diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Když se ozve zdravotní problém: máte doma vhodně vybavenou lékárničku

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Nějaké léky se ve většině českých domácností najdou. Někde mají vzorně vybavenou a srovnanou lékovou skříňku, někde se povalují jen tak nahodile, někdo je pro jistotu doma nemá vůbec. Jak jste na tom vy? Víte, jak by měla vypadat správná domácí lékárnička?

Inspirací k tomuto tématu se stal reálný příběh naší rodiny. Dvouletého syna poštípalo několik komárů, zřejmě trochu infikovaných. Místa po štípnutí hodně naběhla, dokonce mu oteklo oko, měl ho celé zarudlé. Očividně ho to hodně svědilo, škrábal se a mnul si postižené očičko. Měli jsme strach, zda neoteče ještě více a nechtěli jsme, aby si škrábáním vnesl do ranek infekci. Jenže byla sobota, lékárny zavřené a my zůstali doma bezmocní: bez repelentů, přípravků na štípance, kapek do očí či prostředků na zmírnění alergické reakce – normálně totiž k nám do třetího patra komáři nelétají. Musela jsem požádat o pomoc sousedy, naštěstí  pomohli – stačily úplně běžně dostupné mastičky a oční voda.

Naše vlastní lékárnička byla celkově jeden velký chaos, hřešili jsme na to, že jsme poměrně zdraví a její složení dost zanedbávali; vlastně jsme ji vybavovali jen průběžně a nahodile podle prodělaných obtíží. Aby se už nic podobného, třeba i vážnějšího, nepřihodilo, rozhodla jsem se, že dám lékárničku do pořádku a vybavím tak, jak se správně má.

 

Složení lékárničky:

Jaké léky mít nezbytně doma:

lék proti zvýšené teplotě a bolesti

desinfekce pro případ drobného poranění, odřenin apod.

sterilní obvaz

náplast s polštářkem i bez něj

škrtidlo

lék proti průjmu

oční voda

panthenol ve spreji

lék proti bolesti v krku

lék k léčbě alergických reakcí

Jak by mělo vypadat vzorové složení základní lékárničky rodiny s dětmi, radí lékárník, mluvčí České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs: „Kromě základních položek,  by samozřejmě měla obsahovat léky, které užívají jednotliví členové rodiny pravidelně a dlouhodobě. Lékárničku je kromě toho vhodné doplňovat s ohledem na roční období, sportovní a jiné aktivity členů domácnosti. Pro rodiny s dětmi bych zvláště doporučoval mít jako první pomoc připravený sprej s obsahem panthenolu na popáleniny, roztok k výplachu očí a dostatečně široké škrtidlo, dále i desinfekci na bázi peroxidu vodíku, jodu či jiných látek pro případ odřenin a škrábanců.“

Vybavení léky je potřeba trochu rozšířit, pokud se chystáme vyrazit na dovolenou, zejména do zahraničí. „Na cesty s dětmi bych doporučoval léky obsažené v domácí lékárničce, podle potřeby samozřejmě i léky proti cestovní nevolnosti. Cestovní lékárničku musíme vybavit podle typu cesty, aktivit a v neposlední řadě podle místa pobytu a zdravotních rizik s tím spojených,“ doplňuje Mgr. Krebs. Například v případě cest do míst s předpokládanou nižší mírou hygieny jsou vhodné léky pro případ průjmového onemocnění, tam, kde je vysoká teplota či očekáváme zvýšenou námahu, nějaký přípravek pro hydrataci a doplnění minerálů. Neztratí ani antihistaminika – léky k léčbě alergických reakcí např. po požití potravin, kousnutí hmyzem. Je možné je užívat nejen vnitřně, ale také lokálně přímo na postižené místo. Nejlepší je samozřejmě prevence, proto by v cestovní lékárničce neměly chybět repelenty – prostředky k odpuzení hmyzu. S výběrem konkrétního přípravku je vhodné se poradit v lékárně, obecné pravidlo říká, čím vyšší je obsah účinné látky, tím silnější a delší je účinek. Z hlediska ochrany před slunečním zářením jsou pro děti vhodné přípravky s vysokým ochranným faktorem, u dětí do dvou let není pobyt na přímém slunci doporučován vůbec.

„ Na cesty je potřeba nezapomenout zejména na léky chronicky užívané a nechat si je předepsat svým lékařem včas a v dostatečném množství,“  upozorňuje Aleš Krebs, „jinak není nutné nechávat si předepsat preventivně nic, ani pro cesty ani pro domácí skladování. Často jsme svědky toho, že maminky chtějí mít doma antibiotika či jiné léky na předpis: prý pro jistotu. Není to ale nutné ani vhodné. Při akutních potížích je poměrně snadno dostupná lékařská pomoc ve všech rozvinutějších zemích, navíc není vhodné řešit onemocnění vlastním odhadem léčby, a to zejména u dětí. Může to někdy více uškodit než pomoci, “ popisuje své zkušenosti lékárník.

Skladování a likvidace léků 

Když už máme složení lékárničky pohromadě, je nutné myslet na její umístění a správné uložení léků. Je potřeba je uskladnit podle příbalové informace, tedy  letáku u konkrétního léku. Obecně platí pro všechny léky, že je potřeba dodržovat teplotu skladování, nevystavovat je zvýšené vlhkosti ani slunečnímu záření. „U  většiny léků není na první pohled vidět, že došlo k jejich znehodnocení z výše uvedených důvodů, proto je správné skladování pro jejich účinek a omezení rizik naprosto zásadní. Rozhodně bych také doporučil ponechávat je v originálních obalech, ze kterých je patrný nejen název léku a jeho použitelnost, ale také lék chrání před vnějšími vlivy,“ radí lékárník Krebs. Pořiďte si například speciální krabici, či vyčleňte uzavřenou skříňku, raději v jiné místnosti než v koupelně, kde často v rodinách léky bývají. Důkladně zabezpečte, aby se k lékům nemohly dostat děti. Mohou je snadno zaměnit např. za bonbony, což může mít i fatální následky!

Co se týče trvanlivosti a výměny skladovaných léků, je nutné je obměňovat podle data použitelnosti na obalu. To se u mnoha přípravků po otevření mění a použitelnost se zkracuje, proto je vhodné si na obal napsat datum otevření; zejména se to týká očních přípravků, sirupů, nespotřebované sterilní obvazy nelze použít jako sterilní materiál.

Léky nikdy nelikvidujte doma, ale všechny nespotřebované, prošlé či jinak znehodnocené léky odneste zpět do lékárny. Ta je nechá odborně zlikvidovat u specializované firmy. Léky vyhozené do běžného odpadu, spláchnuté do vody či jinak neodborně zlikvidované se nám všem dříve či později dostanou do potravy!

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že poskládat domácí zásobu léků vám ochotně pomůže každý kvalifikovaný lékárník. Celá akce založení  a naplnění lékárničky netrvá nijak dlouho a pro klid váš i vaší rodiny se rozhodně vyplatí.


2 komentářů k “Když se ozve zdravotní problém: máte doma vhodně vybavenou lékárničku

  1. Pingback: Když se ozve zdravotní problém: máte doma vhodně vybavenou lékárničku | Dětské oblečení - oblečení pro malé i ty větší

  2. Sally

    Řekla bych, že doma máme snad všechno z výčtu ve článku, jen máme více náplastí. Koupila jsem nám takovou plastovou krabičku od Cosmos plnou různých druhů náplastí, jak dělených, tak i nedělených – jsou tam i voděodolné, tak máme vždy kam sáhnout.

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.