diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Je normální, když v pěti letech dítě nemluví?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Po každé, když si říkáme, že není něco normální, je třeba mít jasno v tom, co normální je. Ačkoliv dítě nemluví ještě v pěti letech, nemusí to nutně znamenat, že by bylo něco v nepořádku. Ukázkovým příkladem může být můj bratr. Nemluvil, i když podnětů k řeči měl spousty. Nemluvil a rodiče se trápili. Se mnou měli totiž naprosto odlišné zkušenosti. Napovídala jsem toho poměrně dost už v prvním roce svého života, za to jsem ale začala chodit později, než ostatní děti. Můj bráška brzy chodil, ale nemluvil, až to začínalo být natolik podezřelé, že s ním máma navštívila několik odborníků. Ušní – nosní – krční potvrdilo, že je vše v pořádku. Obvodní dětský lékař matku uklidňoval: „Každé dítě je jiné. Žádný strach. Ten vám ještě jednou bude povídat tak, až vás z toho bude bolet hlava, uvidíte.“

A jak předpovídal, stalo se. Přesto mu trvalo rozvazování jazýčku pěkně dlouho. Krátce před pátými narozeninami nastoupil do školky v naději, že třeba tam se jeho nemluvnost a jednoslabičné výrazy odstraní a nahradí souvislou řečí. Šlo to pomalu a ztěžka. Navíc si bráška vzal za vzor, pravděpodobně ve všem, nejen v mluvě, klučinu, který bohužel silně v řeči zadrhával. Protože to byl vzor, bráška koktal. Naštěstí se tohoto zlozvyku zbavil. V šesti letech měl slovní zásobu a vyjadřování na úrovni tříletého dítěte, proto nastoupil do první třídy o rok později. Za rok, od svých šesti do sedmi let, dohnal velké zpoždění, které nabral, a bez problémů se mohl rovnat se svými vrstevníky.

A teď? Ani teď byste nepoznali, že patřil mezi nemluvňátka do svých pěti let. Teď ho čeká další velká zkouška, zkouška dospělosti. Držme mu proto všichni pěsti.

 


Jeden komentář k “Je normální, když v pěti letech dítě nemluví?

  1. Mgr. Tereza Mrhálková

    Jen bych doplnila, že pokud Vaše dítě už mělo 3 roky a nemluví, resp. se vyjadřuje pouze jednoslovně, je potřeba se poradit s dětským lékařem, který Vám poradí, jaké odborníky navštívit. Stejně jako v příběhu se může jednat pouze o individuální opoždění vývoj, který dítě dožene, ale také se může jednat o poruchu. A u každé poruchy je pro její nápravu nebo alespoň korekci důležitá včasná diagnostika.

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.