diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Muzeum loutek v Plzni

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na nitiMáte malé děti a už vám došly nápady, co podniknout v chladných dnech? Vyrazte do Muzea loutek v Plzni. Ani vy nebudete ochuzeni o krásný zážitek, zavzpomínáte na dětská léta a zajisté budete nadšeni nejméně tak, jako vaše děti. Plzeň je odedávno spojená s tradicí loutek a dobou kočovných loutkářů 19. století. Muzeum je zařízeno velmi moderně a nechybí ani interaktivní expozice. Stačí zmáčknout tlačítko a rázem se ocitnete v pohádkovém světě. Spustí se hudba a před očima vám ožijí loutky. 

Každá výprava je v muzeu vybavena deníkem expedice, podle kterého samostatně postupuje. V první části dítě a jeho doprovod společně poznávají muzeum dobrodružnějším způsobem než je běžné, hledají informace a plní úkoly. Vše zaznamenávají do deníku, který si odnesou později domů. Ve druhé části expedice využijí účastníci svou kreativitu a fantazii na jevišti muzejního divadla nebo při výrobě osobního talismanu. Muzeum loutek v Plzni těží z místní bohaté loutkoherecké tradice a mapuje činnost loutkových divadel hrajících v Plzni a jejím nejbližším okolí. Příběh loutek, který muzeum vypráví, začíná již na počátku 19. století, kdy se Plzeňané mohli těšit z divadelních představení kočovných lidových loutkářů. Tři podlaží expozic odpovídají třem dobám vývoje loutkového divadla. První patro informuje o lidových loutkářích, druhé o ochotnících, třetí o profesionálech.

V prvním patře jsou k vidění loutky pocházející z doby kočovných loutkářů od počátku 19. století. Najdeme zde loutky, se kterými hrály rody Kopeckých, Kočků, Dubských, Maiznerů či Finků. Expozice pokračuje spolkovým loutkářstvím, především Škodovým divadlem.

Druhé patro nabízí pohled na v českém prostředí ojedinělá rodinná loutková divadla, jejichž významným výrobcem byla např. firma Münzberg, dále na spolkové Loutkové divadlo Feriálních osad, důležité osobnosti českého loutkářství – Gustava Noska, Josefa Skupy a Jiřího Trnky, kteří společně vytvořili slavné loutky dadaistických klaunů, Spejbla a Hurvínka.

Celé třetí patro je potom věnováno bývalému Divadlu dětí, nyní Divadlu Alfa. Představí se Vám současné profesionální Divadlo Alfa a jeho loutky z mnoha oceňovaných autorských inscenací. Vedle tradičně pojatých výstavních prostor je zde místnost, kde je možné s loutkami manipulovat a seznámit se s různými technikami vodění.  Tento multifunkční sál zároveň slouží také k pořádání divadelních představení, přednášek či konferencí.

Kontakt a bližší informace – http://muzeumloutek.cz

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.