diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Samostatné oblékání – jak na to

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Pro další vývoj dítěte je důležité, postupně podporovat jeho samostatnost. Zároveň je potřeba, aby dítěti rodiče dávali najevo, že jsou tu pro ně, aby ho chránili a poskytovali mu láskyplné útočiště. Kolem druhého roku věku  je úplně normální, že určitou činnost chce dítě jeden den dělat úplně samo, ale druhý den chce mít u sebe jednoho z rodičů. Je těžké odhadnout dětská přání předem, protože dvou až tříleté dítě teprve objevuje svoji vůli. Tu pak může prosazovat velmi důrazně. Z maličkosti může být velký zmatek, slzy a návaly vzteku. Jedním z kroků k jeho samostatnosti může být oblékání.

Pár rad

Děti mezi druhým a třetím rokem obvykle začínají projevovat zájem o oblékání a svlékání. Využijte toho. Nechte dítě, ať si samo vybere, co si oblékne. Dejte mu však vybrat jen ze dvou variant, které jsou i pro vás přijatelné, aby se vám nestalo, že si dítě vybere obleční, ve kterém jít ven opravdu nemůže.  Při nákupu dětského oblečení vybírejte takové, které se snadno obléká.  Zipy by měly mít na jezdci dostatečně velké očko, aby je dítě dokázalo uchopit. Příliš mnoho knoflíků dítě mate a oblékání a svlékání trvá zbytečně dlouho. Nejlepší  z tohoto pohledu jsou suché zipy. Nazout ponožky, obout boty a zavázat tkaničky, to je pro většinu dětí těžký úkol, který samostatně zvládnou zpravidla až koncem třetího roku věku. V každém případě se snažte, aby dítě dělalo co nejvíc úkonů samo, když mu ale něco nejde, buďte nablízku s pomocí. Buďte trpěliví a raději začněte s oblékáním o půl hodinky dříve. Osvědčeným pravidlem při výchově k samostatnosti je “pomáhat tím, že nepomáháte”.

Pokus a omyl

Dítě se musí učit pokusem a omylem. Když se mu napoprvé něco nepovede, nechte mu prostor, aby se pokusilo znovu, aby samo poznalo, že všechno nejde hned. Můžete si také činnosti rozdělit. Dítě si nazuje boty a Vy mu potom zavážete tkaničky. Dokud se dítě při oblékání zabývá řešením problému (zapínání knoflíků), aniž by začalo plakat, úkol samo zvládne. Nesmíte v této fázi přiskočit a knoflíky zapnout, aby jste mu pomohla. Počkejte s pomocí, dokud vás samo nepožádá nebo dokud nezačne plakat nebo se vztekat. Když si třeba oblékne bundu a jeden knoflík zůstane rozepnutý, přehlédněte to a pochvalte ho. Pochvala je totiž pro dítě největší odměna.

Jak se daří samostatné oblékání u vás? Máte další tipy jak nato? Napište nám.

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.