovali. Dnes vydrží u čtení a prohlížení knížeček i třičtvrtě hodinky.

Snažila jsem se najít doporučené a vhodné knížečky pro batolátka, ale všude jsem narazila pouze na doporučení pohádkových knížek, kde byly i dobrodružné knihy pro děti tak na druhém stupni ZŠ. Proto jsem se rozhodla, udělat takový doporučující seznam podle sebe a svých zkušeností, které mám jako učitelka v mateřské školce, doma se svou dcerou a dětmi známých. 

Leporela

O veselé mašince – Zdeněk Miller, Jan Čarek – nakl. Albatros 2002

Knížka o malé mašince, která se projíždí po trati krajinou, nádražími, přes mosty, až nakonec skončí unavená v poslední stanici. Zahálení ovšem pro mašinku není, druhý den se zas vydává na cestu!

Polámal se mraveneček – Jan Kožíšek, ilustr. Ondřej Sekora – nakl.Albatros

Dnes už klasické leporelo s oblíbenou dětskou říkankou z dílny vynikajícího básníka Josefa Kožíška a známého tvůrce Ferdy Mravence Ondřeje Sekory. Srozumitelný a hravý příběh vypráví o malém mravenečkovi, který je celý polámaný. Přijde ho sice léčit mravenčí doktor, ale nakonec mu pomůže přátelské pohlazení jeho kamaráda.

Krtek a kalhotky – Zdeněk Miler; Eduard Petiška

Leporelo pro nejmenší o tom,jak krtek ke kalhotkám přišel.

Hrajeme si celý den – František Hrubín

Hravé a veselé verše Františka Hrubína vám napoví, jaké všechny hry můžete hrát, abyste se zabavili. Rýmování doprovází u dětí velmi oblíbené ilustrace Heleny Zmatlíkové.

Kuřátko a obilí – František Hrubín

V roce 1953 se poprvé setkali na uměleckém poli vynikající básník a oblíbený ilustrátor. Z jejich “pera” vyšla veršovaná a kreslená pohádka, která provází už několikátou generaci dětí. Milé a dobře zapamatovatelné verše ztvárnil do obrazu Zdeněk Miler.

Kozí pohádka – Věra Provazníková

„To jsem já, bradička bílá! Otevřte, kůzlátka milá. Nesu sladké zelíčko, tak otevřte maličko!“ – Těmito líbeznými slůvky vlk přemlouvá kozlátka, aby mu otevřela, vyparáděný tak, že se musí děti smát, jak mu klobouk s pentlemi padne.
Jedna z nejoblíbenějších dětských pohádek, kterou děti znají nazpaměť od nejútlejšího dětství. Verši doprovází Věra Provazníková.

Vařila myška kašičku

Leporelo s textem tří lidových říkadel – Vařila myška kašičku, Paci, paci, pacičky a Povídám, povídám pohádku – doprovázených půvabnými obrázky.

 

Říkanky a písničky

Velká kniha básniček a pohádek – Jiří Žáček, Vlasta Baránková

Kniha vtipných a zároveň laskavých básniček, pohádek, doplňovaček, přesmyček a bajek Jířího Žáčka děti nejen potěší a pobaví, ale také poučí.

Pohádky a příběhy

Bob a Bobek – králíci z klobouku

V. Jiránek, J. Pacovský, J. Šebánek
Byli jednou Bob a Bobek a nikdo jim neřekl jinak než králíci z klobouku. Nebyli to obyčejní králíci. Patřili kouzelníkovi Pokustonovi, který je při představení pokaždé vyčaroval z klobouku. Jednou se však stalo, že svůj kouzelnický klobouk zapomněl kdesi na louce, s maringotkou kdovíkam odjel a na milé králíky si ani nevzpomněl. A králíci? . Ti se živili, jak svedli. Zahradničili, truhlařili, natírali, zametali, a šlo jim to, no, jedna báseň. Jako sehrané partě Příběhy Boba a Bobka patří k nejoblíbenějším večerníčkům. Ilustroval Vladimír Jiránek.

Veselé pohádky se zvířátky -Dana Winklerová

Neumíš rychle běhat? No a? Každý tě přemůže, když zápasíte? To nevadí! Nadarmo se neříká, že učený z nebe nespadl. Vrabčí slečna Čimča také neuměla létat, králík Matěj se bál bacilů a zvířátka v zoo zlodějů. Bublinka se tak dlouho bála vody, až… Ale co vám budu povídat, přečtěte si tuhle knížku veselých pohádek.

Maxipes Fík – Rudolf Čechura, Jiří Šalamoun

Holčička Ája dostala od rodičů malinké roztomilé štěňátko. Dali mu jméno Rek, jenomže Ája neuměla vyslovit R a začala mu říkat Fek, z čehož pak vzniklo definitivní pojmenování pejska – Fík. Štěňátko rostlo a rostlo, až se z něho vyklubal obří „maxipes“. V sedmi příbězích se dozvíte o zmoudření Fíka, o tom, jak sbíral vavříny na závodišti, jak chodil do školy, a dokonce si sedl za volant auta, stal se mistrem ve skoku pro něco a nakonec se vydává do světa.

Medvídek Pú – A. A. Milne, E. H. Shepard

Příběhy tohoto neobyčejného medvěda a jeho přátel si získaly malé i velké čtenáře na celém světě. Pú – malý sympatický popleta, oslík Ijáček, Klokánek, Prasátko, a především Kryštůfek Robin prožívají společně dobrodružství plná legrace a úžasné fantazie, která nás zavedou do neméně podivuhodného Stokorcového lesa.

Neználkovy příhody

Neználkovy příhody patří mezi oblíbené knížky mnoha generací malých českých čtenářů a jsou vydávány pravidelně znovu a znovu. Vypravte se s námi za malíčky z města Kvítečkova a prožijte spolu s Neználkem, Buchtíkem, Sirupčíkem, Jaktíkem, Pilulkinem a jejich kamarády jedno veselé dobrodružství za druhým. Projeďte se sodovkovým autem, vypravte se do Dračína a naučte se u malenek slušnému chování!

O zvědavém štěňátku- Miler Zdeněk, Hercíková Iva

Roztomilé, ale nezkušené štěňátko se vydává na dobrodružnou cestu do okolního světa. Seznamuje se se sluníčkem, s kačerem, s včelkami i se žabkami. Někdy je to veselé, někdy smutné a někdy to bolí – prostě život! Ale všechno nakonec dopadne, tak jak má.

Povídání o pejskovi a kočičce- Čapek Josef

Veselá vyprávění o dvou nerozlučných kamarádech potěšila již několik generací čtenářů. Pejsek a kočička spolu hospodaří ve svém domku jako lidé: myjí podlahu, pečou dort, slaví Vánoce i 28. říjen, chodí na výlety a navštěvují přátele. Jejich příhody jsou proloženy krátkými poetickými pohádkami.

Příhody včelích medvídků – Jiří Kahoun

Krátké příběhy o včelích medvídcích Brumdovi a Čmeldovi, ale také o Pučmeloudovi a ostatních postavičkách jsou známé již z oblíbených televizních večerníčků. V knížce je navíc zařazeno s plným textem a notami pět známých písniček ze seriálu: na políčku v jetelíčku, o světluškách, o chvátajícím Kvapníkovi, jak slunce vysouší loužičky a o polapení zlodějíčka Pučmelouda.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.