diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Znáte svá práva při nakupování?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Někdo do obchodu vejde opravdu  jen když musí, jiný se v nakupování vyžívá. Ale protože ne všichni jsme vzděláni v právních kličkách, většinou nás nenapadne, že při nákupu uzavíráme právní vztahy, a že argumenty, kterými nás v případě konfliktu zahrnuje prodávající, nemusívždy platit.

Všimli jste si například při vstupu do obchodu, jestli je na dveřích  uvedeno, kdo obchod provozuje, jaké má prodejna identifikační číslo a další základní údaje? Tady povinnosti prodávajícího teprve začínají. Stejně tak je povinen dodržovat otevírací dobu a ne vyhánět pět minut před zavřením zákazníky, že již zavírají.

Právo nechat si výrobek předvést

Při nákupu máte samozřejmě právo na předvedení funkčnosti výrobku. Nechte si výrobek vždy předvést.  Prodávající je povinen vás informovat  o nebezpečí, které plyne z chybného zacházení s výrobkem. Pokud je u výrobku nutný návod, musí být v českém jazyce. Prodávající neobstojí s výmluvou, že ho nedodal dovozce. To je povinnost prodávajícíh. Zda si to zajistí od dodavatele nebo sám, je jeho problém.

Co s obaly?

Taky řešíte hlavně u větších věcí, jestli si krabici schovat nebo vyhodit? Co když budu muset zboží reklamovat vezmou mi ho i bez původního obalu?  Klidně obaly vyhazujte, nejsou totiž součástí výrobku. Při reklamaci je prodávající po vás nemůže požadovat.

Jiná cena?

Při nákupech si jistě v první řadě všímáte ceny. Nakupovat “v akci” je pro mladé lidi téměř nutnost, protože peněz není nazbyt. Ale měli byste vědět, že u pokladny vám nemohou účtovat jinou cenu, než byla na regále. Ať se vymlouvají, že akce včera skončila a obsluha jen “zapomněla” sundat starou cenovku. Ta cenovka tam je a prodejna vám musí účtovat jen tu cenu, kterou avizovala v okamžiku, kdy jste vybírala.

Mají právo na nahlížení do tašek?

Mohou vám před odchodem prohlížet tašku nebo dokonce kočárek vašeho dítěte? Nemohou a nesmějí, právo provádět osobní prohlídku má pouze Policie ČR. V případě, že je důvodné podezření, že zákazník něco odcizil, může ho provozovatel obchodu požádat, aby setrval na místě do příjezdu policie. Totéž platí pro ochranku obchodů,  uniforma jim nedává žádná jiná práva.

Odpovědnost za škodu

A na druhou stranu: pokud se vám nebo vašemu dítěti povede něco v obchodě rozbít, jste odpovědni za škodu, kterou jste způsobili a měli byste ji nahradit. Máte-li uzavřené pojištění domácnosti, které na podobné věci pamatuje, zařiďte náhradu škody u pojišťovny.

 

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.