diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak naučit ohleduplnost

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Představte si, že bydlíte v paneláku, v němž se všechno rozléhá a pod vámi žije stará paní. Když si vaše děti hrají na honěnou nebo jen tak poskakují sem a tam, o poschodí níže to duní a starou paní z toho rozbolí hlava. Zoufale vám telefonuje a prosí o trochu klidu. Můžete dětem 5x denně připomínat, že se mají chovat ohleduplně – nebude to nic platné. Můžete na děti křičet a hrozit jim, pokud se hned neukázní a nepřestanou dupat, ale nic se nestane. Ono je také těžké krotit malé draky. A lidé žijící v panelákové zástavbě prostě s tím, že kolem mají sousedy s dětmi musí počítat a připustit si, že děti jsou děti a nebudou sedět celý den krasopisně na židli bez pohnutí. A stará paní pod vámi zase volá a po sedmé vám připomene, že neukázněnost vašich dětí zhoršuje její migrénu a co jste za rodiče, že je neumíte zkrotit. Pomyslíte si něco o nerudné stařeně, ale pak si představíte sebe na jejím místě,……

Vyzkoušela jste už všechno možné, abyste své malé neposedy zklidnila. Nejprv s nimi chodila na dětské hřiště, abyste je unavila, jenže oni po příchodu domů stejně neposeděli. Potom koupila tlustý koberec včetně podložky z filcu. Také obstarala speciální bačkorky s tlumící podrážkou, jenže nic nepomohlo. Pak jste ale dostala zbožný nápad – vzala jsem děti a šla zazvonit na starou paní o poschodí níž. Dveře se otevřely a děti ztratily řeč. Proti nim stála stará dáma, kterou si 100x předtím představovali jako přízrak, kvůli němuž jen dostávali vyhubováno. Poslala jsem každé dítě zvlášť nahoru do našeho bytu a požádala je, aby jen tak přeběhlo po bytě. Ostatní stály dole a poslouchaly, jak je to nepříjemné, když svým dupáním způsobí, že stařenku rozbolí hlava. A tak se všechny děti vystřídaly, aby všichny slyšely jaké zvuky se dole ozvou.

Ne, že byste tím problém zcela vyřešila, občas děti v zápalu hry prostě zapomenou, ale obvykle stačí jedno napomenutí…. Děti prostě potřebují konkrétní příklady.

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.