diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak naučit dítě správně smrkat

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Patříte k těm šťastným rodičům, jejichž dítě se naučilo správně smrkat takřka hned? Anebo s tím stále ještě bojujete a přemýšlíte, jaký další trik zvolit a už vás nic nenapadá? V jakém věku by vlastně dítě mělo umět smrkat a jak ho to naučit? Tady je pár a rad a triků, jak to zvládnout.

Kdy začít

Podle odborníků je dítě schopné zvládnout smrkání již okolo 15. měsíce života. Je třeba však zdůraznit, že každé dítko je jiné, a to co jednomu nečiní téměř žádné potíže, může být pro další velký problém. 

Každopádně s nácvikem smrkání je třeba začít co nejdříve. Existují i názory, že zkoušet se to dá již od cca půl roku věku. My jsme to od půl roku zkoušeli a dcera to pochopila skoro hned. Rýmu měla od té doby jen jednou, ale stále to opakujeme a trénujeme, kdyby bylo potřeba.

Jak správně smrkat

Postup samozřejmě perfektně umíte a sami smrkáte naprosto automaticky, ale když to najednou máte ukázat svému malému dítěti, tak možná trochu znejistíte a přemýšlíte, jak mu to vysvětlit a názorně předvést.

Přidáváme tedy několik pravidel, která vám vše usnadní:

 1. Naučte dítě používat při smrkání obě ruce. Zároveň by mělo mít vzpřímenou hlavu (pozor na záklon a podobně)
 2. Kapesník nesmí zakrývat oči a je přiložen tak, že se prsty dotýkají asi 1 cm vedle kořene nosu (nikoliv na křídle).
 1. Samotné smrkání je vlastně dlouhý výdech nosem, ústa jsou samozřejmě zavřena. Nejdříve se smrká z obou nosních dírek, pak ještě ž každé zvlášť.

Učíme dítě smrkat

Pokud jste se už rozhodli, že začnete své dítě učit smrkat, obrňte se trpělivostí. Možná vás váš potomek příjemně překvapí, ale může tomu být i naopak. Nejlépe se učí smrkat pomocí různých her a názorného příkladu. Každopádně by to pro dítě neměla být stresující záležitost, při které je rodič evidentně rozčilený a křičí. Důležité je naopak dítě chválit a povzbuzovat. A i když je to někdy náročné, nebojte se, váš potomek se to dříve či později určitě naučí.

A jak tedy na to? Zde je několik osvědčených rad a tipů:

 1. Děti velmi rády napodobují své okolí, takže můžete zkusit smrkat společně. Dejte mu papírový kapesník a nejdříve ho nechte, aby ho prozkoumalo. Pak se snažte mu ho správně přiložit k nosu a zkusit smrkat. Nezapomeňte mu také ukázat, že má kapesník ihned po použití vyhodit do koše.
 2. Výborným tipem jsou různé hry. Můžete zkusit hru na slona, který troubí chobotem (nosem) či další zvířátka (fantazii se meze nekladou). Dětem by se mohlo také líbit trefovat se do něčeho (pokud možno omyvatelného), eventuelně vyfukování bublin z nosu. Vyzkoušet můžete i zamlžování zrcátka či okna (to je ovšem náročnější na údržbu) nebo sfouknutí svíčky.
 3. Osvědčilo se i bublání do vody či bublifuk. Dobrým místem pro nácvik je vana.
 4. Nejdříve otřete dítěti hlen, pak zkuste smrkat. Můžete mu zacpat jednu nosní dírku. Většinou aspoň něco vyjde a můžete dítě pochválit.
 5. Pro usnadnění smrkání je taktéž výborná Vincentka či mořská voda (sprej). Po vstříknutí do nosu ještě chvilku počkejte.
 6. U větších ratolestí pak můžete popřemýšlet i o nějaké drobné odměně. Bude to třeba ten správný stimul, který přinutí dítě se to naučit. Někdy nastane zlom s příchodem do školky či jiného kolektivu. Najednou totiž vidí ostatní holky a kluky a problém je vyřešen.

Přečtěte si také:

 • Kdy podávat ryby dětem?Kdy podávat ryby dětem? Mnoho maminek má problém, kdy začít podávat dětem ryby a mořské plody. Protože řada lidí má na rybí maso a mořské plody alergii, doporučuje se s opatrným podáváním těchto potravin začít v […]
 • Slavnosti mrkve – akce pro rodiny s dětmiSlavnosti mrkve – akce pro rodiny s dětmi Kdy: Sobota 18. srpna 2012, od 13.00 Kde: Parkoviště před úřadem města, Dolní náměstí 585 Zliv Region Jihočeský Vstup zdarma Přijďte se pobavit a ochutnat ty nejrozmanitější […]
 • Kuky se vrací … na ŠpilberkKuky se vrací … na Špilberk KDY: 10. 11. 2011 – 29. 1. 2012 KDE: Muzeum města Brna, západní křídlo hradu Špilberku, Brno Loutky z filmu a počítačové hry studia Amanita Design Nad výstavou převzala záštitu […]
 • Nočník nebo plena?Nočník nebo plena? Dilema, které řeší asi každá matka. Je to také nejčastější námět k mentorování od tchýně. Často totiž mohou dnešní maminky slyšet věty typu... to Jára už touhle dobou seděl na nočníku, to […]
 • Říkanka ZeleninaŘíkanka Zelenina Zajíc chroupe mrkvičku,   hned má úsměv na líčku.   Do čeho se potom pustí?   Je to jasné – do kapusty.  
 • Rady a tipy 1Rady a tipy 1 Rýže jako čerstvá Pokud máme již déle uvařenou rýži, například z minulého dne, a chceme ji ohřát k obědu, můžeme ji vložit do čistého neporušeného mikroténového sáčku a na několik minut […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.