diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Desatero zdravé výživy dětí

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Rodiče by se zejména neměli bát, že budou děti zdravější výživou trápit, mnozí často říkají, že chtějí dětem „dopřát“, přitom si však bohužel neuvědomují, že tímto přístupem dětem skutečně nepomáhají, v některých případech vyslovené škodí. Sestavit zdravý a přitom chutný dětský jídelníček přitom nemusí být vůbec nic těžkého. Jak by měl vypadat dětský jídelníček a jaké složky by v něm neměly chybět? Zde máte krátké desatero zdravějšího stravování dětí.

Desatero zdravé výživy dětí

 1. Rozmanitost – dopřejte dětem pestrou a rozmanitou stravu, bohatou na ovoce a zeleninu, celozrnné potraviny, mléčné výrobky, ryby a drůbež.
 2. Pravidelnost – nenechte děti se přejídat, ale ani hladovět – jíst by měly pravidelně 5-6x denně; velikost porce přizpůsobte jejich růstu, hmotnosti a pohybové aktivitě. Děti, které snídají a svačí nemají tak velké problémy s obezitou, i když by jste řekli, že jí hodně, naopak den začínají snídaní, tělo se správně nastartuje a nemá tendenci si tuky schovávat na horší časy.
 3. Kvalita – dodávejte dětem pravidelně kvalitní zdroje bílkovin (drůbeží a rybí maso, luštěniny, cereálie). 
 4. Mléčné výrobky– několikrát denně dětem podávejte mléčné výrobky, přednostně polotučné. Volte i výrobky zakysané, ty obsahují bakterie mléčného kvašení, které zlepšují imunitní systém organismu.
 5. Tuky – upřednostňujte kvalitní rostlinné tuky a oleje před živočišnými tuky, výjimku tvoří tuky mořských ryb. Nekonzumovat příliš uzenin a zcela vylučte ty, které mají viditelný tuk, nebo podstatnou část mletého materiálu tuk obsahuje. Důležitá je pravidelná konzumace ryb, zejména mořských a to pokud možno ne ve formě pouze konzervovaných, ale pokud je to možné i ve formě chlazených a mražených. Zde bychom měli nejen pro děti vybírat ryby tučnější, protože tuk z mořských ryb obsahuje mastné kyseliny, z nichž zejména dvě EPA a DHA jsou pro organismus velmi důležité. Nejen že snižují hladinu cholesterolu v krvi a chrání nás i děti před onemocněním srdce a cév, ale DHA je také známá pro svůj přínos k fungování mozku, schopnosti se učit a zapamatovat si. Velmi osvědčenou a chutnou variantou je Haliborange sirup nebo žvýkací tobolky, který nejen poskytuje tělu důležité omega-3, ale snaží se i rozvíjet paměť, logické myšlení a pozornost dětí . V každém balení jsou dovednostní úkoly a kvízy pro děti a každé správné řešení je odměněno nekonečným množství dárků.
 6. Pozor na cukr – učte děti střídmosti v konzumaci cukru, sladkostí a slazených nápojů. Sacharidy by děti měly přijímat hlavně z cereálií, ovoce a zeleniny.
 7. Sůl – Nedosolujte již hotové pokrmy; sůl a solené potraviny dětem nabízejte jen výjimečně. Děti často kopírují v tomto chování dospělé, proto i Vy omezte dosolování hotových pokrmů.
 8. Naučte děti správnému pitnému režimu, měly by vypít alespoň 1,5 až 2,5 litry tekutin denně. Základem je pitná, nedoslazovaná voda, případně část tekutin pokryjte takovými nápoji, jako jsou ředěné 100% džusy, řeďte poměrem 3 díly vody ku 1 dílu 100% nedoslazovaného džusu.
 9. Učte děti zdravému způsobu života svým vlastním příkladem a aktivně se zajímejte o to, co jedí mimo domov.
 10. Pravidelně konzultujte zdravotní stav dítěte (hladinu cholesterolu, krevních tuků, krevního tlaku, nadváhu aj.) s jeho praktickým lékařem.

Dejte dětem možnost volby potravin, jděte jim vždy příkladem, radostí, chutí a svým přístupem ke zdravému způsobu stravování.

Více informací najdete na www.vyzivadeti.cz, kde funguje i bezplatná poradna pro rodiče i učitele, případně i pro děti samé.

Přečtěte si také:

 • Sladidla a sladkostiSladidla a sladkosti Chuť na sladké potřebujeme každý z nás čas od času nějak uspokojit. Dnes se velká většina běžných sladkostí a dortíků sladí rafinovaným bílým cukrem. Jednoznačně stojí za to, naučit se […]
 • Dětské nejen okurčičkyDětské nejen okurčičky Jestli-že mají vaše děti rády nakládané okurky, dopřejte jim novinku společnosti Efko. Receptura těchto sterilovaných okurek je vyvinutá specielně pro ty nejmenší mlsné jazýčky. Nálev je […]
 • Příklad jídelníčku pro 18. měsíční batolePříklad jídelníčku pro 18. měsíční batole Jistě si každý den lámete hlavu, co svému děťátku dát, aby mělo všechny potřebné vitamíny a minerální látky. Ten kdo ještě děti nemá, si řekne, že je to jednoduché. Opak je ale pravdou. […]
 • Kojení na veřejnostiKojení na veřejnosti Pokud máte potřebu chuť na veřejnosti kojit, nenechte se nikým znechutit. Kojení je naprosto přirozenou součástí života a není jediný důvod, proč na veřejnosti krmit dítě z láhve jen […]
 • Jak naučit dítě na nočníkJak naučit dítě na nočník Pro dítě je nejtěžší, když se 2-3 roky (někdy i déle) domníváme, že na učení celé řady dovedností je ještě malé, až příliš pomáháme, neučíme-neříkáme. Po druhém, třetím roce se nám zdá […]
 • Deset kroků ke zdravé výživě: 1-2Deset kroků ke zdravé výživě: 1-2 1. Pravidelnost ve stravě Pro děti zejména důležité jíst pravidelně. Optimální počet porcí je 5-6 za den. Tělo si zvykne na určitý a hlavně pravidelný příjem energie. Pokud se k dítěti […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.