diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Geocaching

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Geocaching je celosvětová hra, ve které se za použití GPS hledají ukryté cache (poklady), které se hledají pomocí souřadnic, které jsou známy nebo se musí vyluštit.

GPS nemusí být výbavou každého, postačí vám i mapa, internet a pak už jen vaše úsilí najít na konci výpravy ukrytý poklad. Je to hra pro malé i velké, po celém světě. Je to skvělé dobrodružství, když nevíte kam chodit či jezdit na výlety, zkuste to pomocí geocachingu. Pokud chcete začít hledat, musíte se zaregistrovat na stránkách www.geocaching.com a můžete začít vyhledávat keše ve vašem okolí. Je jich opravdu mnoho, většinou bývají ukryté na nějakých zajímavých místech – hrady, hřbitovy, náměstí, skal, parků a spousta dalších míst, ale nemusí to být pravidlem. Při lovu se musíte chovat nenápadně, dávat pozor na případné mudly, na některýh místech jich může být mnoho, na jiných zase nepotkáte živáčka. Vyhledáte si keše ve svém okolí a můžete vyrazit na lov.

Ale teď vlastně co je to vůbec keš? Keš je většinou krabička (plastová, plechová), různých velikostí i tvarů, ve které je ukryt logbook (sešit na zapsání se, že jsme keš nalezli), ale jsou i zvláštní keše – nemusí to být krabička, ale třeba např. plastová krysa, dřevěná budka, obal od kinofilmu, prostě něco,  co by jste vůbec nehledali. Velikostně to může být micro až po velké krabice třeba od pracího prášku. Také se třídí podle toho, v jakém terénu, v jaké obtížnosti je keš přístupná.

Pro začátečníky je vhodná stupnice 1 až 3 hvězdičky. Některé potřebují vyluštění souřadnic, což budete muset zapálit mozkové závity. Najít nějaké informace apod. Malá pomůcka pro obtížnosti keší:

  • 1 – doskáču tam po jedné noze
  • 1,5 – tam kam doskáču po jedné noze, ale vozíčkář tam nedojede
  • 2 – dojdu po dvou
  • 2,5 – dojdu po dvou, občas se přidržím
  • 3 – potřebuju se držet jednou rukou
  • 3,5 – potřebuju se přidržovat občas oběma rukama
  • 4 – lezu tam po čtyřech
  • 4,5 – lezu po čtyřech, i tak mám problém se tam dostat
  • 5 – technické vybavení je nutné (lano, žebřík atd.) nebo potřebuji jištění

Keše se dělí:

traditional cache, multi cache, mystery cache, eart cache – to jsou ty nejvíce  používané, ale jsou i další druhy keší. V keši také často bývá ukryt “poklad” –  záleží na typu a velikosti keše, bývají většinou kinder hračky, nějaké magnetky, samolepky a další drobnosti, co se vejdou do krabičky.

Některé keše mají určitou tématiku – např. hasičství, tak se do ní můžou vkládat pouze věci, které mají něco společného s tématem. Vše je u každé konkrétní keše popsáno. Výměna by měla být fér – měnit věci ve stejné hodnotě, když nic nevložím, nic bych si neměla vzít.  Nebo také můžete jen keš obohatit, nic si nevzít, ale vložit. Ochuzování keše by se nemělo dělat.  Nesmí se vkládat jídlo, rozbité věci, jízdenky, kameny, sirky, věci organického původu a podobně.

V keši můžeme narazit na dřevěná kolečka – cwg (Czech Wood Geocoin), která jsou určena rovněž na směnu (pokud nemají trekovatelné číslo). Směna by měla proběhnout cwg za cwg, případně za předmět odpovídající hodnoty (cca 10,- Kč). Jsou stránky, kde si můžeme nechat vyrobit svůj cwg a nechat ho putovat po světě.

Pokud v keši najdete travel bug – něco jako psí známka, není předmětem běžné výměny, ale měl by cestovat z keše do keše. Má své identifikační číslo,  má se držet maximálně 14 dní doma, poté by měl být vložen do další keše. Cílem je např.dostat ho do jiné země, na určité místo apod. Další zajímavá věc může být geocoin, může to být mince dřevěná či kovová a princip je podobný jak travel bug. Má unikátní 6-místný kód.

Další důležité názvy:

cacher – u nás se říká kačer, prostě ten, kdo se věnuje geocachingu

waipoint – bod uvedený souřadnicemi, zeměpisná výška, šířka, délka – mají ikonku v podobě keše.

Pak se také setkáme s různými zkratky: BF, FTF, T4TC, TB a spousta dalších – najdete ve slovníku geocachingu.

Log – je zápis o návštěvě, je prováděn dvojím způsobem – do sešitku keše a do listingu na internetu, lze více možností – našel jsem, nenašel jsem, poznámka, požadavky na údržbu, nějaký problém. K logu můžete přidat i fotografii, u některých je to i v podmínkách. Ovšem  nepište tam konkrétní informace, kde jste keš nalezli, aby bylo utajeno místo a překvapení pro další.

Tímto bych vám chtěla navrhnout novou zábavu, kterou se svou rodinou můžete začít vykonávat. Je to skvělá zábava, při které se podíváte na zajímavá místa a zažijete nečekaná dobrodružství. Pozor – i při nočních výpravách za keškama. Opravdu doporučuji všem.

Zdroj: www.geocaching.com, http://cs.wikipedia.org +  vlastní zkušenosti


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.