diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Dítě a sauna

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Od kdy do sauny? Není přesně stanoveno, odkdy je sauna pro děti vhodná. Převládá názor, že by se měly začít saunovat až v době, kdy jsou dostatečně pohyblivé, běžně udržují tělesnou čistotu a umí říci či jinak vyjádřit svá přání a pocity, což bývá zhruba okolo 3. roku. Na druhou stranu Finové berou své potomky do sauny již krátce po narození (jakmile odpadne zaschlý pupečník). Samozřejmě záleží i na tom, kde bude saunování probíhat. Jedná-li se o domácí saunu je situace jiná než u veřejné. V tomto případě je za spodní věkovou hranici považován třetí měsíc života. Proč chodit do sauny? Saunování posiluje obranyschopnost organizmu. Pozitivní vliv má obzvláště na děti, které mají často respirační potíže a u astmatiků. Pro posílení imunity se doporučuje navštěvovat saunu pravidelně jedenkrát týdně. Přínosem je také zkvalitnění spánku, zlepšení nálady a celkové pohody.

Jdeme do sauny. Rozhodnete-li se vzít svého potomka do sauny, určitě se vyplatí mu dopředu vysvětlit, jak to tam bude vypadat, co se bude dít a podobně. Délku saunování nelze dopředu plánovat, měla by vycházet ze stavu dítěte (je třeba počítat s tím, že se zahřívá rychleji než dospělý). Je-li neklidné či vykazuje jakékoliv jiné známky toho, že není v pohodě, je nutné tělo ochladit. Každopádně prohřívání by nemělo přesáhnout 5–8 minut. Při ochlazování je třeba dát pozor na podchlazení (jedná se opět o krátkou dobu, u menších dětí stačí vlažná voda, nakonec je možné lehké postříkání studenou).

Pár rad na závěr. Než půjdete s dítětem do sauny, měli byste se poradit s pediatrem. Vždy buďte se svým potomkem, sledujte ho a při jakýchkoliv známkách nepohody saunu opusťte. Saunování by mělo být pro děti příjemné, nikoliv povinnost a stresující záležitost. Jdete-li do veřejné sauny, seznamte se s provozním řádem, přečtěte si pokyny k saunování a hlavně dbejte na dodržování hygienických pravidel. Nezapomeňte na doplňování tekutin (ovocné šťávy, neslazené minerálky). Byli jste někdy se svou dcerou či synem v sauně? A jak se jim to líbilo? Napište nám vaše zážitky, zkušenosti, rady či tipy. Určitě je ocení i ostatní čtenáři.

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.