diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Co dělat při krvácení z nosu

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

U dětí dochází ke krvácení z nosu téměř vždycky následkem poranění žilek v nose. Poranění si způsobí dítě buď samo tím, že příliš silně smrká nebo si strká něco do nosu (třeba prst).

Co dělat?

Posadíme dítě tak, aby mělo předkloněnou hlavu (nikoli zakloněnou, jak se někteří lidé domnívají) a otevřená ústa, aby se zabránilo polknutí nebo vdechnutí krve. To by zastavilo dýchání nebo způsobilo zvracení. Stiskneme dítěti palcem a ukazováčkem nos ze stran a držíme ho stisknutý asi deset minut, aby se vytvořila sraženina. Je-li to možné, přiložíme dítěti na čelo led nebo ručník namočený ve studené vodě. Když se podaří krvácení zastavit, je důležité, aby si dítě čtyři až pět hodin nesahalo na nos. Kromě toho by dítě mělo zůstat alespoň hodinu v klidu, poněvadž jakýkoli podnět by mohl znovu spustit krvácení. Dětem od tří let můžete v případě krvácení z nosu podat Ascorutin. Přípravek se používá k léčbě zvýšené lámavosti a propustnosti krevních vlásečnic různého původu, hlavně při nedostatku vitaminu C (kyseliny askorbové) v organismu, při chorobné krvácivosti na cévním podkladě apod. Obsahuje dvě účinné látky – rutosid a kyselinu askorbovou, které upravují zvýšenou lámavost a propustnost krevních vlásečnic.

Co nesmíme dělat

V žádném případě se nesmí dítěti do nosu vkládat vata nebo gáza. Nosní dutina by se mohla ucpat a vyjímání vaty by mohlo spustit nové krvácení. Zavádění tamponu patří do rukou odborníků.

POZOR  

Pokud se po výše doporučených opatřeních krvácení během půl hodiny nezastaví, je nutné převézt dítě na pohotovost. Jestliže ke krvácení z nosu dochází často, je vhodné nechat dítě prohlédnout lékařem.

Zdroj: Trapani Gianfranco,Bertino Enrico,První pomoc a zdraví dítěte (Portál 2006)


Jeden komentář k “Co dělat při krvácení z nosu

  1. Dana Sabelova

    syn na krvácení z nosu trpí (ale má to asi dědičné po mě). Doktorka doporučila dávat vitamín C. Případně operativně “zalepit” cévky v nosíku. Ale většinou, když krvácí z nosu – je to náznak toho, že přichází nemoc – např. chřipka

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.