diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Miminko pro začátečníky

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Stát se poprvé mámou a přinést si z porodnice domů miminko, není snadná záležitost. Nějak prostě nevíme co s ním a nedokážeme mu porozumět. I když se všude dočtete, že maminka okamžitě pozná proč dítě pláče, když pláče (hlad, mokrá plena, strach). Já to tedy okamžitě nepoznala a přiznám se, že jsem to nepoznala nikdy. Vždycky, když mi začal drobeček plakat, začala jsem prostě pátrat po příčinách. Druhy pláčů jsem tedy rozeznat neuměla, netvrdím ovšem, že jiným maminkám to také nejde.

Pláč je během prvních 12 měsíců pro děťátko hlavním zdrojem komunikace. Moje miminko nejčastěji plakalo, když bylo samo. Rádo se chovalo a kdyby jenom to. Musela jsem s ním pochodovat po bytě, vše mu ukazovat a ke všemu podávat zajímavý komentář. To můj maličký zbožňoval a já vlastně taky, ovšem do doby, než začal být těžký.

Další pozorovatelný projev miminkovských pocitů je úsměv. Usmívající děťátko je zkrátka neodolatelné. Dítě se usmívá, aby upoutalo pozornost a navázalo kontakt s rodiči. Již několik dní po narození se miminka reflexivně usmívají a ve 2. měsících se smějí, když uslyší známý hlas nebo je polechtáte. Přibližně od 4. měsíce se usmívají zcela vědomě na své nejbližší.

Měli bychom miminka zavinovat? Jednoznačně ano, alespoň po určitou dobu. Chybí jim ten důvěrně známí pocit teplého, ochranného obalu, jaký měla v děloze. I když jako matka – začátečnice jsem si myslela, že děťátko tím svazuji a omezuji v pohybu, že mu to není příjemné. Je to omyl! Zavinutí miminko zklidní a neruší je jejich trhavé pohyby.

Jak dobře miminko vidí? Hned po narození mají miminka pohled těkavý, neumějí zrak zaostřit. Velmi brzy vidí na vzdálenost 18-30 cm, což je přibližně vzdálenost matčiných prsou od obličeje. Zpočátku je pro mimino obtížné koukat do dálky, nezvládnou soustředění na jeden bod ve větší vzdálenosti. Po prvním roce vidí děti skoro jako dospělí.

V prvních měsících miminko hodně spí. Střídá často stavy spánku a pozornosti. Jelikož tato střídačka probíhá nejen ve dne, ale i v noci, využívejme proto každé denní spící chvilky miminka a zdřímněme si s ním.

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.