diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak na neslušná slova u malých dětí

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Stalo se vám už, že vy nebo někdo z vašich blízkých řekl před dítětem slovo, které se u dítěte rychle ujalo nebo ho váš potomek zopakoval ve chvíli, kdy jste to vůbec nečekali? A jak na to?

My doma bojujeme s jedním slovíčkem, které jinak vystihuje nepořádek, ale také podnik poskytující sexuální služby. Běžně jsme tento výraz s mým mužem používali a ani si neuvědomili, že není zrovna moc výchovný. Jakmile zazněl z úst naší dvouleté dcerky, došlo nám to. Začali jsme jí všemožně vysvětlovat, že tohle se neříká a že namísto něj může použít slovíčka “nepořádek” nebo “binec”. Nicméně právě tím, že jsme kolem toho dlouho mluvili, dobře si to slovo zapamatovala a ráda jej občas použije. A neplatí nic, co by ji přimělo na něj zapomenout. Ale jisté je, že si uvědomuje ošklivost onoho výrazu, protože když ho náhodou někde zaslechne, hned dotyčného opravuje, že se říká “binec” a “nepořádek”.

Naproti tomu jsme si vyzkoušeli, že když dítě neupozorňujete, že řeklo něco nevhodného, neuvědomí si to a pokud slovo neslýchá častěji, v paměti mu neutkví. Tak to u nás bylo s nadávkou “blbec”. Můj muž sledoval v televizi fotbal a jak to tak u chlapů bývá, emoce na sebe nedaly dlouho čekat a jednoho z hráčů označil za neschopného blbce. Naše dcerka byla v tu chvíli s námi v pokoji, hrála si a nedala znát, že by vnímala, co se děje kolem ní. Nicméně ještě týž večer mého muže “obšťastnila” poznámkou: “Ty jsi blbec”. Už už jsem chtěla něco namítnout, s mužem jsme na sebe ale mrkli a mlčky se dohodli, že nebudeme reagovat.

Víckrát jsem toto slůvko z jejích úst neslyšela.

Takže moje zkušenost mi říká, že je mnohem účinnější u malého dítěte, které ještě nerozumí všemu, co z pusy vypustí, danou věc bez komentáře přejít, odvést pozornost a dělat jako by se nic nestalo. Jeho mozek pak v sobě nebude ono slovíčko zbytečně převalovat a ukládat ho do paměti. Samozřejmostí pak je mluvit před ním tak, jak chceme, aby se náš potomek vyjadřoval.

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.