diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Co dávat dětem pít?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Lidský organizmus přežije bez potravy i několik týdnů, ale bez vody jen pár dní. Každá lidská buňka obsahuje vodu. Celkové množství tělesné vody závisí na věku a skladbě organizmu. Průměrné denní ztráty vody jsou při běžném denním režimu u dospělého člověka asi 2,5 litru (dýcháním, pocením, močí a stolicí). V extrémních teplotách, při sportování nebo namáhavé práci mohou dosáhnout ztráty vody až 2 litry za hodinu! A to musí být bezpodmínečně doplněno. Dětské tělo po narození obsahuje až 70% vody. Kojenec dokáže během jednoho dne vyměnit až 15% tělesné vody. Proto je v životě kojence každý výkyv tělesných tekutin tak důležitý. Starší děti zase v zápalu dětských her pít zapomínají, a proto je na rodičích, aby je hlídali a donutili pravidelně pít a doplňovat tak vydané tekutiny. Děti nesmíme nutit, je třeba jim pití neustále systematicky a trpělivě nabízet. Když někdo získá v dětství pravidelný nácvik pití, mnohem lépe pak bude v dospělosti pitný režim dodržovat.

Miminka, které může bolet hlava (typický příznak nedostatku tekutin) neumějí říci co jim chybí, pláčou, jsou neklidná a maminka neví jak je utišit. Všeobecně je známo, že kojená miminka nepotřebují další tekutiny. To ovšem neplatí v extrémních podmínkách, např. v horkých letních dnech, když je miminko nemocné, má teplotu a průjem. Ztráta i jen 10% tekutin může být za těchto okolností životu nebezpečná.

Co kojencům můžeme tedy nabídnout? Kojenecký čaj připravovaný z kojenecké vody. Citron do čaje v tomto věku nepatří, a ani zelený či černý čaj není vhodný. Od jednoho roku podáváme ovocné nápoje a džusy – ovšem zředěné, různé dětské instantní nápoje a bylinkové čaje. Nedoporučují se přeslazené sycené limonády a ani pro 3 leté dítě není vhodným nápojem coca-cola, obsahují kofein a chinin a  hrozí zde riziko vzniku obezity a zubních kazů. Toto můžeme podávat dítěti jen jako občasnou odměnu. Bedlivě prohlížejte etikety nápojů, aby neobsahovaly přílišné množství umělých barviv, umělých sladidel, aromat a dochucovadel. U minerálních vod dodržujte určitou vyváženost a nekupujte stále jednu značku. Každá se liší množstvím minerálů a je třeba je často střídat. Vhodné jsou i různé sirupy – bez chemických konzervantů. Paleta nápojů je pestrá a když ještě dokážete dítěti nabídnout nápoj různými zajímavými způsoby (různě barevné skleničky, brčka) mnohem snadněji dostanete pod kontrolu jeho pitný režim. Fantazii se meze nekladou.

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.