diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak sladit práci a rodinu… a nezapomenout na sebe

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Nedávno se mi dostala do rukou kniha Jak sladit práci a rodinu… a nezepomenout na sebe od Renaty Rydvalové a Blanky Junové, která vyšla v nakladatelsví Grada. Myslím si, že je skvělá pro všechny ženy, ale i muže. Tato kniha je určena všem ženám, které jsou na rodičovské dovolené nebo se na ní právě chystají. Již titulek říká, jakým způsobem sladit rodinu a práci, aby na všech stranách bylo vše v pořádku? Jak stíhat vše zvládat? Jak najít rovnováhu mezi pracovním a osobním životem? Jak si udržet vztahy, aby se nerozpadly? Jak se znovu vrátit po mateřské do pracovního procesu? Odpovědi na tyto otázky najdete v této knize a mnoho dalších informací, rad a postřehů, které vám ulehčí takto náročné období, kterým mateřství bezesporu je.

V dnešní době je návrat maminek po rodičovské dovolené zpět do práce složitý. Je nutné vyřešit, jak obstarat děti, domácnost, ještě zvládnout naskočit  jak se říká “do rozjetého vlaku” jménem práce a začít profesně růst. Jsou na nás kladeny velké nároky, jak v pracovní sféře, tak i domácí. Snažíme si udržet určitý standart, kterým jsme žily předtím, než jsme šly na mateřskou dovolenou. Neměly jsme děti, žily jsme s manželem jeden pro druhého. Měla jsem více peněz. Na rodičovské dovolené tomu tak není. Péče a vše kolem nás už není střed našeho zájmu, ale jsou to děti. Cítíme se izolovány v domácnosti, chybí nám sociální kontakty, sebevědomí nám rapidně klesá. Sama to mohu potvrdit. S kamarádkami, se kterými probírám tyto strasti, se určitě shodneme, že tomu tak je. Jak tomu  ale zabránit?

V knize mě zaujalo, jak autorka tuto problematiku popisuje, jak radí maminkám, aby začaly na sobě pracovat, realizovaly se v jiných činnostech, nejen v domácnosti. Umět se sebevzdělávat, najít si na toto čas a naučit se aktivně využívat čas pro sebe. Všem kamarádkám bych tuto větu ráda opakovala při každém setkání. Samozdřejmě to beru s nadsázkou. Je to ta nejkrásnější myšlenka celé knihy, proto stojí za to, si přečíst celou knihu.

” Je – li člověk nespokojený se svým stavem, může jej změnit dvěma způsoby. Buď změní podmínky svého života, nebo svůj duševní postoj. První není vždy možné, to druhé je možné vždy. ” ( Ralph Waldo Emerson ).

Autorka doplnila knihu krásnými příběhy, na který vždy následuje reakce, vysvětlení, proč tak ten dotyčný reagoval. Myslím si, že tato kniha pomůže všem maminkám najít ztracené sebevědomí a získat jistotu. Základem je sám sobě věřit, přemýšlet o sobě a o svých reakcích, umět sladit svoje nitro, určit si svoje vize a cíle.

Závěrem bych chtěla dodat ještě tuto myšlenku, která mě hodně zaujala. A to:

Sebedůvěra, sebehodnota, víra, pozornost, odvaha, schopnosti a dovednosti… to vše bude určovat to, zda a jak jste schopni sladit svůj pracovní a osobní  život. pokud chcete slaďovat, potřebujete v sobě hledat a objevit ” prince na bílém koni ” se všemi jeho vlastnostmi.

 

 

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.