diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Hledám dobrého přítele zn. chlupatého

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Za zvířecího kamaráda by většina dětí dala cokoliv. Dokonce i svoji nejoblíbenější hračku. Co z péče o zvířátko vyplývá pro rodiče? Co byste měli vědět, než si pořídíte domácího mazlíčka?

PES

Psi bývají společenští a mají rádi děti, není to ale samozřejmost. Záleží na rase a kromě toho dobrému chování psa předchází výcvik a výchova. Děti od 5 let jsou schopny si se psem hrát, krmit jej, venčit jej nedaleko od domu, ale soustavné péče schopné nejsou. Rodiče musí pomáhat. Pes žije asi 16 let.

K jeho hlavním potřebám patří zejména potřeba pohybu, a to 3-4 procházky denně. Podle typu srsti také péče o ni, kartáčování a občas kontrola uší. 1x za rok je nutné navštívit zvěrolékaře kvůli očkování a preventivní prohlídce.

Ceny psů jsou velmi různé. S dalšími výdaji je třeba počítat – podle velikosti psa – na krmení, obojky, vodítka, čipování, pojištění,…

KOČKA

Kočka umí být mazlivá a přítulná, ale má své nálady a touhy. Je ideální pro hodně zaměstnané či pohybově handicapované lidi, kteří nemohou několikrát denně zvíře venčit. S péčí o kočku jsou děti schopny pomoci zhruba od 4 let. Pod dohledem rodičů pomáhají s čištěním košíku či bedničky, s krmením, ale ze všeho nejraději si s kočkou jen hrají. Kočka žije asi 16 let.

Pokud netoužíme po výstavní šampionce, můžeme kočku zpravidla získat i zadarmo, stačí pozeptat se po okolí. Kočky jsou z hlediska péče mnohem méně náročné než psi. Péči o tělo i srst si víceméně zajišťují samy, jen dlouhosrsté druhy je třeba vyčesávat. Rychle se učí čistotě s vyměšováním. Pokud se pohybují hodně venku, potřebují pravidelné prohlídky a odčervování. Očkování u koček povinné není, avšak veterináři doporučují aspoň základní očkování. Za chování koček se neplatí poplatky a povinné není ani čipování, na rozdíl od psů.

ZAKRSLÝ KRÁLÍK

Hodí se pro rodiny kde hledají přítulné zvíře žijící v kleci. Obveselí děti od 5 let v bytě i na zahradě. S péčí o klec a krmivo zpravidla pomáhají rodiče. Králíčci žijí 8-12 let. Králíčci potřebují pravidelné čistění klece, stříhání drápků a něco na hlodání. Zvěrolékaře je třeba navštívit pouze při problému či v nemoci. Ačkoliv mají pověst nenáročných mazlíčků, péči a lásku potřebují. Když se mu od malička věnujete, zvykne si na vás a sám si přijde pro pohlazení. Nevydává žádné hlasité zvuky. Aktivní je spíše ve dne, v noci většinou spí. Cena se pohybuje ve stovkách korun.

MYŠ

Myši lze velmi snadno ochočit. Podobně jako morčata se myši hodí i pro děti předškolního věku, protože nekoušou ani neškrábou. Myši žijí jen krátce, 2-3 roky. Jako všichni hlodavci potřebují čerstvé seno a kámen na hlodání. Jsou velmi společenské a pokud mají málo zábavy – zakrňují. Rády šplhají a hrají si. Zvěrolékaře je nutné navštívit pouze při problému či v nemoci. Cenově jsou myši velmi dostupné, jejich cena se pohybuje v desítkách korun. Náklady samozřejmě rostou se vším vybavením a krmivem.

Ať už se rozhodneme pro jakéhokoliv mazlíčka, je třeba zvážit všechny jeho potřeby, životnost a cenu. Je nutno počítat s nečekanými náklady v případě, že zvíře utrpí úraz nebo vážně onemocní. Operace a speciální péče může mnohonásobně převýšit cenu zvířete. Na stranu druhou přinášejí zvířecí kamarádi dětem i dospělým do života mnoho radosti a dokonce prý zvyšují i imunitu a psychické zdraví dětí.

Zdroj Rodiče 9/2006

 

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.