diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Kuky se vrací … na Špilberk

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

KDY: 10. 11. 2011 – 29. 1. 2012

KDE: Muzeum města Brna, západní křídlo hradu Špilberku, Brno
Loutky z filmu a počítačové hry studia Amanita Design

Nad výstavou převzala záštitu náměstkyně primátora statutárního města Brna Ing. Jana Bohuňovská

Muzeum města Brna pořádá letos již desátou vánoční výstavu, která je tradičně věnována dětskému divákovi. Nejde však o jednoho výtvarníka, ilustrátora dětských knížek, jako obvykle. Tentokrát naše pozvání ke spolupráci na výstavě přijali filmový režisér Jan Svěrák a brněnský výtvarník Jakub Dvorský. Společně se setkali nad projektem filmu Kuky se vrací, ve kterém se podařilo netradičně kombinovat hraný a animovaný příběh plný fantazie, akčních scén a vtipných dialogů.

„Dlouho jsem toužil udělat film, v němž bych se mohl věnovat drobným detailům – hmyzu, světlu v listí, letícímu chmýří… Různě jsem to do svých filmů pašoval, ale šlo to těžko,“ vysvětluje režisér impulzy k natočení filmu, jehož hlavními, ale nikoliv jedinými, hrdiny jsou loutky. „Napadlo mě tedy změnit měřítko a zasadit příběh přímo do mikrosvěta, jeho protagonisty udělat dostatečně malé, aby kořeny stromu byly dekorací, světlo v malinových listech dělalo atmosféru, chmýří bylo rekvizitou a veškerý hmyz přirozeným komparsem,“ dodává Jan Svěrák, který je současně autorem scénáře.

Premiéra tohoto filmu, k němuž Jan Svěrák napsal scénář a jehož výtvarníkem byl Jakub Dvorský, se uskutečnila 20. května 2010. A že se film opravdu povedl, dokládá získání prestižní ceny Český lev 2010 hned ve třech kategoriích (střih, zvuk, nejlepší hudba) i Křišťálový globus z Karlovarského filmového festivalu.

Jistě všichni již za tu dobu příběh malého růžového medvídka Kukyho znají, ať už z filmové či knižní podoby. Nyní se budete moci podívat na návrhy, které předcházely zhotovování loutek a srovnávat je s následnou realizací. Výtvarnou podobu jim vtiskl Jakub Dvorský – nejenom hlavnímu představiteli Kukymu, ale i dalším loutkám, které s medvídkem prožívají velká dobrodružství (kapitán von Hergot, Anuška, Plazivec, Dubánek, Vodák, Pytlík, Mechomir či Bublina). Vedle těchto návrhů a rovněž filmových ukázek představuje výstava také originály filmových postaviček-loutek, prostorových instalací, aut a dalších vybraných filmových dekorací. Speciálním kukátkem budou mít diváci možnost nahlédnout do pohádkové atmosféry mikrosvěta uprostřed lesa plného mechu a roztodivných kořenů.

Autorem návrhů realizovaných loutek a rekvizit k filmu je brněnský výtvarník Jakub Dvorský, který vystudoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze obor filmové a televizní grafiky.

Druhá část výstavy je zaměřena právě na další oblast jeho práce, což jsou výtvarné návrhy k počítačovým hrám. Jeho prvním experimentem byla počítačová hra Samorost, která byla publikovaná na webu. Pro tvorbu počítačových her však byly potřebné další profese, a proto založil Jakub Dvorský v roce 2003 studio Amanita Design. Díky spolupráci s dalšími členy přibylo zanedlouho druhé pokračování hry Samorost 2. Dnes jsou členy rozšířeného týmu studia: vedle výtvarníka a designéra Jakuba Dvorského hlavní animátor Václav Blin, hudebníka Tomáš „Floex“ Dvořák, zvukař Tomáš „Pif“ Dvořák, programátor David Oliva, výtvarník Adolf Lachman a druhý animátor Jaromír Plachý. Světově úspěšnou se stala za nedlouhého působení studia logická hra Machinarium, která byla přijata hráči s nadšením a která získala několik mezinárodních ocenění. Návrhy k této hře i k dalším (Questionaut, Na tu svatbu,Osada) tak nechají diváky nahlédnout do příprav a zákulisí jejich tvorby. Sami si pak můžete některé počítačové hry na výstavě zahrát – překvapením budou ukázky z připravované hry Botanicula.

A na závěr si všichni hraví – malí i velcí – nenechte ujít projížďku v Hergotmobilu a v dětské dílně možnost namalovat svůj vlastní nápad na počítačovou hru.

Za zapůjčení Hergotmobilu děkujeme pracovníkům Vlastivědného muzea v Olomouci.

Pro děti a školní skupiny k výstavě je připraven doprovodný program:

KUKY NA ŠPILBERKU
Výtvarná dílna s Kukym, Kapitánem von Hergotem, Anuškou a dalšími postavičkami. Vhodné pro mateřské a základní školy, včetně speciálních.

Informace a objednávky: MgA. Barbora Svátková
e-mail: svatkova@spilberk.cz, tel.: 542 123 635

http://www.spilberk.cz

Zdroj: http://www.detem.info

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.