diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Batole v letadle

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Těšíte se na zahraniční dovolenou, ale máte obavy z prvního letu Vašeho malého cestovatele? Nebojte, jestliže mu nevadí cestování autem, letadlo s ním příliš nehne… Děti většinou snášejí letadlo bez větších problémů. Obvykle jsou tak vyčerpáni z nových dojmů, že krátce po startu usnou a celý let tak sladce prospinkají.

V letadle v autosedačce

Od půl roku věku může mít miminko vlastní sedadlo, pak zaplatíte i jemu samostatnou letenku. Mnoho rodičů této možnosti dnes využívá, protože pak může být miminko celou dobu připoutané v autosedačce. Máte-li sedačku certifikovanou danou leteckou společností pro přepravu letadlem (každá společnost testuje sedačky pro svá letadla), nemusíte z ní miminko po dobu letu vůbec vyndávat. Pokud máte vlastní autosedačku, která nesplňuje podmínky pro leteckou přepravu, musíte dítě při vzletu a při přistání ze sedačky vyjmout, posadit si jej na klín a připoutat speciálním pásem. Odborníci se shodují, že to moc bezpečné není. Miminko může cestovat také v dětském přenosném košíku, který je bezpečně ukotven do přepážky v letadle. Koše jsou určeny pro děti do 6 měsíců a cestující si je musí rezervovat společně s objednáním letenky. Děti starší dvou let musí mít své vlastní sedadlo a za letenku zaplatíte přibližně 75% ceny letenky.

Občerstvení na palubě

Pro děti jsou při většině delších letů (nad jednu hodinu) připravena speciální menu. Dětská jídla jsou servírována přednostně. Dětskou stravu je ale obvykle třeba předem objednat, nemáte-li s sebou vlastní – což je jistější, protože dítě je na tuto stravu zvyklé a nemusíte řešit problémy s tím, že kojenci příkrm nechutná. Můžete si také na palubu donést oblíbenou značku sušeného mléka pro děti a palubní personál Vám ho ochotně připraví a ohřeje.

Další praktické informace:

 • S kočárkem můžete jet až ke schodům do letadla. Tam je potřeba kočárek složit, předat personálu, ten jej uklidí a po přistání vám jej opět připraví k okamžitému použití. Pozor, u bezpečnostní kontroly musí miminko projít rentgenem a kočárek by se měl vejít do rámu, což může být u velkých hlubokých problém.
 • Při balení příruční tašky do letadla nezapomeňte na plenky, hračku, jídlo a pití pro malého, buďte však rozumná (váha a rozměry takového zavazadla jsou poměrně limitovány).
 • Rodiny s dětmi bývají odbavovány přednostně, což platí i při nástupu do letadla. Nemusíte se tedy bát, že budete se svými dětmi čekat v dlouhých frontách.
 • Na palubě letadla bývá alespoň jeden záchod vybaven přebalovacím pultem. Pokud vám dojdou vlastní zásoby plenek, personál vám obvykle nějaké poskytne.
 • S malými dětmi plánujte lety na dobu jejich spánku, ideálně přes noc.
 • Během startu a přistání děti kojte nebo jim umožněte pít, aby se polykáním vyrovnával tlak v uších.
 • Na některých místech můžete také využít samoobslužných kiosků a odbavit se k letu a ušetřit si tak čas při odbavení na letišti.

Přečtěte si také:

 • Říkanka MotýlekŘíkanka Motýlek Podívejte, milé děti, motýlek k vám právě letí! Posadil se na kytičku a tam počkal na chviličku. Pak křidélky zamával a pak letěl zase dál.
 • Rozpustilé básničky pro kluky i holčičkyRozpustilé básničky pro kluky i holčičky Děti se nejlépe učí hrou. A pokud jim k tomu budeme přeříkávat i veselé básničky, stanou se chvíle strávené s naším potomkem těmi nejkrásnějšími. Pro ty rodiče, kteří hledají inspiraci, […]
 • Říkanka pro dětiŘíkanka pro děti Ach, ach, ach, spálila jsem hrách, polívka mě vykypěla, co jsem, smutná, vytrpěla, ach, ach, ach, spálila jsem hrách.
 • Soutěžní foto: Jakub na houpačceSoutěžní foto: Jakub na houpačce Na fotce je náš syn Jakub a houpání se mu moc líbí. Zařazeno do soutěže Lucie N.
 • Říkadla – PepíkŘíkadla – Pepík Krásných říkadel není nikdy dost. Inspirujte se těmito veselými říkadly, které byly vydány původně v roce 1967. Už tolika generacím dělaly radost. Pepík Pepíku, Pepíku, vzkázala […]
 • Jak zvládnout oběd s batoletem v restauraciJak zvládnout oběd s batoletem v restauraci Také rádi obědváte nebo večeříte v restauracích a nechcete své batole nechat doma, anebo ani nemáte jinou možnost, než ho vzít se sebou? Přinášíme Vám několik tipů, které přispějí k větší […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.