diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak správně vybrat dětskou přilbu

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Cyklistická helma samozřejmě nenabízí úplnou ochranu proti úrazům, ale pomůže pád zmírnit a k zranění hlavy pak nemusí vůbec dojít.

Na kole jezdí spousta cyklistů, kteří na výhodu nošení přilby přišli až po nějakém riskantním pádu. Buďte proto rozumní, vynechejte tuto ošklivou a často velmi bolestivou zkušenost a pořiďte si helmu raději hned.

Cyklistických přileb se dnes vyrábí tisíce modelů, ale vybrat tu pravou bývá občas problém. Různé modely přileb mají odlišně tvarovanou skořepinu a ne každému ten či onen model dobře padne. Proto je potřeba zkusit několik přileb a posléze si teprve vybrat tu pravou, která Vám opravdu sedne. Helma musí hlavu obepnout a nesmí nikde tlačit ani být na hlavě příliš volná, zkrátka akorát.

Levnější přilby se vyrábějí v jedné univerzální velikosti a ty dražší se pak dělají v několika různých velikostech. Velikosti se udávají podle obvodu hlavy.

Nabídka je opravdu pestrá a maté na výběr spoustu různých tvarů i barevných designů, tudíž helma je při jízdě na kole i jakýmsi módním doplňkem a rozhodně patří k správnému cyklistickému bontónu. Zejména u dětí je potřeba zohlednit barevnou kombinaci přilby, pokud pořídíte dítěti přilbu, která nebude přesně vyhovovat jeho barevným představám, může se snadno stát, že dítě bude  kvůli nevhodné barvě odmítat přilbu nosit.

Přilby se od sebe liší zejména:

  • tvarem skořepiny a velikostí
  • váhou
  • systémem uchycení na hlavě
  • kvalitou a provedením polstrování
  • technologií výroby
  • příslušenstvím (štítek, náhradní polstrování apod.)
  • cenou

Před nasazením přilby povolte upínací mechanismus na maximu. Pro správné usazení  na hlavě je nutné nasadit přilbu na hlavu ve vodorovné pozici, aby nešla do týlu a neodkrývala tak čelo. Dále je třeba stáhnout upínací mechanismus přilby přesně podle obvodu hlavy, nastavit a správně utáhnout upínací pásky. Správné usazení přilby na hlavě rozhodně nepodceňujte. Sebelepší  helma by totiž neplní plně svou ochranou funkci, pokud není na hlavě řádně upevněna.

Zejména u malých dětí se rodiče dopouštějí té chyby, že svým dětem kupují přilbu schválně větší, aby jim dlouho vydržela. Toto řešení není dobré z toho důvodu, že dítěti pak helma nesedí řádně na hlavě a neplní tedy svou ochranou funkci. Ba naopak helma se dítěti na hlavě různě pohybuje a při jízdě mu pak může spadnou i do čela a bránit tak ve výhledu, což  je velmi nebezpečné.

Helmy jsou konstruovány tak, aby případný pád utlumily a při větším nárazu praskly, proto s nimi zacházejte opatrně i při přenosu a skladování a zbytečně je nevystavujte pádům. Prasklá helma totiž nemůže při používání plnit řádně ochrannou funkci a je nutná její obměna za přilbu novou. Levnější přilby také nedoporučujeme nechávat dlouho vystavené příliš velkému teplu. Např. u helem, které necháte příliš dlouho na přímém slunci za oknem  auta může dojít k poškození a zkroucení plastové skořepiny. Při nákupu je nutné kupovat jen přilbu s příslušnou bezpečnostní atestací.

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.