diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Nebezpečná domácnost

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Úrazy dětí v domácnosti jsou ty nejčastější. Není se co divit, vždyť pro dítě (do 3 let) je naše domácnost to jedinné místo kde žije a kde se pohybuje.

Četnost úrazů v domácnosti je také z velké části zaviněna tím, že zde žádná nebezpečí ani nečekáme a zapomeneme předvídat, zvlášť když máme svoje první dítě. Spousta věcí která nás ani nenapadnou, můžou být pro dítě fatálním ohrožením života či zdraví. 

Například otravy či poleptání, které způsobí různé druhy čistících přípravků, kterých máme doma požehnaně. Některé z nich jsou ale jedy, např. takový “krtek” na čištění syfonů, to je přímo žíravina. Pokud máme doma mrňouse, který je už obratným lezcem, musíme mít na paměti, odstranit už nyní všechny tyto prostředky z jeho dosahu. Sama jsem toto všechno měla uskladněné doma v koupelně v přízemní poličce. Okamžitě jsem musela vše přemístit co nejvýše, popřípadě polici přišroubovat na zeď do bezpečné výšky. Když si všechny ty nádoby a dózy prohlédneme, zjistíme jak jsou barevné a tudíž lákavé pro dětské oko. V batolecím období dítě přímo prahne po barvách a  tvarech, rádo vše strká do pusinky a začíná být také i velice manuálně obratné. Nebude tak pro něj problém se do nádob dostat a ochutnat. Proto musíme takové situaci předejít. Ikdyž jsme ty nejostražitější mámy, nemůžeme fungovat 24 hodin na 100%. Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě.

Další vážné nebezpečí v domácnosti představuje horká, vroucí voda. Pokožka kterou opaří vroucí voda je zohyzděná navždy a postižená kůže bude vyžadovat neustálou zvláštní péči. A každodenní nepříjemný pohled na jizvy způsobené opařením, které jste svému děťátku sama způsobila svoji nepozorností a neopatrností vás bude provázet a mrzet celý život. Navíc opařenina bude dítě hodně bolet. Dbejte proto nato, aby až si budete vychutnávat svoji ranní horkou kávu nebo čaj, se kolem vás neochomítal váš aktivní drobeček. Ubrusy ze stolu na pár měsíců ukliďte do skříně, nádoby s čímkoli horkým vždy pokládejte co nejdále na linku či na zadní část sporáku. Dbejte nato, aby šňůra od rychlovarné konvice nikde nevisela. Dávejte pozor při napouštění vany. Znám paní, které spadlo dítě do vany s  horkou vodou a nehezké jizvy si chlapec nese po celý život. Děti jsou v koupelně neposedné, milují vodu a nemohou se dočkat. Proto raději naučte dítě stát v pozoru u dveří než bude koupel připravená, i za cenu toho, že budete neposedné dítě 100 okřikovat.

Nebezpečné jsou i nože, vidličky a jakékoli ostré předměty. Dítěti toto do rukou vůbec nepatří a už vůbec by s takovým předmětem neměl pochodovat po bytě. Stačí zaškobrtnout a dítě se na předmět napíchne nebo si ho vrazí do oka, nosu, krku,… Pro absolutní bezpečnost dítěte stačí udělat tak málo a nic nás to nestojí. Stačí odstranit vše ostré, horké, nebezpečné z jeho dosahu a nikdy se nesmíme spoléhat na to, že nám se to nestane, že my vždy svoje dítě uhlídáme. Jenže to je velký omyl na který doplatí to nejcennější co máte – vaše malé dítě. Prosím, buďme opatrní a předvídaví. Udělejme pro ochranu života a zdraví svých dětí možné i nemožné. Případná postižení způsebená úrazy jsou celoživotní a nevratná.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.