diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Končí zápis dětí do pasu

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Rodinné cestování do zahraničí přinese již v tomto roce zásadní změnu, skončí zápis dítěte do pasu rodičů, ale bude platit, co osoba, to pas, a  to především kvůli bezpečnosti a ochraně dětí. Některé úřady již  začínají řešit problém focení dětí. U těch nejmenších bude vše probíhat asi tím způsobem, že rodič bude mít batole pohodlně v náručí nebo na svém klíně a k hlavičce se mu jen přiloží pozadí snímku v požadované barvě.

Novela zákona o cestovních dokladech, která ruší zapisování údajů o dětech do cestovního dokladu rodičů, vychází z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 444/2009 a je závazná pro všechny státy EU. V současnosti je vydání cestovního pasu pro děti dobrovolné, ale od 1. července 2011 se cestovní doklady budou vydávat podle zásady “jedna osoba,  jeden cestovní pas”. 

Z tohoto důvodu stanovil zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, ve znění zákona č. 197/2010 Sb., že zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů skončí dnem 1. července 2011 a od tohoto data bude možné dětem mladším deseti let vydat jen cestovní pas.

Rodiče, kteří se chystají vycestovat s dětmi do zahraničí a nechtějí pro své potomky nechat vystavit vlastní cestovní pas, přičemž je nemají zapsané ve svém cestovním dokladu, mohou tak ještě učinit, a to nejpozději 30. června 2011. Do cestovních pasů rodičů lze zapsat děti, resp. občany mladší 10 let. Děti, resp. občané mladší 15 let, zapsaní v cestovním pasu rodičů do 1. září 2006, mohou i nadále cestovat společně s rodiči do zahraničí bez vlastního cestovního pasu.

Termín 30. června 2011 se týká i případné žádosti rodičů o doplnění údajů o dítěti mladším deseti let do již vydaného cestovního dokladu nebo o provedení změn údajů o dítěti mladším deseti let zapsaném v tomto dokladu (zpravidla se jedná o změnu příjmení zapsaného dítěte).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 444/2009 stanoví, že zápisy všech dětí v cestovních dokladech rodičů jsou platné do 26. června 2012.

Po 26. červnu 2012 bude moci dítě (občan mladší 10 let) cestovat do zahraničí pouze s vlastním cestovním dokladem. Od roku 2012 zřejmě také stoupne správní poplatek za vydání cestovního pasu pro dítě mladší 15 let z nynějších 100 na 600 korun. Počítá s tím novela o správních poplatcích, kterou navrhuje ministerstvo vnitra, proto by rodiče měli vyřídit celou záležitost s vydáním pasu pro své dítě ještě letos. Rodiče dětí, které ještě neměly svůj vlastní pas, budou muset při jeho vyřizování předložit osvědčení o státním občanství dítěte. To vydá krajský úřad a lze ho vyřídit na matrice.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.