diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Společné stolování

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Čas letí jako voda,dítě roste a nastal čas naučit ho chovat se při jídle u stolu. Chce to obrnit se trpělivostí a čím dříve se naučí základům, tím pro Vás lépe. Budete moci i s malým navštívit v létě při vycházce zahradní terasu s občerstvením. Myslete na to, že nejlepší forma učení je hra a hlavně vlastní příklad. Myslete na to, že doba u stolu je takovou rodinnou idylkou, kdy se všichni sejdete pohromadě.

Pohoda kolem stolu

Čas jídla by měla být příjemná chvíle, kdy se všichni sejdou u stolu, povídají a společně si pochutnávají na dobrém jídle. Snažte se neřešit při jídle problémy ani se nedohadovat. Nenuťte dítě “sníst vše na talíři”.  Nechte dítě, ať se nají samo. Rozvíjí se tak jeho jemná motorika i pocit nezávislosti. Ze začátku bude kolem dítěte velký nepořádek, ale časem se to naučí. Někteří rodiče mají dojem, že jídlem dávají najevo svou lásku, proto čím více jídla, tím více lásky. Tato mylná představa však může vést k přejídání a obezitě. Vaše dítě si samo řekne, pokud chce přidat.

Učíme se používat příbor

Jak se postupně u dítěte vyvíjí jemná motorika, získává lepší kontrolu nad svými prsty. Jedním z cílů jemné motoriky je i schopnost se samostatně najíst. Dále proto následuje několik tipů, jak dítě učit používat příbor. Začínáme jíst pomocí rukou. Když batole začne zkoušet samo se najíst, nebraňte mu v tom. Čím dříve se o to pokouší, tím dříve se to naučí. Ze začátku nechte dítě jíst rukama, neboť jeho jemná motorika se teprve rozvíjí. Pokud batole již dobře zvládá jíst rukou, dejte mu dětskou lžíci a vidličku z umělé hmoty, ať to s nimi zkusí. Hodně ho chvalte, i když mu to ze začátku moc nejde. Uvidíte, že postupem času to bude lepší a lepší.

Dětský příbor.

Pokud máte pocit, že batole už by rádo vyzkoušelo lžíci a vidličku, kupte mu dětský příbor. Existuje více typů dětských příborů, proto si možná nechte v obchodě poradit, který příbor je pro malé batole nejvhodnější. Rozhodně ho nenechte jíst velkou lžící ani vidličkou, dítě by si s nimi nevědělo rady a navíc by se mohlo poranit. Naopak s dětským příborem se naučí brzy zacházet a bude spokojené.

Počítejte s nepořádkem.

Připravte se na to, že při prvních pokusech s dětským příborem bude jídlo všude, na stolečku i na zemi. Snažte se to příliš neprožívat a dát batoleti čas, aby se naučilo lžíci a vidličku používat. Jistě mu to brzy půjde o mnoho lépe a postupně i nepořádek bude menší.
Buďte přizpůsobiví. Batole asi nebude dětskou lžíci nebo vidličku držet vždy tak, jak má. To nevadí. Na začátku dítěti ukažte, jak by se měla lžíce nebo vidlička správně držet, ale jinak ho nechte, ať si příbor drží, jak mu to vyhovuje. Časem se správnému držení naučí. Vybírejte vhodná jídla. Používání příboru bude ze začátku pro malé dětské ruce docela těžký úkol. Vybírejte proto jídla, která se budou batoleti lžící (popř. dětskou vidličkou) dobře nabírat (např. bramborová kaše, mixované zeleninové polévky, těstoviny s mletým masem a sýrem). Vyhýbejte se potravinám, jako je hrášek nebo špagety, které se dají lžící (popř. dětskou vidličkou) nabírat obtížně.

Batole potřebuje pravidelný řád. 

Snídaně, svačinky, obědy, odpolední svačinky a večeře by měly probíhat pokud možno každý den ve stejném čase. Samozřejmě roční špunt zapuštěný do jídelní židličky zuří a bere některá vaše opatření jako křivdu a “mučení”. Jenže jen touto cestou se pomaloučku polehoučku učí řádu a pravidlům. Ta nejsou projevem naší bezcitnosti, ale naopak toho, že nám na něm záleží! Batolecí dušička potřebuje vedle lásky k pocitu bezpečí hlavně pravidelný režim a opakování předvídatelných situací. Pro rodiče je pochopitelně mnohem pohodlnější vyhovět a mít klid, o to horší situace než svíjející se batole u stolu později čekají.

Pár rad na závěr, jak prožít chvíle u stolu bez stresu

  • používejte snadno omyvatelné podložky a ubrusy. Vaše batole udělá při jídle vždy nepořádek, má to prostě “v popisu práce”. Stůl proto chraňte podložkami nebo ubrusem z umělé hmoty a dítěti dejte dostatečně velký bryndáček.
  • nedávejte dítěti velké porce
  • jídlo se nesmí plivat ani házet. Batole si může s jídlem trochu pohrát, nikdy mu však nedovolte potravu plivat nebo s ní házet. Pokud to dítě zkusí, důrazně mu řekněte, že to nesmí, vždyť  jídlo patří buď na talíř, nebo do úst. Pokud v tom dítě pokračuje, řekněte mu, že půjde od stolu. V případě, že neposlechne, sundejte ho ze stoličky a nenechte ho pokračovat v jídle. Pokud vás poslechne, pochvalte ho.
  • během jídla se nedohadujte. Snažte se naopak udržovat příjemnou atmosféru, povídejte si, vymýšlejte jednoduché říkanky atd.
  • pokud dítě už v jídle nechce pokračovat, nenuťte ho. Nedojedené jídlo zabalte a dejte do ledničky, dítě si ho může sníst později.

 

Zdroj: kniha Warner,Penny –  333 nápadů pro život s batoletem – vydavatel Portál – rok vydání 2009

 

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.