NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina http://www.nasebatole.cz Magazín o dětech do 3 let Sat, 06 Apr 2019 12:52:37 +0000 cs-CZ hourly 1 24742485 Hallowenské šablony http://www.nasebatole.cz/hallowenske-sablony/6408 http://www.nasebatole.cz/hallowenske-sablony/6408#respond Sat, 27 Oct 2018 11:05:36 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=6408 Urodilo se Vám letos mnoho dýní? Tvoříte rádi? Slavíte Hallowen? Máte – li zájem o šablony, napište na email: andyc@email.cz – Andrea Bátovská Vám velice ráda zašle další.

The post Hallowenské šablony appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Urodilo se Vám letos mnoho dýní? Tvoříte rádi? Slavíte Hallowen? Máte – li zájem o šablony, napište na email: andyc@email.cz – Andrea Bátovská Vám velice ráda zašle další.

The post Hallowenské šablony appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/hallowenske-sablony/6408/feed 0 6408
Když se ozve zdravotní problém: máte doma vhodně vybavenou lékárničku http://www.nasebatole.cz/kdyz-se-ozve-zdravotni-problem-mate-doma-vhodne-vybavenou-lekarnicku/8192 http://www.nasebatole.cz/kdyz-se-ozve-zdravotni-problem-mate-doma-vhodne-vybavenou-lekarnicku/8192#comments Tue, 23 Oct 2018 17:43:49 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=8192 Nějaké léky se ve většině českých domácností najdou. Někde mají vzorně vybavenou a srovnanou lékovou skříňku, někde se povalují jen tak nahodile, někdo je pro jistotu doma nemá vůbec. Jak jste na tom vy? Víte, jak by měla vypadat správná domácí lékárnička? Inspirací k tomuto tématu se stal reálný příběh naší rodiny. Dvouletého syna poštípalo […]

The post Když se ozve zdravotní problém: máte doma vhodně vybavenou lékárničku appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Nějaké léky se ve většině českých domácností najdou. Někde mají vzorně vybavenou a srovnanou lékovou skříňku, někde se povalují jen tak nahodile, někdo je pro jistotu doma nemá vůbec. Jak jste na tom vy? Víte, jak by měla vypadat správná domácí lékárnička?

Inspirací k tomuto tématu se stal reálný příběh naší rodiny. Dvouletého syna poštípalo několik komárů, zřejmě trochu infikovaných. Místa po štípnutí hodně naběhla, dokonce mu oteklo oko, měl ho celé zarudlé. Očividně ho to hodně svědilo, škrábal se a mnul si postižené očičko. Měli jsme strach, zda neoteče ještě více a nechtěli jsme, aby si škrábáním vnesl do ranek infekci. Jenže byla sobota, lékárny zavřené a my zůstali doma bezmocní: bez repelentů, přípravků na štípance, kapek do očí či prostředků na zmírnění alergické reakce – normálně totiž k nám do třetího patra komáři nelétají. Musela jsem požádat o pomoc sousedy, naštěstí  pomohli – stačily úplně běžně dostupné mastičky a oční voda.

Naše vlastní lékárnička byla celkově jeden velký chaos, hřešili jsme na to, že jsme poměrně zdraví a její složení dost zanedbávali; vlastně jsme ji vybavovali jen průběžně a nahodile podle prodělaných obtíží. Aby se už nic podobného, třeba i vážnějšího, nepřihodilo, rozhodla jsem se, že dám lékárničku do pořádku a vybavím tak, jak se správně má.

 

Složení lékárničky:

Jaké léky mít nezbytně doma:

lék proti zvýšené teplotě a bolesti

desinfekce pro případ drobného poranění, odřenin apod.

sterilní obvaz

náplast s polštářkem i bez něj

škrtidlo

lék proti průjmu

oční voda

panthenol ve spreji

lék proti bolesti v krku

lék k léčbě alergických reakcí

Jak by mělo vypadat vzorové složení základní lékárničky rodiny s dětmi, radí lékárník, mluvčí České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs: „Kromě základních položek,  by samozřejmě měla obsahovat léky, které užívají jednotliví členové rodiny pravidelně a dlouhodobě. Lékárničku je kromě toho vhodné doplňovat s ohledem na roční období, sportovní a jiné aktivity členů domácnosti. Pro rodiny s dětmi bych zvláště doporučoval mít jako první pomoc připravený sprej s obsahem panthenolu na popáleniny, roztok k výplachu očí a dostatečně široké škrtidlo, dále i desinfekci na bázi peroxidu vodíku, jodu či jiných látek pro případ odřenin a škrábanců.“

Vybavení léky je potřeba trochu rozšířit, pokud se chystáme vyrazit na dovolenou, zejména do zahraničí. „Na cesty s dětmi bych doporučoval léky obsažené v domácí lékárničce, podle potřeby samozřejmě i léky proti cestovní nevolnosti. Cestovní lékárničku musíme vybavit podle typu cesty, aktivit a v neposlední řadě podle místa pobytu a zdravotních rizik s tím spojených,“ doplňuje Mgr. Krebs. Například v případě cest do míst s předpokládanou nižší mírou hygieny jsou vhodné léky pro případ průjmového onemocnění, tam, kde je vysoká teplota či očekáváme zvýšenou námahu, nějaký přípravek pro hydrataci a doplnění minerálů. Neztratí ani antihistaminika – léky k léčbě alergických reakcí např. po požití potravin, kousnutí hmyzem. Je možné je užívat nejen vnitřně, ale také lokálně přímo na postižené místo. Nejlepší je samozřejmě prevence, proto by v cestovní lékárničce neměly chybět repelenty – prostředky k odpuzení hmyzu. S výběrem konkrétního přípravku je vhodné se poradit v lékárně, obecné pravidlo říká, čím vyšší je obsah účinné látky, tím silnější a delší je účinek. Z hlediska ochrany před slunečním zářením jsou pro děti vhodné přípravky s vysokým ochranným faktorem, u dětí do dvou let není pobyt na přímém slunci doporučován vůbec.

„ Na cesty je potřeba nezapomenout zejména na léky chronicky užívané a nechat si je předepsat svým lékařem včas a v dostatečném množství,“  upozorňuje Aleš Krebs, „jinak není nutné nechávat si předepsat preventivně nic, ani pro cesty ani pro domácí skladování. Často jsme svědky toho, že maminky chtějí mít doma antibiotika či jiné léky na předpis: prý pro jistotu. Není to ale nutné ani vhodné. Při akutních potížích je poměrně snadno dostupná lékařská pomoc ve všech rozvinutějších zemích, navíc není vhodné řešit onemocnění vlastním odhadem léčby, a to zejména u dětí. Může to někdy více uškodit než pomoci, “ popisuje své zkušenosti lékárník.

Skladování a likvidace léků 

Když už máme složení lékárničky pohromadě, je nutné myslet na její umístění a správné uložení léků. Je potřeba je uskladnit podle příbalové informace, tedy  letáku u konkrétního léku. Obecně platí pro všechny léky, že je potřeba dodržovat teplotu skladování, nevystavovat je zvýšené vlhkosti ani slunečnímu záření. „U  většiny léků není na první pohled vidět, že došlo k jejich znehodnocení z výše uvedených důvodů, proto je správné skladování pro jejich účinek a omezení rizik naprosto zásadní. Rozhodně bych také doporučil ponechávat je v originálních obalech, ze kterých je patrný nejen název léku a jeho použitelnost, ale také lék chrání před vnějšími vlivy,“ radí lékárník Krebs. Pořiďte si například speciální krabici, či vyčleňte uzavřenou skříňku, raději v jiné místnosti než v koupelně, kde často v rodinách léky bývají. Důkladně zabezpečte, aby se k lékům nemohly dostat děti. Mohou je snadno zaměnit např. za bonbony, což může mít i fatální následky!

Co se týče trvanlivosti a výměny skladovaných léků, je nutné je obměňovat podle data použitelnosti na obalu. To se u mnoha přípravků po otevření mění a použitelnost se zkracuje, proto je vhodné si na obal napsat datum otevření; zejména se to týká očních přípravků, sirupů, nespotřebované sterilní obvazy nelze použít jako sterilní materiál.

Léky nikdy nelikvidujte doma, ale všechny nespotřebované, prošlé či jinak znehodnocené léky odneste zpět do lékárny. Ta je nechá odborně zlikvidovat u specializované firmy. Léky vyhozené do běžného odpadu, spláchnuté do vody či jinak neodborně zlikvidované se nám všem dříve či později dostanou do potravy!

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že poskládat domácí zásobu léků vám ochotně pomůže každý kvalifikovaný lékárník. Celá akce založení  a naplnění lékárničky netrvá nijak dlouho a pro klid váš i vaší rodiny se rozhodně vyplatí.

The post Když se ozve zdravotní problém: máte doma vhodně vybavenou lékárničku appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/kdyz-se-ozve-zdravotni-problem-mate-doma-vhodne-vybavenou-lekarnicku/8192/feed 1 8192
Zubní průkaz dítěte http://www.nasebatole.cz/zubni-prukaz-ditete/3959 http://www.nasebatole.cz/zubni-prukaz-ditete/3959#respond Sat, 13 Oct 2018 13:45:53 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=3959 Při odchodu z porodnice si každá maminka odnáší domů Zdravotní a očkovací průkaz dítěte. Jeho součástí je Zubní průkaz dítěte. Zubní průkazy vydává Česká stomatologická komora na podporu preventivní péče o děti. Prostřednictvím vydavatelské společnosti je rozesílá do všech porodnic v České republice. První maminky si útlý sešitek s logem Pečeti ČSK na titulní straně, […]

The post Zubní průkaz dítěte appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Při odchodu z porodnice si každá maminka odnáší domů Zdravotní a očkovací průkaz dítěte. Jeho součástí je Zubní průkaz dítěte. Zubní průkazy vydává Česká stomatologická komora na podporu preventivní péče o děti. Prostřednictvím vydavatelské společnosti je rozesílá do všech porodnic v České republice. První maminky si útlý sešitek s logem Pečeti ČSK na titulní straně, vložený do Zdravotního a očkovacího průkazu dítěte, odnesli domů z porodnice na začátku roku 2005.

Komu a čemu průkaz slouží

Rodičům slouží zubní průkaz jako vodítko, od jakého věku a v jakých časových intervalech navštěvovat se svým dítětem zubního lékaře.

Zubnímu a dětskému lékaři slouží k přehlednému zápisu informací o tom, zda je dítě v pravidelné péči praktického zubního lékaře, jaký je stav jeho chrupu a zda užívá některou z forem fluoridové prevence. Zadní strana průkazu poskytuje prostor pro důležitá sdělení dětskému lékaři, to znamená, že je současně nástrojem komunikace mezi zubním lékařem a pediatrem.Vešekeré podrobné informace o tom, jak předejít od útlého věku zubnímu kazu dítěte, podá rodičům praktický zubní lékař, u kterého rodiče dítě registrují nejpozději do 12 měsíce věku dítěte.

Tato přehledná průkazka slouží dětem i rodičům od 12 měsíců až do 6 let věku dítěte. Prohlídky jsou vždy plánované po 6 měsících. Zubní lékař zazamenává, zda je vývoj chrupu přiměřený, výskyt zubního kazu a užívání floridových tablet, zubní pasty aj.

Podpora

Tisk zubních průkazů zajišťuje Česká stomatologická komora ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR. Většinu nákladů hradí Komora z vlastních zdrojů, případně za pomoci organizací a společností, které mají zájem se na vydávání zubních průkazů podílet. K nejvýznamnějším partnerům patří FDI – Světová federace zubních lékařů, která vydávání zubních průkazů dětí finančně podporuje již od počátku. K těmto společnostem se postupně přidávali další zájemci o spolupráci a loga všech jsou zveřejněna na zadní straně průkazu. V současnosti oslovila Komora s úspěchem zdravotní pojišťovny. Ale nejde jen o peníze. Jde hlavně o to, aby zubní průkaz dítěte vešel do povědomí rodičů jako nedílná součást zdravotního a očkovacího průkazu, aby se jím rodiče řídili a pravidelně se svými dětmi navštěvovali ordinace zubních lékařů.

Zdroj: www.prevencezubnihokazu.cz

Zubní průkaz dítěte- brožurka

The post Zubní průkaz dítěte appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/zubni-prukaz-ditete/3959/feed 0 3959
Obličejová poloha plodu při porodu aneb jak to bylo u nás http://www.nasebatole.cz/oblicejova-poloha-plodu-pri-porodu-aneb-jak-to-bylo-u-nas/6414 http://www.nasebatole.cz/oblicejova-poloha-plodu-pri-porodu-aneb-jak-to-bylo-u-nas/6414#respond Wed, 10 Oct 2018 07:02:25 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=6414 V srpnu 2010 se nám narodila dcerka Johanka, která na svět přišla v abnormální poloze hlavičkou dolů, obličejem nahoru. Neměla jsem o tom, a musím říct naštěstí, ani tušení, protože paní doktorka, která mi před porodem prováděla vnitřní vyšetření hmatem za účelem zjištění postavení fontanel, nedala znát, že by něco bylo jinak. A možná v […]

The post Obličejová poloha plodu při porodu aneb jak to bylo u nás appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
V srpnu 2010 se nám narodila dcerka Johanka, která na svět přišla v abnormální poloze hlavičkou dolů, obličejem nahoru. Neměla jsem o tom, a musím říct naštěstí, ani tušení, protože paní doktorka, která mi před porodem prováděla vnitřní vyšetření hmatem za účelem zjištění postavení fontanel, nedala znát, že by něco bylo jinak. A možná v tu dobu bylo všechno ještě v pořádku. Když se pak maličká narodila, bylo chvíli v sále úplné ticho, dokonce trvalo, než nám řekli, zda se narodil chlapeček nebo holčička. Měla jsem dojem, že sám lékař byl překvapený, že bylo miminko otočené.

Za to, že jsem předem o dcerčině poloze nevěděla, jsem ráda, asi bych nebyla zrovna klidná. V odborných knihách i na odborných internetových stránkách se lze dočíst mnohé, mimo jiné také to, že podobně se narodí 10 dětí ze 100 a že jen v některých případech lze takovéto děti odrodit normálně.

Také jsem se dozvěděla, že děti narozené tak jako naše Johanka, mají poporodní traumata, což můžu potvrdit, protože naše děťátko bylo dlouho velmi nespokojené a uplakané, zkrátka žádný med. Když mi druhou noc v porodnici celou proplakala a já ji nedokázala utišit, ještě dnes se mi derou slzy do očí, když o tom píšu, protože jsem se cítila jako špatná máma, která se neumí o ten svůj uzlíček postarat. Musela přiběhnout sestra a malou mi vzít, protože se její pláč ozýval po celém patře a rušil ostatní maminky a miminka. Když nám, maminkám, jednou vezly naše „vánočky“ z nějakého vyšetření zpátky na pokoje, jedno z dětí hodně křičelo a já tušila, že to bude zase Johanka, jako obvykle. Sestra na mě jen mrkla a jakoby mi četla myšlenky, řekla: „Nebojte, to není vaše“. Byla jsem ráda, že aspoň jednou nekřičí to moje děťátko, ale taky jsem pochopila, že Johanka mezi personálem platí za jedno z „nejzlobivějších“ dětí.

Co se samotného porodu týče, první kontrakce mi začaly v 1 hodinu v noci, naskočily hned s intervalem po 5 ti minutách. Nebyla to žádná hrůza, trošku jako bych měla dostat menstruaci. Ráno v 6 hodin jsem probudila svého muže a požádala ho, aby mě odvezl do porodnice. V porodnici mě ale nepřijali a řekli, že mám přijít odpoledne nebo na druhý den (byla jsem otevřená na 1 cm a kontrakce byly příliš slabé). V 9 hodin doma ale začalo peklo, které trvalo až do 17 hodin, kdy už jsem ležela na porodní posteli a kdy začala poslední fáze – tlačení. Na tuto fázi vzpomínám ráda, ačkoliv jsem pak byla komplet roztrhaná, protože trvala pouhých 6 minut.

Johanka se narodila 11 dní před plánovaným termínem, byla poměrně malá (3,15 kg a 49 cm), což mě zřejmě zachránilo před císařským řezem, jak mi sdělila jedna ze sester. Porodní poloha, jakou moje dcerka zaujímala, mi způsobila hodně nepříjemnou 2. porodní fázi, její tělíčko prostě postupovalo a rotovalo jinak než jak jsou cesty uzpůsobeny, téměř celou dobu jsem měla kontrakce každou minutu až dvě a jejich intenzita byla nesnesitelná. Četla jsem, že typická bývá bolest v kříži, tohle jsem zažila jinak, mě bolelo břicho.

Pro rozsáhlost poranění během vytlačování, jsem si 14 dní nemohla sednout, ale dala jsem na radu jiných – koupila si nafukovací plavací kruh a sedávala na něm. To mě aspoň trošku osvobodilo.

Další miminko se nám narodí v květnu 2013, budu doufat, že tentokrát si „užiji“ porod normální a moje děťátko tak bude ušetřeno ošklivého zážitku.

 

The post Obličejová poloha plodu při porodu aneb jak to bylo u nás appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/oblicejova-poloha-plodu-pri-porodu-aneb-jak-to-bylo-u-nas/6414/feed 0 6414
Koulelo se, koulelo – říkanka pro batolátka http://www.nasebatole.cz/koulelo-se-koulelo-rikanka-pro-batolatka/6399 http://www.nasebatole.cz/koulelo-se-koulelo-rikanka-pro-batolatka/6399#respond Mon, 01 Oct 2018 06:58:43 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=6399 Koulelo se, koulelo červené jablíčko, komu ty se dostaneš, má zlatá Ančičko?   Koulely se, koulely dvě naprosti sobě, komu bych se dostala než, Jeníčku, tobě!   Zdroj: Kvěchová- Fischerová M.: Pro naše děti a mámy, Albatros, Praha 1993

The post Koulelo se, koulelo – říkanka pro batolátka appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Koulelo se, koulelo

červené jablíčko,

komu ty se dostaneš,

má zlatá Ančičko?

 

Koulely se, koulely

dvě naprosti sobě,

komu bych se dostala

než, Jeníčku, tobě!

 

Zdroj: Kvěchová- Fischerová M.: Pro naše děti a mámy, Albatros, Praha 1993

The post Koulelo se, koulelo – říkanka pro batolátka appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/koulelo-se-koulelo-rikanka-pro-batolatka/6399/feed 0 6399
Zabalit na dovolenou s dětmi je hračka. Nevěříte? http://www.nasebatole.cz/zabalit-na-dovolenou-s-detmi-je-hracka-neverite/8869 http://www.nasebatole.cz/zabalit-na-dovolenou-s-detmi-je-hracka-neverite/8869#respond Sun, 09 Sep 2018 07:14:28 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=8869 Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Všechny starosti s tím, aby se vaše děti nepotily, neprofoukly nebo z chladu […]

The post Zabalit na dovolenou s dětmi je hračka. Nevěříte? appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

Všechny starosti s tím, aby se vaše děti nepotily, neprofoukly nebo z chladu nenastydly, můžete hodit za hlavu. Stačí vsadit na správné funkční oblečení a máte vyhráno. Dopřejte dětem kvalitu a sobě ulevte od starostí.

Vsaďte na značku Little Angel. Výrobky totiž obsahují technologii Outlast® , která vám i vašim dětem nabídne velký komfort. Tento revoluční materiál v průběhu celého dne aktivně vyrovnává výkyvy teploty. Děti se pak v oblečení cítí příjemně, bez ohledu na počasí. Outlast® je totiž skvělý všude tam, kde se tělo potřebuje poprat se změnami počasí i jeho extrémy. Tedy i na vaši dovolenou.

Naše výrobky pomohou udržet vaši ratolest v teple a přitom omezí pocení. Outlast® může hřát i ochlazovat. Děti jsou stále v teple, přitom však nehrozí jejich přehřátí. Změna počasí už vás nezaskočí. Díky našemu designu navíc můžete dát dětem moderní styl.

Na relax i aktivní dovolenou

Chystáte se jen tak lenošit u moře? Vybavte vaše dítě Outlastem®. Na cestu autem pořiďte podložku do autosedačky a deku-zavinovačku Baby 2v1. Touto kombinací zajistíte dítěti tepelnou pohodu, i když bude v autě zima, přetopeno nebo puštěná klimatizace. Na pláži pak chraňte jeho pokožku body s dlouhým rukávem a kalhoty. Nezapomeňte sbalit také něco na hlavičku, třeba naši kšiltovku, která krásně sedí a zároveň splní i vaše požadavky na vzhled a design.

Nezbytnou volbou je funkční oblečení, jestliže plánujete aktivní dovolenou. Ať už na kola nebo do hor, Outlast® vaši dovolenou ulehčí a zpříjemní. Děti mohou například šlapat na kole ve sportovních legínách, které neprofouknou, hlavu jim kromě helmy ochrání také kulka. Zabrání, aby krk a uši profoukly a děti se pod ní nebudou potit. V naší nabídce jsou navíc tílka, trička nebo mikiny.  Pro případ horšího počasí sbalte dětem softshell, v podobně bundy a kalhot. I tento materiál Little Angel nabízí, navíc všechno oblečení určené ven obsahuje reflexní prvky, takže vaše ratolesti budou chráněné i proti jiným vnějším vlivům než je počasí.

Oblečení Little Angel ještě více oceníte, pokud mají vaše děti pokožku trpící ekzémem. Pravidelné a dlouhodobé nošení Outlast® oblečení přispívá ke snížení svědivosti a podráždění pokožky.

Už máte zabaleno na letošní dovolenou?

www.littleangel.cz

Outlast® (nejen) na dovolenou
 

  • Udržuje stabilní teplotu.
  • Redukuje vznik potu.
  • Děti jsou stále v teple, přitom však nehrozí jejich přehřátí.
  • Pravidelné nošení oblečení přispívá ke snížení svědivosti a podráždění pokožky.

The post Zabalit na dovolenou s dětmi je hračka. Nevěříte? appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/zabalit-na-dovolenou-s-detmi-je-hracka-neverite/8869/feed 0 8869
Proč některé děti nemají rády polohu na bříšku? http://www.nasebatole.cz/proc-nektere-deti-nemaji-rady-polohu-na-brisku/7467 http://www.nasebatole.cz/proc-nektere-deti-nemaji-rady-polohu-na-brisku/7467#respond Thu, 16 Aug 2018 17:47:44 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=7467 Proč některé děti nemají rády polohu na bříšku? Jak postupovat, aby si dítě polohu na bříšku oblíbilo a postupně ji zvládlo správným způsobem? Každé dítě umí pouze to, co mělo možnost pravidelně trénovat !!! J Pokud dítě budeme pravidelně, mnohokrát denně, zvedat přes zajíčka (dítě zvedáme zády k podložce jednou rukou pod hlavičkou a druhou pod zadečkem) nebo […]

The post Proč některé děti nemají rády polohu na bříšku? appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Proč některé děti nemají rády polohu na bříšku?

Jak postupovat, aby si dítě polohu na bříšku oblíbilo a postupně ji zvládlo správným způsobem?

Každé dítě umí pouze to, co mělo možnost pravidelně trénovat !!! J

Pokud dítě budeme pravidelně, mnohokrát denně, zvedat přes zajíčka (dítě zvedáme zády k podložce jednou rukou pod hlavičkou a druhou pod zadečkem) nebo nabalením (v poloze na zádech zachytíme dítěte širokým úchopem kolem hrudníčku, poté je otáčíme na bok a současně zvedáme v tzv. „letu“) a nosit ve vyvýšeném nebo bočním klubíčku více méně zády k podložce, pak se nemůžeme divit, že do vlastních aktivit bude používat techniku podobnou pravidelné manipulaci s ním. Tato pravidelná manipulace ho stimuluje ke zvedání hlavičky z polohy na zádech,  jako kdyby se chtělo posadit. I přesto, že se budeme snažit s dítětem alespoň občas (1x,2x,3x ?? denně á 1,2,3,??? min.) trénovat polohu na bříšku, nebude ji mít rádo a nebude vědět, co se od něj očekává při kontaktu s podložkou, a to ani ve 3. měsících věku, kdy by mělo mít zvládnuté tzv.1.vzpřímení (dítě v poloze na bříšku by se mělo opírat o vnitřní stranu loktů a stydkou sponu), natož v 6. měsíci věku, kdy by mělo mít zvládnuté tzv. 2. vzpřímení (dítě by se mělo opírat o stehna a dlaně natažených paží, bříško je nad podložkou).

Pokud chceme pomoci dítěti vytvořit si kladný vztah nejenom k poloze na bříšku, ale také k postupnému správnému vzpřimování, pak doporučuji používat při celodenní manipulaci s dítětem techniky napovídající jeho přirozené možnosti očekávaného pohybového vývoje, aby si je mohlo postupně ukládat do paměťových stop. Hned od narození dítěte doporučuji malého kojence při každém zvedání z podložky z polohy na zádech nejdříve lákat ke zvednutí končetin nad tělíčko, poté ho otočit přes bok až na bříško, pod které podložíme dlaň jedné ruky. Druhá ruka mírně podsazuje zadeček a stehna pod bříško. Dítě držíme těsně (cca 5-10 cm) nad podložkou, aby ji mohlo pravidelně vnímat, sledovat a kontaktovat rukama i kolínky přitahovanými zemskou přitažlivostí. V této poloze pak přesuneme dítě na dosah k hračce, aby se ji mohlo zpočátku alespoň dotýkat (třeba i hřbetem zaťaté pěstičky) a později ji mohlo uchopit do rukou. Teprve poté dítě pomaličku (aby se neleklo a stíhalo se orientovat v prostoru) zvedneme do pozice koníčka či klokánka.

V poloze klokánka a koníčka dítě nosíme nejdříve krátkou chvíli (pár vteřin). Čas postupně prodlužujeme.  Dítě neustále stimulujeme ke sledování dějů či hračky na zemi, stole či v ručkách dítěte. Dítě učíme co nejdříve držet hračky v ručkách, aby bylo motivováno se na ně dívat a tím lehce předklonit hlavičku. Děti bez zrakové motivace směrem dolů nebo k hračce v ručkách se má tendenci rozhlížet po okolí, zaklánět hlavičku, zapažovat paže, prohýbat se v trupu a sedat si v náručí na podloženou pánev zády k rodiči.

Techniky manipulace s dítětem se musí podobat co nejvěrněji samostatnému aktivnímu pohybu dítěte, který se od něj postupně očekává. Díky výše doporučovaným naprosto pravidelným a zcela běžným technikám manipulace s dítětem během každého dne dítě nejdříve vnímá způsob pohybu, poté si na ně zvykne, následně v nich začne částečně a stále lépe spolupracovat a nakonec si je uloží do paměťových stop jako přirozené techniky, které začne postupně používat samostatně.

Jakmile již cca 4.měsíčnímu dítěti upadne hračka na zem, doporučuji pád komentovat a s ohledem na Vaši páteř zakleknout na jedno koleno nakročením jako rytíř a přiblížit dítě držené v pozici koníčka (jedna ruka pod bříškem, druhá pod zadečkem, stehna pod bříškem, hlava výše než pánev) k hračce, ať si ji samo zvedne. Pokud budeme dítěti od 2. měsíce věku pravidelně nabízet hrazdičku nad tělíčko a lehká jednoduchá chrastítka (spínací špendlík, kroužek, oválek) do rukou, pak je schopno již kolem 4. měsíce věku hračku nejenom udržet, ale i uchopit ze země.

Při každičkém pokládání dítěte na podložku v průběhu dne ho doporučuji pokládat stejným způsobem. V pozici koníčka přiblížíme dítě k podložce, aby ji mohlo kontaktovat dlaněmi a kolínky. V této pozici je možno dítěti nabídnout pomalé, jemné a rytmické pohupy nahoru a dolů nebo houpání vpřed a vzad za doprovodu písničky. Po chviličce se snížíme hřbetem ruky držící dítě pod bříškem na podložku. Dítě lákáme za slovního komentáře k otočení hlavičky a následně mu dopomáháme k pomalému obratu tělíčka na bok tím, že mu podložíme loket pod tělíčko a následně ho přetočíme na bok. Dítě v poloze na boku chvíli pozdržíme a nakonec ho dotočíme na záda.

Podrobný popis včetně fotografií je možno najít v publikaci „Jak se rodí vodníčci“ na str. 179 – 194.

Eva Kiedroňová (článek prosím vložit jménem Evy Kiedroňové, která je patronkou Baby clubu KENNY, ve kterém pracuji. Tento text se snažíme rozšířit mezi všechny rodiče, neboť právě toto bývá častým problémem. Děkuji.)

The post Proč některé děti nemají rády polohu na bříšku? appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/proc-nektere-deti-nemaji-rady-polohu-na-brisku/7467/feed 0 7467
Říkanka Autobus http://www.nasebatole.cz/rikanka-autobus/7054 http://www.nasebatole.cz/rikanka-autobus/7054#respond Wed, 01 Aug 2018 17:51:18 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=7054 Autobus Nebudeme běhat klusem, Pojedeme autobusem. Rozváží nás po silnici do města i na vesnici. Zdroj: Pavlovič J.: přebásnil Černík M.: Na kolečkách, Fortuna Libri, Praha 2013

The post Říkanka Autobus appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Autobus

Nebudeme běhat klusem,

Pojedeme autobusem.

Rozváží nás po silnici

do města i na vesnici.

Zdroj: Pavlovič J.: přebásnil Černík M.: Na kolečkách, Fortuna Libri, Praha 2013

The post Říkanka Autobus appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/rikanka-autobus/7054/feed 0 7054
Jak dlouho má dítě spát? http://www.nasebatole.cz/jak-dlouho-ma-dite-spat/1003 http://www.nasebatole.cz/jak-dlouho-ma-dite-spat/1003#respond Wed, 25 Jul 2018 09:34:41 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=1003 V třetím měsíci má dítě spát 18 až 20 hodin denně. Nepřetržitá doba spánku je užitečnější než přerušovaný spánek, snažte se stále a vytrvale o to, aby noční spánek dítěte nebyl přerušován. Jsou děti, které vydrží spát od večerního do ranního kojení, jen s jedním probuzením pro kojení ve 22 hodin tedy 11 až 12 […]

The post Jak dlouho má dítě spát? appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
V třetím měsíci má dítě spát 18 až 20 hodin denně. Nepřetržitá doba spánku je užitečnější než přerušovaný spánek, snažte se stále a vytrvale o to, aby noční spánek dítěte nebyl přerušován. Jsou děti, které vydrží spát od večerního do ranního kojení, jen s jedním probuzením pro kojení ve 22 hodin tedy 11 až 12 hodin. Jestliže však vaše dítě nevydrží tak dlouho spát bez probuzení, nehněvejte se na něj. Některé děti se probudí a pláči při každém pomočení, což bývá co dvě až tři hodiny. Nezbude nic jiného než trpělivě vstávat a vyměňovat plenky a těšit se z toho že dítě bude čistotné. Nebude dlouho trvat a dítě udrží moč déle. Jeho činnost svalová i duševní se bude ve dne stupňovat, zároveň se bude stupňovat večerní únava, takže v noci bude lépe spát.

The post Jak dlouho má dítě spát? appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/jak-dlouho-ma-dite-spat/1003/feed 0 1003
Máša a medvěd – Taneční horečka http://www.nasebatole.cz/masa-a-medved-tanecni-horecka/10167 http://www.nasebatole.cz/masa-a-medved-tanecni-horecka/10167#respond Sun, 10 Jun 2018 07:05:14 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=10167   Prasátko objeví svůj nový talent. Stane se učitelem tance a hledá nové žáky. Medvěd chce na hodiny k prasátku poslat Mášu a pandu. Chystá se velká šou na profesionálním jevišti, s úžasnými kostýmy a… Mášou a pandou v hlavních rolích. Podaří se malým nezbedům pokazit prasátku taneční vystoupení? Je čas na další skvělé dobrodružství s Mášou […]

The post Máša a medvěd – Taneční horečka appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>

 

Prasátko objeví svůj nový talent. Stane se učitelem tance a hledá nové žáky. Medvěd chce na hodiny k prasátku poslat Mášu a pandu. Chystá se velká šou na profesionálním jevišti, s úžasnými kostýmy a… Mášou a pandou v hlavních rolích. Podaří se malým nezbedům pokazit prasátku taneční vystoupení? Je čas na další skvělé dobrodružství s Mášou a jejími kamarády.

Knihu zakoupíte na www.albatrosmedia.cz 

The post Máša a medvěd – Taneční horečka appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/masa-a-medved-tanecni-horecka/10167/feed 0 10167