diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Příklad jídelníčku pro 18. měsíční batole

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Jistě si každý den lámete hlavu, co svému děťátku dát, aby mělo všechny potřebné vitamíny a minerální látky. Ten kdo ještě děti nemá, si řekne, že je to jednoduché. Opak je ale pravdou. Batolátka znají svoje ne, a mnohdy s nimi nehnete. Oblíbí si jedno jídlo, a to by nejraději jedly pořád. Nechte se inspirovat tímto jídelníčkem a uvidíte, třeba si váš potomek dá říci. Nic se nesmí dodržovat dogmaticky, protože pak jsou z toho jsou jen oči pro pláč vám i děťátku. Popusťte uzdu své fantazie, zkombinujte suroviny různě k sobě a uvidíte, co se vám podaří vytvořit za vydatný a pestrý jídelníček.

Snídaně

Pokud své miminko ještě kojíte, můžete mu dát napít třeba ještě před tím, než vstanete. Pokud nekojíte a je vaše batolátko zvyklé na pokračovací mléka ještě v postýlce, můžete mu je přichystat.

Např. Krajíček chleba nebo rohlík s máslem, marmeládou, či medem. Nebo kousek tvrdého sýra, žervé, tvarohový sýr, bílý jogurt se lžičkou ovocné přesnídávky nebo domácí marmelády.

Svačina

Může být podobná jako snídaně. Jogurt, termix, přesnídávka. Z ovoce můžete dát banán, kousek jablíčka. Na chleba namažte různé domácí pomazánky, žervé, doplňte je kouskem papriky, rajčete, přidejte několik bobulek hroznového vína.

Oběd

Základem je polévka. Např. zeleninový nebo masový vývar. Jako zavářku lze použít kuskus, červenou čočku,ovesné vločky, jáhly, pohanku lámanku, těstoviny – písmenka, nudle. Výborné jsou i různé kapání připravené z vajec, krupice, kvasnic, kukuřičné mouky. Polévku doplňte nadrobno nakrájenou zeleninou (mrkev, petržel, celer, hrášek, kukuřice, pórek atd.).

Oběd byl měl obsahovat maso – drůbeží, králičí, mladé hovězí nebo vepřové. Maso by mělo být čerstvé, od osvědčeného řezníka. Maso lze nahradit vařeným vejcem.

Z příloh volíme brambory, vařenou rýži, těstoviny, dušenou zeleninu. Občas přidejte i domácí knedlíky.

Výborný oběd lze vykouzlit z několika surovin: rizoto se zeleninou, kuskusový nákyp, jáhlový nákyp s meruňkami, červená čočka s vařeným vejcem, cizrnovo- hrachová kaše s vejcem a mnoho dalších jídel.

Oběd je vhodné doplnit zeleninovým salátem – mrkvový s ananasem, hlávkový salát, salát z čínského zelí, rajčatový, okurkový.

Dáváme přednost vaření, dušení před smažením a pečením. Pozornost věnujete čerstvosti potravin a vlastní přípravě. Využíváme dostupné suroviny z vlastní zahrádky. Solíme přiměřeně. Na ozdobu používáme bylinky. Pestré, barevné jídlo, připravené doma s láskou bude chutnat celé rodině.

Odpolední svačina

Některé děti v poledne nesní polévku i hlavní chod, proto jim můžete dát třeba polévku s pečivem.

Dále kousek ovoce, ovocné pyré s piškoty, tvarohem, jogurt.

Večeře

Obilné kaše, mléčné výrobky, pečivo. Záleží na chuti malého strávníka. Všimněte si také kombinace jídle během dne a podle toho zakončete den příjemnou večeří.

Nezapomínejte na pitný režim. Tekutiny střídejte. Vodu, ředěné ovocné i zeleninové džusy, ovocné čaje, minerálky a dle potřeby kojení, či batolecí mléka. Vyhněte se samozřejmě barevným limonádám, energetickým a kolových nápojů.

Jídla i nápoje vybírejte s ohledem na možné potravinové alergie. Přeji Vám,aby stolování s dětmi byla příjemná událost.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.