diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Co je na obrázku – aktivity s dětmi

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Batole si všímá okolních zákonitostí a jevů. Učí se novým věcem, získává zkušenosti. Zdokonaluje si řeč a myšlení. Jak podpořit jejich představivost, smysl pro učení, trpělivost a soustředění již v batolecím věku?

Vezměte si na pomoc oblíbenou obrázkovou knížku vašeho děťátka. Skvělé jsou různá leporela, kde na každé stránce vidíte nějaké činnosti – např. ve městě, na nádraží, na statku či na farmě, na letišti. Prohlížejte si s dítětem obrázky, vyprávějte mu, co tam lidé dělají, co zvířátka. Batolátka vidí obrázky, vnímá váš hlas, dává si dohromady informace, které mu říkáte. Jak dělá kočička, jak dělá auto.

Děti jsou dnes zaplaveny řadou vjemů a ne vždy dokáží svou pozornost soustředit. Tím, že si sednete, věnujete se jen sami sobě, dítě vnímá vaši blízkost a a barvu hlasu a zároveň se učí chápat svět. Tajemstvím je povzbuzovat dítě, aby se spolu s vámi vydalo na cestu tímto obrázkem.

U větších batolat a předškoláků lze klást otázky, co vidí na obrázku, kam jede autíčko, jak dělá kravička, co jednotlivé osoby dělají, jaké jsou tam barvy a mnoho dalších otázek. Trénujete tak s dětmi slovní zásobu, představivost, schopnost myšlení a koncetraci. Doba soustředění se odvíjí od věku, ale také temperamentu. Tento čas se bude postupně prodlužovat.

Dalším tipem, jak rozvíjet své potomky může být prohlížení různých časopisů, novin, či reklamních letáků. I tak se děti učí všem těm činnostem, které jsem vyjmenovala, tak jako při prohlížení knížek

Se svými syny prohlížíme knihy každý den. Starší syn už chápe souvislosti, nad obrázkem se dokáže ptát, co mu není jasné. Mladší má 17 měsíců a velice si oblíbil dvě leporela – o dopravních prostředcích a o domácích zvířátkách. Dokáže už pojmenovat kočičku, traktor a táty, jako řidiče auta.

Je bezvadné vidět to jejich nadšení v očích, když se jim podaří pojmenovat vše, co vidí na obrázku. Výborně fungují i reklamní letáky z hypermarketů. Starší synek v nich s oblibou listoval a učil se podle nich pojmenovávat zeleninu, ovoce a jednotlivé potraviny.

Věnujte dětem svůj čas, naslouchejte jim, co vám říkají, rozvíjejte jejich smysl pro zvídavost. Věřte, že se vám to mnohokrát vrátí.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.