diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Kdy stěhovat dítě do velké postele?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Toto je jistě věc každého rodiče zvlášť. Já jsem kupříkladu svobodná maminka a bydlíme v bytě 2kk, takže v ložnici spinkáme spolu na velkém kovovém letišti. Synovi je 3,5 roku. Vím, že by už mohl spinkat sám, ale nemáme prostory. Jenže spaní s maminkou nepůjde do nekonečna, vím. Myslím, že z naší dosavadní ložnice bychom mohli do budoucna udělat dětský pokoj. Letiště se prodá a místo toho se koupí jedna postel jen pro něj a já se vyspím v obýváku na rozkládacím gauči. Ale myslím, že dokud se z mého spoluspinkajícího nestane školák, který bude už potřebovat svůj vlastní prostor,  nevidím důvod něco měnit.

Ale v rodinách, kde jsou na tom dispozičně s pokoji lépe a také je nutno dětskou postýlku uvolnit budoucímu sourozenci se nemusí na nic čekat. Obvykle se jako vhodná doba uvádí kolem 2 let dítěte a ve většině případů se dítě přeprogramuje rychle a rádo, neboť si bude připadat dospěle. Musíme ho ovšem předem na změnu připravovat a vysvětlovat mu, že už není malé miminko a že proto může spát jako dospělák. Na to batolata slyší. Umožněte dítěti, aby si samo vybralo povlečení, třeba s oblíbeným krtečkem a nejdřív do nové postele nastěhujte nejoblíbenějšího plyšáka a komentujme to slovy – jak to v té postýlce chlupáčovy sluší a jak si tam chlupáč krásně lebedí, apod. Pak už není důvod proč by se dítěti v posteli nelíbilo. Ze začátku bude jistě přínosná i lampička s decentním osvětlením.

Pokud jde o výběr postele, všichni vám doporučí masiv. Je nejhezčí, nejpraktičtější, nejzdravější a velice odolný a kvalitní. Pečlivě vybírejme i rošt a matraci. Zde se nedoporučuje příliš šetřit, protože zdravé spaní je základem správného tělesného rozvoje dítěte a zárukou kvalitního posilujícího spánku. Postel by měla disponovat i bezpečnostními zábranami. V nejlepším případě mohou být sklopné, jelikož dítě je nebude potřebovat věčně. A co musí mít ještě postel pro mého syna? Šikovná a praktická šuflata, ale pozor aby byla umožněna cirkulace vzduchu pod matrací.

Každé dítě vnímá ztrátu svého miminkovského azylu jinak. Pokud nám dítě usedavě pláče, určitě není vhodné to lámat přes koleno. Jako všude, i tady pomůže metoda veselého ukecávání. Prodlužte ukládací rituál, povídejte mu pohádku a malým strašpytlům dodejte odvahy rozsvícenou noční lampičkou.

 

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.