diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jaké zvíře pořídit malému dítěti?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Vybíráte svému malému dítěti domácího mazlíčka a nemůžete se rozhodnout, který je pro něj ten nejlepší? Především by jste si měli uvědomit, že pokud není dítě plnoleté a není schopné postarat se samo o sebe, v podstatě si zvíře pořizujete vy a také za něj budete ze zákona zodpovědni.
To, jaké zvíře dítěti nakonec pořídíte, bude záviset na vašich finančních, zdravotních, časových, prostorových a také povahových možnostech. Rozhodující může být také věk dítěte, případné alergie nebo nemoci, které v rodině jsou. V neposlední řadě může rozhodovat velikost bytu, zda byt disponuje zahradou a podobně. 

Pojďme se tedy podívat na některé zvířátka, kterými můžete dítě potěšit.

Akvarijní rybičky

Rybičky bývají pro alergiky často jedinou možností, jak si pořídit zvíře. Jsou nenáročné na čas, peníze i prostor. Menší akvárium můžete umístit například  i na poličku do skříně, bude tak sloužit také jako dekorace.  Jednou týdně provedete menší údržbu, jednou měsíčně akvárium vyčistíte důkladněji. Rybičky krmte cca ob den. Rybičky jsou finančně nenáročné. Dražší je pouze vybavení, které zakoupíte jen na začátku a vydrží vám určitě mnoho let.
Drobní hlodavci

Můžete vybírat z různých druhů křečků, morčat, potkanů. Také můžeme zvolit činčilu, pískomila či zakrslého králíka. Z hlodavců je k dětem nejvhodnější morče. Na rozdíl od jiných hlodavců téměř nekouše, není příliš malé, umí dobře projevovat emoce a dá se dobře ochočit. Jedinou nevýhodou je, že patří mezi alergenní zvířata, takže není vhodné pro každého. Rovněž na další hlodavce je řada lidí alergická. Ani zakrslý králíček není pro dítě špatná volba. Křeček, činčila a potkan jsou vhodní spíše pro větší děti. Prostoru podobně jako u rybiček moc nepotřebujete. Klec nebo akvárium umístíte kdekoliv do pokoje. Hlodavce denně krmte a starejte se, aby měl vždy čistou vodu. Jednou týdně klec vyčištěte, v případě potřeby klidně častěji. Cenově jsou tato zvířátka celkem nenáročná, taktéž vybavení. Některá zvířátka jsou aktivní také v noci a dělají v kleci rámus, s tím je potřeba počítat, pokud máte klec v pokoji, kde se spí.

Kočka, pes

Toto už jsou zvířátka náročnější, jak na čas, peníze i prostor. Jsou to také velice alergenní zvířata a tak nejsou vhodná pro každého. Je také důležité, zvolit vhodnou rasu. K malým dětem třeba kočku perskou, která je klidnější a přítulnější. Každá kočka nemusí dobře snášet neustálé vyžadování pozornosti malých dětí a může vystrčit drápky. Kočky se ale dobře učí čistotě a jsou vhodné třeba i do paneláku. Narozdíl od psů, kdy předevěím větší rasy vyžadují dostatek prostoru. Jsou také náročnější na čas, potřebují venčit a proto jsou vhodnější spíše do domu se zahradou, nejlépe oplocenou. Tyto zvířata vyžadují denně ne jen čistou vodu a dostatek krmení, ale také hodně času, pohlazení a pobyt na čerstvém vzduchu.

Dobře si tedy před výběrem zvířete rozmyslete kolik na něj máte času, jaké jsou vaše finanční možnosti a nezapomeňte přihlídnout na věk vašeho dítěte.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.