diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak se vyrovnat s odloučením u předškolních dětí

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Určitě jste zažili, nebo byly svědkem scény, kde jste zažili úzkost a zřícení dítěte z odloučení. To zní asi takto: Silný pláč! “Nenechávej mě tady, chci jít domů!” a jak jeho matka se pokouší uvolnit sevření z její  nohy. Je jasné, že žádné řeči o tom, že ve školce bude šťastný, se nepodaří odvrátit tuto epizodu. Nejdřív se odvážíte věřit, že dítě je připraveno v marné naději, pro nonšalantní pusu na tvar a svěží sbohem. Ne, ale. Ocitla se v chobotnici-jako spojky dítěte z úzkosti z odloučení. Ačkoli silný vztah s rodiči pomáhá dětem vyrovnat se z úzkosti, ale když se blíží čas odloučení, tak je to náročné pro dítě a rodiče podobně.  Jakmile, děti mají schopnost pamatovat si rodiče, začátek přibližně v sedmém měsíci, mnohé děti pláčou, jako by už byli věčně opuštěné, když máma nebo táta chodí ven. Batolata se drží jako koaly, stejně jako jejich matky, když cítí jejich bezprostřední odchod. Separační strach může byt silnější u dětí, které mají  problém s přechodem nebo vstupem do nových situací. Můžu si vyzkoušet celou škálu emocí, jako hněv, pocit viny, žárlivost, zmatenost, bolest a strach. U dětí v předškolním věku se dá vyhnout tomu, aby přerostly v chování jako fňukání, pláč, noční pomočování, nebo mohou být agresivnější a náročnější. Takže to co se dá udělat, aby se minimalizovala šance, že vaše dítě bude trpět strachem s odloučení?

Bezpečnostní deka nebo oblíbená hračka:
Oblíbená hračka nebo přikrývka může pomoci vašemu dítěti mít pocit jistoty a bezpečí.
Žádná vina rodičů!

Rodiče se často cítí provinile a zoufale reakce na odloučení jejich dítěte, nevědomky prodlužují a posilují reakci odloučení. Můžete přejít po tenkém ledě, a vybrat ten správný okamžik, aby váš odchod nebyl obtížný. Ale ať děláte, nezapomeňte se rozloučit. Nesnažte se odejít pryč, jakmile je pozornost vašeho dítěte odkloněna. Na druhou stranu, nezdržovat.  Uklidněte vaše dítě, že všechno bude v pořádku ve vaši nepřítomnosti a že se vrátíte  pro něj brzy.

Návrhy pro rodiče:

  • Předtím, než odjedete, informujte dítě, kde budete a uvést kdy se pro něj vrátíte. Například,“ já tě vyzvednu v 11 hodin, stejně jako minulý týden.“ Aby si představil dobu odloučení od vás. Dítě musí vědět, že rodiče se vrátí.
  • Poté co říkáte, že odcházíte, máte-li otálet, protože vaše dítě fňuká, pak učíte své dítě, že fňukání je efektivní  způsob,  jak dostat to, co chce.
  • Vyjádření lásky pro vaše dítě je vhodné, ale vzdálenost je obtížnější, pokud vy rodiče vyjádříte slovně nebo neverbálně ambivalence, vinu, strach nebo nejistotu. Buďte si jistý! Mateřská emocionální reakce odloučení je častou příčinou emocionální reakce dítěte.
  • Cvičte krátce odloučení jako prve. Ukažte svému dítěti, že se vrátíte spolehlivě.
  • Nechoďte pozdě! Buďte vždy na čas nebo spíš.
  • Nechte dětem nějaký čas, aby si zvykli na nový lidi. Děti se cítí bezpečně, když znají, a důvěřují  svým  pečovatelům. Pokud vaše dítě se pomalu přizpůsobuje novým situacím, muže dokonce potřebovat několik týdnu až si zvykne. Trpělivost je klíč!

NIKDY NEOHROZUJTE DÍTĚ ODLOUČENÍM

Rodiče se často uchylují k strašení malých dětí, aby dosáhli lepšího chování. Je pravda, to často vede k určitému zlepšení v chování dítěte, protože možnost ztráty rodičů je tak znepokojující, že udělá cokoliv, aby se ji vyhnul. Ale tyto hrozby mohou také vytvářet extremní úzkost u dítěte. V podstatě tento druh ohrožení dítěte, říká, že by byl ochoten a schopen ho nechat kdykoliv. Dítě si uvědomuje, že jeho špatné chování muže způsobit , že přijde o rodiče navždy. Lepší pro dítě je mít jistotu, že se může spolehnout na svou lásku a podporu v dobrém i zlém.

Kdybychom měli shrnout podstatné:

Buďte trpělivý a důkladní, když vysvětlujete důvod svého odchodu vašemu dítěti. Pokud tak učiníte, může mu pomoci pochopit, že se vrátíte a že nemá dělat nic špatného, aby stě mohli v klidu odejít. Pokud chcete, aby vaše dítě se chovalo dobře, je nutné upravit vaše očekávání a standardy.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.