diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Mámo, já lezu !

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

V období 7.-9. měsíce začíná významná životní etapa našeho drobečka. Zásadně se pro něj mění pohled na svět – naučí se sedět a lézt. Začíná zkoumat své okolí z různých poloh. Zkoumat, zkoumat a zase zkoumat, to je nyní obrovská touha dítěte. Pro nás rodiče právě začíná náročné období velké pozornosti, opatrnosti a předvídavosti. Z našeho ležícího, povětšinu času spícího uzlíčku se stává aktivní a hlavně pohybující se batole.

Lezení po čtyřech skrývá výhody, které jiné druhy přesouvání nenabízejí a dítě se tím také učí koordinaci pohybu. Brzy se dostaví jistota, rychlé tempo a hlavně – báječný pocit nezávislosti (lezení totiž umožňuje rychlý a svévolný pohyb z místa na místo). Pamatuji si jak jsem podporovala chuť lézt svému synkovi. Vzala jsem tehdy jeho nejoblíbenější hračku a položila ji kousek před něj a slovně jsem ho povzbuzovala. On samozřejmě z velké touhy po ní, se snažil k ní přiblížit. Také se dají koupit veselé jezdící hračky, které hrají a blikají. Pro malé zvědavé průzkumníky, bažící po pohybu za něčím co upoutá jejich pozornost, je to kouzelná věc. I když musím přiznat, že v tomhle ohledu děti žádné povzbuzovací praktiky nepotřebují. Stačí jim jejich zvídavost.

Pamatujme ale na bezpečnostní opatření – jsou velmi nutná a nezbytná. Pokud by na zemi ležel třeba špendlík, pilulka nebo zbytky mycího prostředku, dítě by je mohlo pozřít. Nebezpečné jsou samozřejmě i schody, kabely, elektrické zásuvky, skleněné předměty v nízkých policích…. Jako rodiče se sami rozhlédněme po bytě z perspektivy lezoucího dítěte a odstraňme všechna potencionální nebezpečí. Lezoucí dítě také ztratí zájem o sezení v kočárku. Snažte se mu vyjít vstříc i při pohybu venku. Když to jen trochu jde, umožněte mu (ve vhodném oblečení) pohyb na trávě či sněhu.

Neuběhne mnoho času a váš šikovný, malý průzkumník se začne stavět. V postýlce, u nábytku, u zdi. Proto dávejte pozor na vratký nábytek, na květináče, na ubrusy na stole, na kábel od varné konvice, pozor na ostré rohy a hlavně odstraňte všechny čistící prostředky z dostupných míst co nejvýše.

Pohybu ZDAR!!!

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.