diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jaké nápoje jsou vhodné pro kojence a batolata a na co raději zapomenout

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Obecné informace o nutnosti dodržování pitného režimu jsme si řekli v předchozím článku týkajícím se tohoto tématu. Teď jsou na řadě konkrétní nápoje, které by měli být dětem do tří let podávány…

Začneme od toho nejútlejšího věku, kdy je dítě ve většině případů kojeno. Jeho potravou i nápojem se stává mateřské mléko…

Mateřské mléko

Většina pediatrů a laktačních poradců se shoduje v tom, že pokud je dítě do věku 6 měsíců plně kojeno, nejsou potřeba žádné další tekutiny. Dítě totiž nejprve vypije tzv. přední mléko, které slouží k uhašení žízně, teprve potom je na řadě mléko k zasycení. V horkách bude jeho potřeba pití zvýšená, takže s tím i počítejte a nabízejte mu mléko nejen dle jeho potřeb, ale i jak uznáte za vhodné.
Někteří lékaři ale souhlasí i s tím, že každé dítě je individuální osobnost a tak mu prostě jen mateřské mléko nestačí k tomu, aby se napilo. Vůbec ale potom nevadí, když děťátku podáte převařenou vodu – ne z lahvičky, ale na lžičce.
Vše je naprosto individuální. Pokud ale jenom kojíte dle potřeb, bez toho, abyste podávala miminku další tekutiny, pak nemusíte mít v žádném případě o jeho pitný režim strach.

Jaké tekutiny jsou vhodné pro nekojené děti do půl roku a děti starší

Miminko, které není kojené, by do půl roku mělo dostat kromě potravin čistou převařenou neperlivou vodu. Perlivé vody mohou jeho zažívací systém nutit ke zvracení.
Můžete ale nabídnout i slabé čaje, vždy je ale nutné, a to nejen u miminek, řídit se tím, od jakého věku je doporučován konkrétní výrobek.

Rozhodně bych nedoporučila podávat kojencům vodu z vodovodu, byť převařenou (i když je mnoho názorů opačných). Důvod je jednoduchý – neznáte přesné složení minerálních látek apod., a rovněž se nejedná o vodu zbavenou nejrůznějších virů atd. Vždy je takto malým dětem vhodnější podat vodu kupovanou, neperlivou a doporučenou jako vodu kojeneckou, tedy s atestem. Na trhu je například Dobrá voda, Aquila apod.

Čaje jsou vhodným nápojem pro kojence a batolata, pouze u těch nejmenších kontrolujeme při jejich nakupování, zda jsou vhodná pro věk našeho dítěte. Vaříme ale slabé odvary, nenecháváme vylouhovat sáček po tak dlouhou dobu, jak je většinou uvedeno na obalu.
V žádném případě ale není vhodný černý či zelený čaj (u dětí do jednoho roku určitě ne) a samozřejmě nápoje s obsahem kofeinu. Ty organismus odvodňují a mohou mít vliv na podráždění žaludku.
Výjimku může tvořit coca-cola, která se osvědčila jako výborná pomůcka při průjmech u dětí – ale pouze v malém množství, vychlazená a po lžičkách. Jako nápoj k uhašení žízně ve vedru není u malých dětí vhodná. Je to v podstatě nápoj plný cukrů, takže v horku ani neosvěží tak, jak by se od podobného nápoje mělo očekávat. Naopak, její pravidelná konzumace může vést až k obezitě.

Z čajů je možné použít bylinkový, například lipový nebo šípkový, mohou být i ovocné čaje, ale pouze slabé odvary. Osobně bych doporučila spíše čaje sáčkované než granulované, o kterých se dá dočíst, že obsahují velké množství cukrů než je zdrávo. Bylinkové čaje, které by se ale měli podávat pouze u nemocí, příliš vhodné nejsou. Pokud tedy chceme podat dítěti čaj a v bylinkářství se nevyznáme, je lepší se spolehnout na výrobce těchto produktů pro děti.

Ovocné a zeleninové šťávičky můžeme dětem podávat v určitém množství. Kvalitní jsou i dobrým zdrojem vitamínu C i vlákniny, takže úplné odsuzování si nezaslouží. Obsahují ale glukózu, takže by jejich množství mělo být omezeno. Například kojenec by neměl vypít více jak 100ml denně, batole maximálně hrneček denně. Není od věci šťávy naředit vodou. Nevhodné jsou ale jakékoliv džusy, které nejsou vyráběny speciálně pro malé děti. V součtu jsou sice možná o něco levnější, než když budeme kupovat malé lahvičky, ale ne kvalitnější co se týká dětského organismu.

Každá maminka, tatínek, babička či jakákoliv osoba, která jde s dítětem ven, by s sebou pro něj měla mít vždy dostatek tekutin. A především nezapomínat na připomínání, aby se dítě napilo, zavolat jej i za cenu vyrušení ze hry. Pokud dítěti tuto problematiku vhodným způsobem a přiměřeně věku vysvětlíme, pak se určitě nebude vztekat tak dlouho jen proto, že se musí jít napít…

Předchozí: Dodržování pitného režimu u kojenců a batolat

Fotografie (c) Hanka Kysilková


2 komentářů k “Jaké nápoje jsou vhodné pro kojence a batolata a na co raději zapomenout

  1. Mgr. Tereza Mrhálková

    Dobrý den,

    tak já bych naopak klidně vodu z kohoutku doporučila, informace o jejím složení jde totiž velmi lehce zjistit u vašeho dodavatele vody. I některé voda z kohoutku může být totiž vhodná pro kojence.
    Ještě bych se ohradila proti podávání coca-coli při průjmovém onemocnění dítěte. To je jen cukerná bomba, cukr kvasí ve střevě a průběh onemocnění akorát zhoršuje.

  2. Jana Hladká

    Zdravím maminky všech dětiček.
    Zaujala mne jedna informace pod názvem: “spinování vody”. Zasílám odkaz a doporučuji dle návodu provádět, abychom všichni podpořili růst zdravé generace lidí…

    http://orgo-net.blogspot.com/2011/06/spinovani-vody-jednoducha-prevratna.html

    Též nabízím maminkám poradenství v oblasti regenerace sil přírodními produkty mimo oblast zdravotnictví a též jednoduchou věštbu osudu jejich dítěte /jak a kam dítě směřovat , aby bylo úspěšné ve svém životě/.
    S láskou XENIE

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.