diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak chytře zabavit a rozvíjet děti ve věku 2 – 3 let?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Většina dětí po druhých narozeninách vstupuje do období velké zvídavosti a chuti zkoušet nové: nové způsoby hry, nové – bohatší – způsoby komunikace s dospělými, rády zkoušejí tvořit atp. Dětem již nestačí dosavadní způsoby hry. Řada rodičů stojí tedy před úkolem, jak tyto své stále zvídavější děti zaujmout a jak je zabavit, aby se při hře také něco nového naučily?

Zkoušejte jednoduché společenské hry

Zkuste s dětmi hrát první jednoduché hry. Dobré hry pro menší děti obsahují prvky překvapení a “napětí”, využívají dětem dobře známé prvky (zvířátka apod), ale také před děti kladou nové výzvy: pojmenovávat barvy, čísla atp., respektovat pravidla, soustředit se, rozhodovat se a učit se nejen vyhrávat, ale také občas i prohrát.
Při výběru hry se věnujte také materiálu a bezpečnosti hry. Herní prvky by měly být dostatečně velké, aby byly bezpečné a pro děti dobře uchopitelné. Měly by být pokud možno z přírodních materiálů (dřevo, karton).

Pro získání prvních zkušeností s hraním her vám doporučujeme tyto hry:

  • Ludanimo: sada první her pro děti od 3 let. Obsahuje spoustu herních prvků (kartonové díly, gumová zvířátka) a návody na tři hry podle věku dítěte a dovedností, které chcete rozvíjet. S výbavou hry si děti hodně vyhrají i při volném hraní.
  • Sestav kravičku Karlu: ideální hra pro děti od 2 let od německé značky HABA. Hra obsahuje velké dřevěné kostky a figurky a několik návodů, jak si s s dětmi hrát. Hry jsou zaměřené na vnímání pokynů, počítání, vyprávění apod.
  • Cestička se zvířátky, Barevní motýlci, Kde a jak žijí zvířátka: jednoduché hry pro děti od 2,5 let od značky Djeco, při kterých se učí respektovat pravidla, poznávat barvy, rozvíjejí postřeh apod.
  • Můj první kvíz: kvízová hra od značky Granna, kterou mohou hrát děti již od 3 let (kartičky, které pro ně budou moc složité, si schováte na pozdější dobu). Děti mohou hru hrát ve skupině nebo i samy (kartičky jim dávají možnost kpřímé kontroly správné odpovědi). Hra je také skvělá na cesty, do čekárny k lékaři apod.

Rozvíjejte jemnou motoriku a koncentraci

Další cestu, jak si s dětmi chytře hrát a jak je také naučit samostatně se zabavit, představují mozaiky. Pro děti od 2 let je ideální mozaika Fantacolor Junior Basic od italské rodinné firmy Quercetti. Děti si pod průhlednou desku vloží jednu z 8 barevných předloh a poté barevnými knoflíky vyplňují otvory v mozaice a tvoří obrázek. Děti při této aktivitě rozvíjejí jemnou motoriku, koordinaci ruka – oko i koncentraci. Budou-li chtít vaše děti do tvorby mozaikových obrázků vnést více vlastní tvořitvosti, stačí předlohy otočit a děti vyplňují obrázek barvami dle svého výběru. Až ještě více vyrostou, mohou obrázky tvořit zcela samostatně nebo přejít na mozaiku s dílky ve tvaru hříbečků.

Podívejte se také na video s mozaikou Fantacolor Junior Basic od italské rodinné firmy Quercetti:


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.