diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Kostival lékařský (Symphytum officinnale L.)

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Popis byliny:

Tuto bylinku nejčastěji naleznete na mezích polí, ve vlhkých příkopech, mokrých loukách či podél potoků. Je to rostlinka s drsně chlupatou lodyhou  řepovitého oddenku, z něhož vyrůstají kopinaté na spodní straně chlupaté listy, zakončené do špičky. Květy kostivalu lékařaského jsou fialovočervené, růžové a mohou být i žlutavě bílé. Víceleté kořeny, jež se zakořeňují velice hluboko, jsou tlusté přibližně 2 cm. Na povrchu jsou tmavohnědé až černé, a když jej rozlomíte jsou uvnitř bílé až žlutavé.

Co a kdy sbíráme:

Oddenek s kořeny v průběhu března až dubna, pro kvalitnější sbíráme až v září, říjnu.

Způsob sběru:

Kořen vykopeme ze země a očistíme od hlíny. Před sušením odstraníme oddenkovou hlavici se zbytky listů.  Silnější kořeny podélně rozřízneme. Chceme-li kořen zachovat čerstvý, skladujeme podobně jako mrkev, a to v písku.

Způsob sušení a skladování:

Kořeny kostivalu necháme napřed zavadnout, a pak dosušíme buď na slunci nebo umělým teplem, které nesmí přesáhnout teplotu 45°C. Správně usušený kořen zůstává uvnitř bílý.  Skladujeme v dobře uzavřených nádobách.

Pozor!

Kořen kostivalu lékařského je jedovatý, proto není vhodné z něj připravovat kostivalový čaj, neboť by mohlo dojít k poškození jater.

Léčivé účinky:

Tinktura z kostivalu účinně pomáhá nemocným proti revmatismu a otokům kloubů. Lze ji použít jak při vnějších, tak  i vnitřních ranách, dále při poraněních všeho druhu /pohmožděninách, výronech, zlomeninách/. Listy kostivalu dokážou ulevit jiz za jednu noc. Přikládají se kašovité obklady tak dlouho (teplé obklady z moučky kořene kostivalu, usušený a semletý na mlýnku), dokud bolesti nevymizí. Dále pomáhá při bércových vředech, při revmatickém zduření svalů, dnavých uzlinách, nádorech, bolestech šíje, bolestivých pahýlech po amputaci či při zánětu okostice.

Listy se nepoužívají pouze na obklady, ale i jako přísada pro celkovou koupel, při revmatických bolestech, dně, bolestech kloubů, poruchách prokrvení a poškozených ploténkách. Při poruchách prokrvení na nohách, při křečových žilách a na doléčení zlomů kostí se používá sedací koupele z kořene.

Odvar z kostivalu léčí vředové vyrážky a ekzémy; a jako kloktadlo účinně působí proti pardentóze a bolestech zubů.

Použití:

Kašovité obklady: Dobře usušené kořeny pomeleme na moučku. Moučku přidáme do šálku vřelé vody, zakápneme několika kapkami jedlého oleje a rychle smícháme na kaši. Vzniklou kaši natřeme na plátno a ještě teplé přiložíme na postižené místo.

Obklady z čerstvých listů: Listy umyjeme, na desce válečkem na nudle rozválíme, položíme na místo a závážeme.

Přísada do celkové koupele: 500 g čerstvých (sušených) listů necháme máčet přes noc v pěti litrech studené vody. Druhý den vše zahřejeme a přivedeme k varu. Tekutinu vlijeme do vody ve vaně.

Přísada do sedací koupele: 200 g čerstvých nebo sušených listů necháme máčet přes noc v pěti litrech studené vody. Následující den vše zahřejeme a přivedeme k varu. Vlijeme do vany s vodou.

Tinktura z kořene: Kořeny kostivalu umyjeme a kartáčem očistíme, nadrobno rozřežeme. Naplníme jimi láhev až po hrdlo azalejime režnou nebo jinou ovocnou pálenkou. Necháme louhovat 14 dní na teplém slunném místě. Pozor!  Kořeny musí být v pálence ponořené.

Mast z kostivalu: 4 až 6 čerstvých, umytých kořenů jemně posekáme a krátce upražíme v 250 g čistého sádla (vepřového), přes noc necháme stát. Druhý den zahřejeme, scedíme přes plátno a zbytek vylisujeme. Naplníme skleničky a uchováváme v chladu.

Víno z kostivalu: 2 až 5 čerstvých, umytých kořenů nadrobno nařezaných vyluhujeme 5 až  6 týdnů v litru přírodního bílého vína. Je to vynikající lék při chorobách plic.

Mast na pokožku spálenou od slunce: 10 lžic drceného čerstvého kořene kostivalu a 20 lžic květu třezalky necháme v 750 ml olivového oleje louhovat 14 dní na tepĺém, slunném místě. Tuto mast lze používat nejen na spálenou pokožku od slunce, ale na jakékoliv popáleniny.

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.