diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

TIPY jak zastrašit nemoci

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Střevní bakterie – základ obrany

70% imunitního systému se nachází v tlustém střevě. Asi není pro nikoho novinkou, že zdraví prospěšné Bifidobakterie a Laktobacily tvoří obrannou střevní bariéru. Pro nás dospělé je běžné, že konzumujeme tyto bakterie v zakysaných mléčných výrobcích, což vlastně mohou od určitého věku i batolata. Svému synovi jsem jogurty zařadila do jídelníčku od 9. měsíce. Nyní mu do jogurtu, pribináčku či termixu přidám 1-2 lžičky zakysané smetany. Ikdyž je to jakoby navíc, jelikož důležité bakterie by měl obsahovat každý obyčejný jogurt. Ale dělám to tak i sobě a třeba pribináček aspoň není tak sladký a hlavně ho trošku nabyde, což můj malý jedlík ocenil. Prospěšné bakterie nás před škodlivými brání, ovšem nelze docílit 100% úspěšnosti.

Ven za každého počasí

To platí, již od útlého věku. Děti, které jsou často venku i za nepříjemného počasí na podzim či v zimě, budou odolnější. Jejich tělo se tak skvěle učí vyrovnávat se se změnami teploty. Jistě nebudeme ale pořádat s dětmi procházky za silné letní bouřky či za sněhové vánice, ovšem slabé sněžení či deštík rozhodně nevadí. V zimním období dbejme na kratší pobyt venku. Mrazivý a suchý vzduch není na dlouhodobé dýchání to nejlepší.

Neoblékejte děti příliš teple

Děti se při svém dovádění velmi lehce zpotí. Vhodné je více vrstvé oblečení, které je z přírodních materiálů. Ideální jsou moderní materiály které umí odvádět vlhkost. I v zimním chladném počasí stačí dítěti 3 vrstvy kvalitního oblečení (spodní nejlépe termoprádlo s dlouhým rukávem + mikinka nejlépe z hřejivého fleesu + nakonec lehká prodyšná, nepromokavá bunda).

Přehnaná čistota – pro imunitu nic moc

Přirozený kontakt s bakteriemi, které nás obklopují představuje pro dětský imunitní systém důležitou zkušenost. Fyziologické mikrobiální prostředí je něco přirozeného a tak bychom neměli úzkostlivě desinfikovat všechno kolem miminka a malých dětí. To platí i pro pohyb venku, když se dítě umaže – nemůže být na škodu.

V bytě lépe chladněji

Pro lidský organismus je lepší lehký svetr a teplota kolem 20°C. V ložnici by teplota měla být ještě nižší – 15-18°C. V přetopených místnostech nám suchý vzduch vysušuje nosní sliznice a ta je pak náchylnější vůči choroboplodným zárodkům. Nezapomeňte pravidelně větrat vydýchaný vzduch.

Bez stresu a spěchu

Neustálý stres oslabuje organismus. I dětí se v dnešní době týká zrychlené životní tempo. Dopoledne škola, pak rychle domácí úkoly a nakonec odpolední kroužky. Nenakládejme na jejich bedra víc, než můžou unést. Stačí když se budou řádně připravovat na vyučování a budou vynikat v jedné oblíbené činnosti. Zaměřme se na to abychom si hlavně my rodiče na ně udělali čas, který s nimi strávíme třeba jen procházkou.

Dodržování těchto užitečných rad není nic nemožného, nic co by nebylo v našich silách. A pokud to bude mít příznivý vliv na posílení naší přirozené obrany proti nemocem, to nemůžeme nezkusit. A navíc nás to nic nestojí.

Zdroj: časopis Rodiče 9/2006 + vlastní komentář

 

 

 

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.