diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Bylinky pro zdraví

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Abychom si mohli z bylinek něco dobrého  “pro naše zdraví” připravit, je nutné znát jaké léčivé bylinky své účinné látky rozpouštějí ve studené vodě a jaké naopak v horké vodě; dále na typu a charakteru každé z rostlinek, a v neposlední řadě také na tom, na jaké zdravotní potíže lze bylinku užívat.

 

Způsoby přípavy bylinek  lze rozdělit do následujících kategorií:


a) bylinné čaje – zápar či nálev a výluh za studena (macerát)

b) tinktury (esence)

c) čerstvá šťáva

d) kaše z bylinek

e) bylinné „parné“ zábaly

f) masti a oleje

g) bylinné koupele – celková anebo sedací

 

Bylinkové čaje

Obvykle se doporučuje 1 čajová lžička čerstvých bylinek na 1 šálek vody. Podobný poměr se doporučuje při použití sušených, drcených bylinek.

Obecně však platí, že sušené bylinky se drtí těsně před použitím a jejich množství se měří v drceném stavu!

 

Nálev (infusum)
Téměř všechny rostliny se louhují vroucí vodou. Nálevy se připravují tak, že přelijeme vařící vodu přes čerstvé či sušené bylinky nasypané do hrnku a necháme stát po určitou dobu pod pokličkou. Čerstvé bylinky vyluhujeme velmi krátce (cca ½ minuty), u sušených o něco déle (cca 1 až 2 minuty)! Připravený čaj musí být světlý, bledožlutý nebo světle zelený; jen tak bude chuťově lahodnější a příjmnější na vzhled

(Chceme-li připravit čaj z kořene, je nutné tento kořen vložit do předepsaného množství studené vody, krátce povařit a tři minuty luhovat.)

Většina nálevů se užívá po doušcích celý den. Vzhledem k tomu, že teplý bylinný čaj má silnější účinky než studený, je vhodné tento čaj nalít do termosky a uchovat si jej teplý- vlažný k dalšímu dennímu popíjení.

 

Studený výluh (macerát
Některé rostliny (např. sléz, jmelí bílé, puškvorec) se vařit nesmějí, neboť působením tepla by ztratily své léčivé účinky, a proto čaj z těchto rostlin získáváme luhováním za studena.

Potřebné množství bylinek necháme vyluhovat ve studené vodě zpravidla 8 až 12 hodin (nejlépe přes noc), potom je mírně nahřejeme, ovšem pouze na teplotu vhodnou k pití. Denní dávku nalejeme do termosky, kterou jsme předtím vypláchli horkou vodou.

Nejlepší způsob užívání léčivých rostlin je výluh za studena smíšený se spařením: tj. rostliny vyluhujeme přes noc v polovičním množství potřebné vody a ráno scedíme. Pak zalejeme rostliny druhou polovinou vřelé vody a opět scedíme. Oba takto získané čaje pak promícháme.

 

Tinktury (tincturae)

Tinktury jsou výluhy, které získáme v 38 a 40% režné či ovocné pálence. Do láhve zlehka naplníme bylinky až po hrdlo a zalijeme pálenkou. Dobře uzavřenou láhev dáme na teplé místo cca při 20 oC na 14 dní (čím déle, tím lépe). Obsah každý den protřepeme. Před použitím tinkturu scedíme a zbytek vylisujeme.

Tinkutury se užívájí vnitřně po kapkách zředěné v čaji, vně naopak při obkladech a masážích. Výhodou tinktur proti odvarům a roztokům je to, že déle vydrží, neboť alkohol působí dobře jako konzervační prostředek.

 

Šťávy (Succi recesites)
Čerstvé rostlinné šťávy se dají užívat vně i zevnitř k odstranění celé řady zdravotních potíží.

Čerstvou šťávu z bylinek získáváme za pomoci kuchyňské odstředivky, která umyté bylinky nejprve poseká, a potom odstředí. Naplníme-li takto získanou šťávu do malých lahviček, můžeme ji v chladničce uchovávat i několik měsíců.

 

Kaše z bylinek

Chceme-li si z bylinek připravit kaši (vhodnou pouze na obklady), umyjeme vhodné rostlinky, položíme na vál a válečkem rozmačkáme na kaši. Takto připravenou kaši naneseme na plátno a přiložíme na postižené místo. Navrch položíme ještě vrstvu vaty a vše převážeme teplým ručníkem

Kašovité obklady je dobré nechat působit celou noc.

 

Bylinné “parné” zábaly

Bylinné “parné” zábaly pro svojí jednoduchost zvládne každý.

Do hrnce dáme vodu a přivedeme ji k varu. Nad ni zavěsíme síto s čerstvými anebo usušenými bylinkami a všechno přikryjeme pokličkou. Teplé a měkké bylinky vyndáme ze síta a zabalíme je do řídkého plátna, které přiložíme na nemocné místo. Vše zabalíme do vlného šátku a zavážeme napevno. Necháme působit zpravidla dvě hodiny.

Pozor! Při parním zábalu nesmí vzniknout pocit chladu!

 

Příprava mastí a olejů

Příprava domácích bylinných mastí a olejů je velmi snadná, neboť se připravuje z dostupných surovin, které zpravidla bývají zastoupeny v každé domácnosti.

Chceme-li si vyrobit bylinnou mast, rozřežeme nadrobno čtyři plné hrsti bylinek, které vmícháme do horkého tuku (500 g vepřového sádla) a necháme krátce zapražit. Poté pánev sejmeme z ohně, přikryjeme pokličkou a necháme přes noc vystydnout. Příští den vše lehce ohřejeme, procedíme  přes lněný hadřík a ještě teplou mast plníme do kelímků či skleniček.

U přípravy oleje se moc nezapotíme. Láhev po hrdlo naplníme květy či listy a přelijeme horkým olivovým olejem tak, aby byl olej dva prsty nad bylinkami. Poté necháme 14 dní odležet na teplém místě na slunci.

Přečtěte si také:

  • Nezávislák nebo strašpytel?Nezávislák nebo strašpytel? Všechny maminky tohle střídání nálad u svého batolete známe. V jednu chvíli se dožaduje nezávislosti křikem: "Já sám! Jdi pryč!" Necháte ho tedy ať se s danou činností popere sám a jakmile […]
  • Líná žába – pohádkaLíná žába – pohádka Na kraji jednoho malého městečka u malinkého lesíčka byla tůň, teda tůňka. V tom rybníčku žila spousta zvířátek: čolci, mloci, žáby. A ti si od rána do večera hráli nebo závodili. […]
  • Praktický cyklokočárekPraktický cyklokočárek Nová doba vyžaduje nové trendy i v přepravování dětí. Novinkou na českém trhu je TAGA - městské multifunkční vozítko, které je navrženo tak, aby vyhovovalo potřebám dnešních rodičů a dětí. […]
  • Sedlec – PrčiceSedlec – Prčice Jdi do "prčic", tam jsme se ještě nedávno pravidelně posílali, dnes se ale bohužel posíláme na místo určení méně romantické. Naštěstí však do Prčice stále míří legendární pochod, který na […]
  • Generace dnešních dětí Generace dnešních dětí Říká se, že dnešní generace dětí nejeví velký zájem o sport a pohyb obecně. Většinu volného času tráví u počítače, ať už hraním her nebo psaním s kamarády na sociálních sítích jako je dnes […]
  • Soutěž o knihy “Play-Doh Obrázky pro malé šikuly”Soutěž o knihy “Play-Doh Obrázky pro malé šikuly” Termín trvání soutěže: do 25.6.2013 ... poté bude vylosován jeden výherce, který správně odpoví na otázku. Co je potřeba pro účast v soutěži? Přidejte se k fanouškům na […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.