diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Na kole s batoletem

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Jak na kole s batoletem

Péče o batole se na první pohled úplně neslučuje s možností podnikat cyklistické vyjížďky nebo dokonce výlety. Opak je ovšem pravdou. V dnešní době je dostupné takové cyklistické vybavení, které umožňuje užít si cyklistiku pěkně pohromadě celé rodině i s malým dítětem. Jedná se zejména o vozíky za kolo a cyklosedačky.

Dětské vozíky za kolo

Dětské vozíky využijete nejenom za jízdní kola, ale také pro běh, jízdu na kolečkových bruslích a dokonce i na běžkách, nebo jako kočárek. Na každý sport je určen zvláštní doplňkový set. Pro cyklistiku je to tažná tyč, kterou lze snadno připevnit k ose zadního kola. Dětské vozíky za kolo jsou využitelné nejen pro batolata, ale již pro miminka prakticky hned od narození.

Řešení i pro dvě děti

Vozíky jsou k dostání ve variantách pro jedno nebo dvě děti, takže jsou dobrým řešením i v případě, že máte doma sourozence.

Houpací síť na miminka

Jako houpací síť vypadá speciální sedačka do vozíku pro miminka do 12 měsíců zvaná miminkovník. Je volně zavěšena na vnitřní konstrukci vozíku, takže výborně eliminuje otřesy a vibrace vzniklé při jízdě.

Pásy jako v autě

Děti starší 12 měsíců jsou ve vozíku bezpečně připoutány vícebodovými bezpečnostními pásy. Vozíky jsou navíc velice stabilní, lze s nimi tedy bez problémů jet svižně a dokonce i opustit zpevněné cesty. Samozřejmě je třeba vynechat náročný a kamenitý terén, ale lesní a polní cesty jsou sjízdné, zvláště s vozíkem vybaveným odpružením.

Sedačky na kolo od 18 měsíců

Dětské cyklosedačky lze využít od 18 měsíců věku dítěte, kdy je již dostatečně vyvinutá páteř na to, aby dítě dlouhodobě udrželo hlavu ve vzpřímené pozici a absorbovalo otřesy.  Dětské sedačky na kolo se vyrábějí přední a zadní, obě tyto skupiny mají své výhody a nevýhody.

Přední cyklosedačka pro kratší cesty

Sedačka umístěna na kole vepředu má výhodu v tom, že dítě dobře vidí dopředu a navíc je neustále pod dohledem rodiče. Tento typ sedaček má ovšem nižší nosnost, pouze do 15 kg, jsou pro dítě méně pohodlné a také dítě vepředu není chráněno před hmyzem a prachem. Horší je i ochrana dítěte v případě pádu. Přední sedačky se dají doporučit spíše pro kratší vyjížďky.

Zadní sedačka na kolo pro dlouhé výpravy

Zadní sedačky se vyznačují vyšší nosností (až 22 kg) a také větším pohodlím pro dítě. Mají totiž větší opěrku pro záda a dokonce bývají polohovatelné. Dítě je v nich lépe chráněno před přilétavším hmyzem a také při případném pádu. Nevýhodou je, že nevidí dopředu.

Samonosné nebo na nosič

Důležitý je také mechanismus upevnění sedačky na kolo. Sedačky jsou buď samonosné, v tom případě se připevňují na sedlovou trubku, nebo určené pro připevnění na nosič. Druhý typ je vhodný zejména v případě, že nosič využijete i jinak.

Praktické jsou sedačky, které se nacvakávají na malý zámek, který je na kole umístěn na trvalo. Sedačku na něj pak jen velmi snadno a rychle nacvaknete, nebo z něj naopak sundáte.

Helma samozřejmostí

Při jízdě na dětské sedačce musí být dítě vždy vybaveno cyklistickou helmou. Při jejím výběru so všímejte, zda má helma odpovídající bezpečnostní certifikace, jak je lehká a odvětraná.

Kde nakupovat

Veškeré potřebné vybavení nakoupíte například ve Specializovaných prodejnách Skibi Kids (v Praze v OD Kotva, Obchodním centru DBK Budějovická), nebo třeba v některé specializované cyklistické prodejně jako je Ski a Bike Centrum Radotín, kde nabízí i jízdní kola pro dospělé.

Přejeme vám mnoho krásných cyklistických zážitků s vaším batoletem!


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.