diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak se stravovat v těhotenství

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Téměř každá nastávající maminka se na začátku svého těhotenství setká s otázkou, které potraviny jsou doporučené a naopak nedoporučené ke konzumaci s ohledem na vyvíjející se miminko. Zatímco o nedoporučených potravinách, jako jsou plísňové sýry či majonézové saláty, se dočtete poměrně podrobně, seznam vhodných potravin se obvykle omezí na obecné doporučení zdravé a vyvážené stravy. Co tedy má maminka konkrétně jíst, aby podpořila vývoj svého nenarozeného miminka?

DHA – důležitá součást stravy nastávajících maminek

Důležitou součástí stravy jsou omega3-mastné kyseliny, které by v těhotenství měly činit až 1/3 celkového denního příjmu tuků. Nejdůležitější z omega3-mastných kyselin je v těhotenství kyselina dokosahexaenová známá spíše pod zkratkou DHA. DHA se zásadní měrou podílí na vývoji nervové soustavy (mozku a míchy) a zvláště na schopnosti poznávání, soustředění a celkové vrozené inteligenci dítěte.  DHA podporuje také správný vývoj očí a provedené studie dokazují, že děti, jejichž matky v těhotenství měly dostatečný přísun DHA, byly v prvním roce výrazně méně nemocné (podpora imunitního systému u dítěte), dokázaly se lépe soustředit, měly harmoničtější psychomotorický vývoj (např. koordinace oko-ruka) a rychleji se jim vyvíjely řečové dovednosti.

Jak prospívá DHA nastávajícím maminkám?

Dostatečný přísun DHA má pozitivní vliv také pro nastávající maminku. Studie opět prokazují, že ženy, jež měly v těhotenství dostatečný přísun DHA, mají nižší pravděpodobnost předčasného porodu, výrazně se u nich snižuje riziko preeklampsie a také poporodních depresí.

Jak můžeme DHA přijímat stravou?

Jak tedy můžeme svůj jídelníček o tuto důležitou kyselinu obohatit? Nejvyšší obsah DHA nalezneme v mořských řasách a mořských rybách, které bychom měly konzumovat nejlépe 3-4x týdně, abychom zaručily přísun DHA v dostatečném množství. Ideální denní příjem DHA by měl být mezi 200 – 220mg. Průzkumy mezi populací těhotných žen však prokazují, že české ženy přijímají v těhotenství průměrně jen 50mg DHA, což je pro vývoj zdravý vývoj miminka nedostatečné množství. Nastávající maminky si musí uvědomit, že jejich organismus je pro vyvíjející se miminko jediným zdrojem DHA!! Toto platí nejen v období těhotenství, ale i v období kojení, kdy dítě přijímá DHA v mateřském mléce.

Elasti-Q ProMimi DHA – volba pro chytrá miminka

Pokud mořské řasy a ryby nepatří do vašeho běžného jídelníčku, je vhodné uvažovat o vhodných vitamínech s obsahem DHA pro těhotné z lékárny. Značka Elasti-Q nyní uvádí na trh přípravek Elasti-Q ProMimi DHA, jenž je vhodným doplňkem stravy v období těhotenství. Zeptali jsme se zástupkyně značky Elasti-Q Marie Mošové, proč by maminkám doporučila právě Elasti-Q ProMimi DHA? „Mottem značky Elasti-Q je přinášet krásu a zdraví pro maminky i jejich miminka. Mnoho maminek si oblíbilo krémy proti striím značky Elasti-Q, a proto jsme se rozhodli maminkám také nabídnout přípravek pro zdravý vývoj jejich miminek. Volba padla právě na DHA, neboť si uvědomujeme, jak je tato kyselina zásadní pro správný vývoj. Proto jsme se rozhodli nabídnout maminkám přípravek s obsahem DHA, který prokazatelně působí na zdraví dítěte a zároveň maminkám nabídnout komfortní užívání v podobě malých tobolek. Dbali jsme také na cenu přípravku, aby si jej mohla dovolit skutečně každá maminka a dopřála tak svému děťátku to nejlepší.“

Více informací k dispozici na www.elasti-q.cz.

1 Cunnane SC, et al. Breast-fed infants achieve a higher rate of brain and whole body docosahexaenoate accumulation than formula-fed infants not consuming dietary docosahexaenoate. Lipids, 2000. 35:105-11.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.