diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak dítě připravit na očkování?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Každé dítě je od novorozeneckého věku očkováno proti různým nemocem. Zpočátku si ještě neuvědomuje, co se bude dít a pláčou, až jim lékař píchne injekci, ale maminčina náruč, pohlazení a uklidňující slova vše zahojí a miminko si na nic nepamatuje. Přijde ale doba, kdy si dítě začíná uvědomovat, co se bude dít. Jen vstoupíte do dveří čekárny u lékaře a začne plakat a vzpouzet se.

Připravovat dítě na očkování je možné přibližně od dvou až tří let. Základem je, aby se dítě netraumatizovalo a posilovala se jeho odvaha a sebevědomí. Je proto nutná spolupráce lékaře, zdravotní sestry i rodičů.

Lékař by si měl uvědomovit, že většina pacientů, nejen dětských, může trpět na tzv. syndrom bílého pláště a očkování provádět v civilním oblečení. Na očkování je nutné dítě připravit. Říci mu postup, proč dostane očkování, že ho tato jehlička ochrání před různými nemocemi a bude moci chodit s dětmi na hřiště, jinak by musel být doma a ležet v posteli. Nezastírejte dítěti, že to nebude bolet. Přirovnejte bolest třeba k odřenému kolínku.. Tuto bolest určitě už zažilo. V případě, že máte možnost, můžete na hadrové panence nebo plyšovém medvídku ukázat, jak je bude očkování provádět.

Jak tedy probíhá vlastní očkování? Jeden z rodičů, nejčastěji matka si sedne, a dítě si sedne k ní na klín. Zdravotní setřička může mamince pomáhat dítě přidržet, lékař aplikuje injekci nejčastěji do deltového svalu na ruce. Literatura uvádí, že je vhodné očkování podávat do nedominantní ruky. Tzn. pravákovi aplikovat do levé ruky. Očkování by mělo probíhat v klidné atmosféře, nesnažit se nic uspěchat, na dítě mluvit klidně, pohladit jej, být trpělivý. Na očkování může přijít i starší sourozenec, který má již nějaké očkování za sebou.

Jak by tedy mělo být dítě připravené na vlastní očkování? Mělo by být klidné, usměvavé, informované dle jeho věku, co se bude dít, aby se nebránilo slovně nebo tělesně, tím by sval na ruce zatínalo, také by mělo být zdravé, bez známek akutního onemocnění.

Rodiče by se také měli informovat, jaké jsou možné komplikace po očkování, co mají sledovat a jak se případně zachovat, pokud dojde k nějaké komplikaci. Nejdůležitější je přátelské prostředí, informovaní a spokojení rodiče. Je nutné nebát se na cokoliv zeptat. Jedná se o zdraví vašeho dítěte a kooperace rodičů a dětského lékaře je nutná.

Zdroj: J. Beran, Očkování, Galén, 2006


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.