diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Mateřství je práce na plný úvazek

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Nastupujete na mateřskou dovolenou a chystáte se na příchod
miminka? Nebo už jste nějaký ten rok na rodičovské dovolené? Být maminkou je opravdu práce na plný úvazek. Mateřství je pro všechny ženy velká změna ve všech rovinách. Doteď jste fungovala jako samostatná jednotka, která se mohla kdykoliv rozhodnout a udělat co vás právě napadlo. Nyní jste zodpovědná za miminko, péči o něj. Každá z žen snáší odloučení od kolektivu, odchod z pracovního procesu jinak. Záleží na naší osobnosti, jak se s tím dokážeme vyrovnat.  

Strach z mateřství
Pocity izolace, ztráta sociálního kontaktu, stereotypní péče o dítě, každodenní práce v domácnosti, která bohužel mnohdy není vidět a nemožnost se realizovat vám mohou seběvědomím pěkně zacloumat. Každopádně je nutné se zamyslet co vás před mateřskou bavilo, co vás baví teď, z čeho budete mít radost a vše probrat s manželem, který vám pomůže najít vaši ztracenou
rovnováhu. Negativní myšlenky, pocity osamění, selhání jako matka, že nezvládáte, fyzické potíže, vás mohou dostat rychle na dno. Předejděte této situaci. Mateřství opravdu náročné je a tyto pocity, dříve nebo později, přijdou na každou z nás. Je nutné se k nim postavit čelem, říci na rovinu, co vás trápí, jak byste si to představovala, nedusit to v sobě, protože všechny vaše stavy a myšlenky se chtě nechtě přenásí i na vaše děťátko.

Jak tedy z toho všeho ven? Tím, že dokážeme o svých pocitech mluvit, dáváme prostor si ve své hlavě urovnat myšlenky a začít fungovat jinak. Zapojte děti do svých povinností pomocí her Vaše děti potřebují veselou a kreativní maminku.
Berte mateřství vždy s nadhledem. Udělejte si každý den něčím radost, choďte
s dětmi na procházky, na hřiště, do mateřských center. Stýkejte se s jinými maminkami, které mají děti jako vy. Mateřskou dovolenou si užívejte plnými doušky. Přijdou i dny, kdy se vám třeba vůbec nikam nechce, buďte tedy doma, sledujte s dětmi pohádky, prohlížejte si obrázkové knížky, dávejte jim najevo vaši lásku, mazlete se nimi.

Ne vždy lze s dětmi „nic nedělat.“ Práce kolem domácnosti holt nepočká, ale ani nikam neuteče, jak se říká. Přemýšlejte, jak si práci co nejvíce zjednodušit, jak zapojit případně děti, využívat času, kdy jsou hodné a dokáží se zabavit. Učte je svým příkladem, jak rádi pracujete. U činností si zpívejte, pusťte si rádio, nenadávejte jak vás to nebaví. Mějte domácí práce jako radost. Práce na zahradě je výborným příkladem, jak spojit povinnosti s procházkou, pobytem dětí na čerstvém vzduchu. Dejte jim možnost si na zahrádce hrát, ukažte jim, kde si mohou pracovat se svým nářadím. Vyzvěte je, ať vám pomohou třeba sbírat jablíčka. Čas strávený s dětmi nesmírně letí a z malého miminka je najednou předškolák. Proto si vychutnávejte jejich bezprostřednost, smích a radost.

Tento příspěvek si můžete přečíst v novém čísle časopisu Módní trendy.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.