diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Noční pomočování u dětí

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Trápíte se tím, že se váš potomek ještě v noci počůrává? Přemýšlíte, kde jste udělali chybu a jak to napravit? Anebo raději čekáte, že se vše vyřeší samo? V naší společnosti je pomočování poměrně tabuizované téma. Rodiče se o tom stydí mluvit, dokonce si myslí, že je to jejich vina. Ale tak to není. V dnešním příspěvku jsme pro vás připravili množství informací a rad, které vám poradí, co dělat a jak vše zvládnout. Hodně štěstí.

Noční pomočování

Odborníci zastávají názor, že by se dítě po dosažení pěti let nemělo již v noci pomočovat. Právě v tomto věku již zcela ovládá svaly, které zadržují močení. Přesto statistiky uvádí, že v pěti letech se ještě pomočuje okolo dvaceti procent dětí. Odborně se tomuto problému říká enuréza (enuresis = vypouštět moč). Rozděluje se na primární (problém nočního pomočování je tu od mala) a sekundární (po bezproblémovém období se noční pomočování opět objeví).

Příčiny nočního pomočování

Pomočování být způsobeno několika příčinami, například psychickou nepohodou dítěte, menší kapacitou močového měchýře, infekcí, nedostatkem hormonu vasopresinu, nezralostí centrální nervové soustavy a další.

Co můžete udělat

Velmi důležité je, abyste zachovali klid, na dítě nekřičeli, nevynadali mu a podobně. Nedávejte najevo, že se zlobíte, že vám přidělává práci. Mohli byste ho tím ještě více stresovat. Je třeba s dítětem o problému mluvit (samozřejmě přiměřeně jeho věku, povaze,…) a zkusit zjistit příčinu toho, proč má ráno mokrou postýlku. Je to způsobeno tím, že se nevzbudí? Bojí se dojít si na toaletu?

Popřemýšlejte také o tom, zda váš potomek večer nevypije velké množství tekutin. Pokud ano, zkuste je omezit a nabízet je dítěti častěji během dne. Nezapomeňte také, že by si mělo před uložením do postýlky vždy dojít na toaletu. Doporučeno je i přestat používat pleny.

Významnou roli může hrát i pozitivní motivace – tedy slíbit dítěti nějakou odměnu.

Návštěva lékaře

Nebojte se celý problém konzultovat s pediatrem. Rozhodně není třeba se stydět ani se obávat, že jste něco zanedbali.

Noční pomočování se sice zřejmě se vzrůstajícím věkem upraví, ale na druhou stranu ho nelze podceňovat. Určitě by měly být vyloučeny jiné, závažnější příčiny. Navíc od určitého věku začne mokrá postýlka vadit i samotnému dítěti. Je-li tedy nutná léčba, pak se vyplatí začít včas. Vy i váš potomek si ušetří množství nepříjemností a stresových situací.

A co tedy může udělat lékař? Prohlédne dítě, zeptá se vás na různé otázky týkající se pomočování, vyšetří moč, eventuelně malého pacienta pošle na ultrazvuk. Požádá vás zřejmě také o sledování příjmu tekutin během dne a zároveň, jak často chodí dítě na toaletu.

Léčba

Kromě výše uvedených opatření (tedy úprava pitného režimu, pravidelné vyprazdňování a další) může lékař v případě potřeby předepsat léky na snižování noční tvorby moči. Účinek se dostavuje velmi rychle. S touto léčbou je spojeno omezení příjmu tekutin – nesmí se pít hodinu před a osm hodin po podáním léku.

Zajímavým tipem je i enuretický alarm, který reaguje na únik i malého množství moči. Je považován za velmi účinný. Výsledek se zpravidla dostavuje během 2 – 3 měsíců. Cena se pohybuje od Kč 2 500 a přístroj není hrazen zdravotní pojišťovnou.

Někdy je doporučena i návštěva dětského psychologa, který dítěti pomůže řešit problémy spojené s nočním pomočováním.

Závěr

Noční pomočování jistě není příjemné záležitost. Je třeba si ale uvědomit, že vinu nenesou ani rodiče ani dítě. Důležité je řešení tohoto problému neodsouvat s tím, že se vyřeší sám. Za konzultaci s lékařem nic nedáte a budete vědět, kde je příčina a jak postupovat dále. Je jisté, že to bude vyžadovat množství času a trpělivosti, ale stojí to zato.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.