diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Pravý čas pro návrat do práce

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Jak poznat, kdy je ten pravý čas pro návrat do práce? Kdy jde jen o nostalgii po “starém životě” a kdy o opravdovou potřebu realizovat se ještě jinak než jako matka?

Když se nám narodí dítě, jsme v nové situaci – z osoby dospělé a bezdětné jsme se staly matkou. Změna je to veliká a náš život zásadně ovlivní. V ideální variantě je nový stav vítaný, s přechodem nemáme potíže a bez problémů se přizpůsobíme. Starat se o dítě nás naplňuje, jsme spokojené, máme pocit, že práce počká a pracovní svět nás zatím nijak neláká.  

Ne každý je ale novou mateřskou rolí zcela naplněn a uspokojen, a tak by rád dělal ještě něco jiného. Logicky začne přemýšlet, zda by se péče o dítě nedala s prací nějak skloubit. Hodně pak záleží na tom, jestli si dovolí překročit společenský rámec, který obvykle považuje za správné, aby se matka věnovala pouze a plně dítěti a na chvíli rezignovala na své pracovní ambice, protože přece není krkavčí matka! Může se však stát, že o práci začneme uvažovat jen proto, že bychom rády utekly (ale věřte, že neutečeme) od problémů, které jsou s péčí o malé děti spojeny. Jak však poznat, kdy se nám do práce chce hlavně proto, že novou situaci nezvládáme a kdy je nám jen péče o dítě jaksi málo a chceme víc?

Důležitým měřítkem může být, zda je tam onen nostalgický pocit nebo spíše pocit nenaplněnosti a touha jít dál. Nostalgický pocit nás upozorňuje, že se nám po „starém životě“ (rozuměj bezdětném) tak trochu stýská a i když bychom dítě ani za nic na světě nevyměnili, přeci jen některé věci byly bez něj jednodušší.

Protože:
Dítě nás nutně omezí a plnit některé vlastní potřeby není tak snadné jako dřív. Nejmarkantnější je to na potřebě spánku – tam se často dostáváme až na pokraj toho, co zvládneme, uspokojování svých potřeb musíme sladit s potřebami dítěte.

Spousta věcí nejde podle našich představ – například si naplánujeme, že chceme někde být v určitou hodinu, dítě se na odchodu pokaká a přijdeme se zpožděním. Naplánujeme si na dobu spánku dítěte nějakou práci a ejhle, ono zrovna nespí a tak musíme své plány změnit. Chtěly jsme si konečně zdřímnout, plánujeme, že dítě bude spát dvě hodiny a zrovna ve chvíli, kdy uléháme a těšíme se na odpočinek, potomek se vzbudí a dožaduje se pozornosti.

Leckteré aktivity, pro nás před narozením dítěte běžné, musíme omezit – třeba návštěvu divadel, posezení s přáteli do večera apod.

Pokud jsme to my, kdo na sebe vezme hlavní pečovatelskou roli, musíme se na čas vzdát toho, že hlavní náplní dne budou naše pracovní aktivity a smířit se s tím, že náš čas v nejbližší době bude řídit dítě a jeho potřeby. Ty se nedají moc plánovat ani odložit na pozdější chvíli a leckdy nás dítě přivádí do situací, kde udržet důstojnost či nějakou svoji image je nemožné. A tak onen nostalgický pocit nemusí být touha po návratu do práce, ale i touha po tom, abychom byly opět tím, kdo svůj život řídí a má pod kontrolou, kdy je pracovní doba vymezená a není třeba být v pohotovosti 24 hodin denně.

Když se ženy ocitnou na mateřské, mají k práci, kterou vykonávaly, různý vztah:

Jsou ženy, které jsou rády, že mohly odejít z práce, která je moc nebavila, stejně moc nevěděly, co by chtěly dělat, a tak jsou v podstatě rády, že “to” nějakou dobu nemusí řešit. Jsou spokojené, že se mohou zabývat miminkem a nemají nejmenší touhu do práce spěchat. Tyto ženy obvykle nostalgické pocity ani touhu vrátit se do práce nemají.

Jsou také ženy, které práce bavila, byly zaměstnané a dál by rády v podobné práci pokračovaly, ale je jim jasné, že děti chtějí, a tak si je pořídily, protože v padesáti už bude trochu pozdě. Tyto ženy mohou mít potřebu udržovat s prací kontakt. Chtějí zajistit kontinuitu, aby se jim později pracovně líp navazovalo. V takových případech obvykle nejde o nostalgii, spíš praktickou stránku. Ženy si uvědomují důležitost potřeb svých i potřeb dítěte a řeší, jak vše udělat co nejlépe pro všechny strany.

Jsou ale i matky, které měly představu, že si od práce rády odpočinou a že je to s dítětem bude bavit. Jenže zjišťují, že to až taková zábava není a neuspokojuje je to tak, jak čekaly. Zjišťují, že být matkou není životní náplň, která by jim plně vyhovovala. V takové situaci se mohou objevit různé pocity podle toho, jestli si dovolíme připustit, že máme i jiné než pečovatelské ambice. Pokud se neslučují s naší představou, co by měla správná matka chtít a cítit, pak svoji potřebu pracovat popřeme. To se může následně projevovat právě zmiňovanou nostalgií. Touha po práci tu je, jenom je skrytá a nepřiznaná. Samy sobě nedovolíme přiznat, jaké jsou naše skutečné touhy a potřeby.

Která varianta z výše zmíněných se týká právě nás, lze vyhodnotit upřímným podíváním se dovnitř sebe sama. Je potřeba si uvědomit a přiznat, zda touha pracovat, je z potřeby jít dál, nebo má být naopak řešením některých potíží, cestou, jak se něčemu vyhnout. Pokud jde o to, “jít dál”, je dobré se do práce vrátit. Pokud se jen chceme něčemu vyhnout, je lepší nejdříve překážku zvládnout, změnit se a pak teprve zvážit, co dál.

Autor: Mgr. Anita Michajluková, Centrum zvyšování psychické odolnosti

Příspěvek převzat z kariérního portálu mamavpraci.cz http://www.mamavpraci.cz

Foto: http://www.freepik.com

Přečtěte si také:

  • Pomoc pro slané děti v českých a moravských městech již po desátéPomoc pro slané děti v českých a moravských městech již po desáté Již desátý ročník akce POMOC PRO SLANÉ DĚTI se bude konat v květnu v českých a moravských městech. Osvětový a charitativní projekt občanského sdružení Klubu nemocných cystickou fibrózou se […]
  • Tvarohové mlsání pro dětiTvarohové mlsání pro děti Kakaový bobík Potřebné přísady: 250 ml šlehačky, 125g měkkého tvarohu, 2PL cukru, 2 PL kakaa Granko Postup přípravy: Šlehačku jsem ušlehala s cukrem, pak přidala kakao a po lžících […]
  • Touží vaše dítě po zvířátku?Touží vaše dítě po zvířátku? Splňte jeho vánoční přání sadou LEGO® DUPLO® plnou nových zvířecích kamarádů! Vánoce jsou ideální příležitostí ke splnění tajných dětských přání. Kluci i holky často touží po zvířecím […]
  • Některé potraviny mohou způsobit dáveníNěkteré potraviny mohou způsobit dávení Okolo prvních narozenin se děti začínají dožadovat samostatnosti při jídle. Dělá jim dobře, když mohou pokrm do úst přenášet vlastní rukou. Ne všechny potraviny jsou k tomu vhodné. […]
  • Jak Honzík snědl Klárce sladkostiJak Honzík snědl Klárce sladkosti Kamarádka má dvě děti, osmiletou Klárku a čtyřletého Honzíka. Když Klárka nastupovala do první třídy, přála si, aby jí maminka koupila obrovský kornout se sladkostmi, které by mohla rozdat […]
  • Vývoj citůVývoj citů Vývoj citů (v úzké souvislosti s prostředím) soucit, láska, odpor i nenávist prožívá i složité konflikty v okolí slovně neumí své city vyjádřit rozhodují o jeho základním […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.