diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Kdy mohou děti začít nosit kontaktní čočky?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Není to nijak neobvyklé, že se oční vady projevují i u dětí velmi nízkého věku. Zpravidla se tak přistupuje k pořízení dioptrických brýlí, v případě závažných poruch zraku dokonce i k chirurgickému zákroku. Ten ale nemusí být úplně jednoduchý, doktoři budou chtít třeba vyčkat, až dítě trochu povyroste a nastane vhodnější doba pro operaci. Navíc i samotné brýle se mohou prokázat jako nepraktické. Děti je mohou při svém dovádění snadno rozbít, mohou si na ně těžko zvykat, brýle jim budou překážet hlavně při sportu. Pokud jsou vaše ratolesti starší, nemusí se jim představa nošení brýlí vůbec zamlouvat, zvláště když kvůli tomu snáší posměch vrstevníků. A co teprve, když si je zapomenou doma a ve škole pak pořádně nevidí na tabuli! V takových případech mohou pomoct kontaktní čočky, je však třeba dodržet několik důležitých pravidel.

Největší diskuze se rozpoutala ohledně vhodného věku dětí, pro nošení kontaktních čoček. Bohužel na tuto otázku není jasná odpověď, proto zajděte za vaším očním lékařem, který tento problém dokáže odborně posoudit. Obecně se dá pouze říct, že děti mohou nosit čočky již od útlého věku, zhruba od tří let. Rodiče jim pak samozřejmě musí s nandáváním a vyndáváním čoček pomáhat, ale časem se to děti naučí sami. Také je doporučena maximální opatrnost dodržování všech hygienických předpisů – čočky pravidelně vyndávat a čistit.

Pokud nastane nějaký problém a oči vašich dětí budou podrážděné, okamžitě použijte oční kapky. Staré brýle rozhodně nevyhazujte, děti je pořád budou nosit, aby si jejich oči mohli od čoček „odpočinout“, ale již je nebudou muset nosit nastálo.

Čočky by měly být co nejvíce komfortní pro dětské oko, musí k němu propouštět dostatek kyslíku. Můžeme doporučit například kontaktní čočky Biofinity.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.