diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

5 tipů, jak si udržet štíhlou postavu po porodu

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

pribirani-v-tehotenstviV průběhu těhotenství většina žen přibere v rozmezí od 8 až do 20 kg, ve výjimečných případech i mnohem více. Počítejte s tím, že v porodnici „necháte“ přibližně 8 kg a zbytek vám zůstane.

Než se dostaneme k tipům, jak zůstat štíhlá po porodu, je vhodné připomenout, že mnoho lze ovlivnit již v průběhu těhotenství. Těhotné ženy samozřejmě nesmí držet žádné drastické diety ani se potit v posilovně, nicméně pokud vám to zdravotní stav dovolí, každodenní procházka a kurz cvičení pro těhotné vám rozhodně udělá dobře.

Přiměřený pohyb a pravidelná strava v menších porcích vám zajistí, že v těhotenství přiberete jen to nejnutnější. Nyní se zaměříme na to, jak se dostat po porodu co nejrychleji do kondice a ke štíhlé postavě.

Zdravá strava dělá zázraky

Po porodu budete plně zaměstnána kojením a péčí o miminko. Na drastické diety rozhodně zapomeňte a naopak se snažte stravovat se pravidelně a v malých porcích. Kolem malého miminka je tolik práce, že pohyb vám rozhodně chybět nebude. Zaměřte se opravdu pečlivě na svou stravu.

Především je potřeba vyhýbat se jídlům, která nadýmají s ohledem na vaše miminko. Vyhněte se sladkostem, tučným a smaženým jídlům a uzeninám. Bílé pečivo si raději také odpusťte. Jezte v malých porcích alespoň 5 krát denně. Před spaním si dejte jablko. Dle nejnovějších studií je vhodné těsně před spánkem něco malého sníst, aby váš organismus mohl v noci trávit.

Kojte vaše dítě

Tato rada se zná možná trochu triviální, neboť většina maminek dělá vše proto, aby mohla své dítě kojit. Pokud pravidelně kojíte, pak vydáváte mnoho energie. Kojení je energeticky velice náročný proces, během kterého žena spotřebuje jen za první měsíc kojení tolik energie, jako za celé těhotenství.

V průměru tedy žena během kojení hubne o 0,8 kg měsíčně. Dokud tedy kojíte své miminko, kila jdou automaticky dolů. Samozřejmě v případě, že nemáte vyšší energetický příjem, než je výdej.

Nezapomínejte na pohyb

Pohyb je k udržení štíhlé postavy nezbytný. Nicméně musíme připomenout, že v průběhu šestinedělí se nedoporučuje provozovat náročné cvičení. Je také pravda, že v prvních týdnech nebudete mít na cvičení ani pomyšlení, péče o děťátko je poměrně náročná činnost, kojení je také vysilující a noční vstávání vám příliš energie nepřidá.

Nicméně vy i miminko potřebujete na čerstvý vzduch. Pokud tedy venku nepanují velké mrazy či inverze, je vhodné každý den vyjít s kočárkem na kratší procházku. Malé děti na vzduchu krásně spí a vy přijdete na jiné myšlenky. Navíc chůze je přirozený pohyb, který je velice důležitý.

Jakmile skončí šestinedělí a váš lékař vám dá ke cvičení zelenou, můžete začít opatrně posilovat břicho a problematické partie. Ideální je například pilates nebo jóga. U cvičení není ani tak důležitá délka, ale pravidelnost.

Stačí každý den 15 minut se věnovat posilování a dlouhé procházky s kočárkem. Mnoho sportovních center dnes nabízí cvičení pro maminky, kterým nabízí hlídání dětí. Velmi vhodné cvičení je také takzvaný strollering. Jde o speciální cvičení maminek s kočárky na čerstvém vzduchu. Ideální řešení pro ženy, které nemají hlídání.

Nedojídejte jídla po svých dětech

Tato rada se týká zejména maminek, které mají doma již staršího potomka. Velkým „nešvarem“, kterého se mnoho žen často dopouští je, že dojídají jídla po svých ratolestech. Většina jídel, které jsou určeny pro děti, obsahuje mnoho kalorií. Zkuste si jen představit, kolik kalorií v sobě má tvaroháček  nebo dětské přesnídávky. Navíc pak nemáte vůbec pod kontrolou, kolik jste toho snědla.

Obraťte se na specialistu

Pokud si se svým jídelníčkem nevíte rady, vždy se můžete obrátit na výživového poradce, který vám sestaví jídelníček na míru s ohledem na kojení.

Další rady, jak rychle a zdravě zhubnout po porodu najdete na webu http://www.siluetadoleta.cz


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.