NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina http://www.nasebatole.cz Magazín o dětech do 3 let Tue, 16 Oct 2018 07:43:47 +0000 cs-CZ hourly 1 24742485 Zabalit na dovolenou s dětmi je hračka. Nevěříte? http://www.nasebatole.cz/zabalit-na-dovolenou-s-detmi-je-hracka-neverite/8869 http://www.nasebatole.cz/zabalit-na-dovolenou-s-detmi-je-hracka-neverite/8869#respond Sun, 09 Sep 2018 07:14:28 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=8869 Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Všechny starosti s tím, aby se vaše děti nepotily, neprofoukly nebo z chladu […]

The post Zabalit na dovolenou s dětmi je hračka. Nevěříte? appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

Všechny starosti s tím, aby se vaše děti nepotily, neprofoukly nebo z chladu nenastydly, můžete hodit za hlavu. Stačí vsadit na správné funkční oblečení a máte vyhráno. Dopřejte dětem kvalitu a sobě ulevte od starostí.

Vsaďte na značku Little Angel. Výrobky totiž obsahují technologii Outlast® , která vám i vašim dětem nabídne velký komfort. Tento revoluční materiál v průběhu celého dne aktivně vyrovnává výkyvy teploty. Děti se pak v oblečení cítí příjemně, bez ohledu na počasí. Outlast® je totiž skvělý všude tam, kde se tělo potřebuje poprat se změnami počasí i jeho extrémy. Tedy i na vaši dovolenou.

Naše výrobky pomohou udržet vaši ratolest v teple a přitom omezí pocení. Outlast® může hřát i ochlazovat. Děti jsou stále v teple, přitom však nehrozí jejich přehřátí. Změna počasí už vás nezaskočí. Díky našemu designu navíc můžete dát dětem moderní styl.

Na relax i aktivní dovolenou

Chystáte se jen tak lenošit u moře? Vybavte vaše dítě Outlastem®. Na cestu autem pořiďte podložku do autosedačky a deku-zavinovačku Baby 2v1. Touto kombinací zajistíte dítěti tepelnou pohodu, i když bude v autě zima, přetopeno nebo puštěná klimatizace. Na pláži pak chraňte jeho pokožku body s dlouhým rukávem a kalhoty. Nezapomeňte sbalit také něco na hlavičku, třeba naši kšiltovku, která krásně sedí a zároveň splní i vaše požadavky na vzhled a design.

Nezbytnou volbou je funkční oblečení, jestliže plánujete aktivní dovolenou. Ať už na kola nebo do hor, Outlast® vaši dovolenou ulehčí a zpříjemní. Děti mohou například šlapat na kole ve sportovních legínách, které neprofouknou, hlavu jim kromě helmy ochrání také kulka. Zabrání, aby krk a uši profoukly a děti se pod ní nebudou potit. V naší nabídce jsou navíc tílka, trička nebo mikiny.  Pro případ horšího počasí sbalte dětem softshell, v podobně bundy a kalhot. I tento materiál Little Angel nabízí, navíc všechno oblečení určené ven obsahuje reflexní prvky, takže vaše ratolesti budou chráněné i proti jiným vnějším vlivům než je počasí.

Oblečení Little Angel ještě více oceníte, pokud mají vaše děti pokožku trpící ekzémem. Pravidelné a dlouhodobé nošení Outlast® oblečení přispívá ke snížení svědivosti a podráždění pokožky.

Už máte zabaleno na letošní dovolenou?

www.littleangel.cz

Outlast® (nejen) na dovolenou
 

  • Udržuje stabilní teplotu.
  • Redukuje vznik potu.
  • Děti jsou stále v teple, přitom však nehrozí jejich přehřátí.
  • Pravidelné nošení oblečení přispívá ke snížení svědivosti a podráždění pokožky.

The post Zabalit na dovolenou s dětmi je hračka. Nevěříte? appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/zabalit-na-dovolenou-s-detmi-je-hracka-neverite/8869/feed 0 8869
Proč některé děti nemají rády polohu na bříšku? http://www.nasebatole.cz/proc-nektere-deti-nemaji-rady-polohu-na-brisku/7467 http://www.nasebatole.cz/proc-nektere-deti-nemaji-rady-polohu-na-brisku/7467#respond Thu, 16 Aug 2018 17:47:44 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=7467 Proč některé děti nemají rády polohu na bříšku? Jak postupovat, aby si dítě polohu na bříšku oblíbilo a postupně ji zvládlo správným způsobem? Každé dítě umí pouze to, co mělo možnost pravidelně trénovat !!! J Pokud dítě budeme pravidelně, mnohokrát denně, zvedat přes zajíčka (dítě zvedáme zády k podložce jednou rukou pod hlavičkou a druhou pod zadečkem) nebo […]

The post Proč některé děti nemají rády polohu na bříšku? appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Proč některé děti nemají rády polohu na bříšku?

Jak postupovat, aby si dítě polohu na bříšku oblíbilo a postupně ji zvládlo správným způsobem?

Každé dítě umí pouze to, co mělo možnost pravidelně trénovat !!! J

Pokud dítě budeme pravidelně, mnohokrát denně, zvedat přes zajíčka (dítě zvedáme zády k podložce jednou rukou pod hlavičkou a druhou pod zadečkem) nebo nabalením (v poloze na zádech zachytíme dítěte širokým úchopem kolem hrudníčku, poté je otáčíme na bok a současně zvedáme v tzv. „letu“) a nosit ve vyvýšeném nebo bočním klubíčku více méně zády k podložce, pak se nemůžeme divit, že do vlastních aktivit bude používat techniku podobnou pravidelné manipulaci s ním. Tato pravidelná manipulace ho stimuluje ke zvedání hlavičky z polohy na zádech,  jako kdyby se chtělo posadit. I přesto, že se budeme snažit s dítětem alespoň občas (1x,2x,3x ?? denně á 1,2,3,??? min.) trénovat polohu na bříšku, nebude ji mít rádo a nebude vědět, co se od něj očekává při kontaktu s podložkou, a to ani ve 3. měsících věku, kdy by mělo mít zvládnuté tzv.1.vzpřímení (dítě v poloze na bříšku by se mělo opírat o vnitřní stranu loktů a stydkou sponu), natož v 6. měsíci věku, kdy by mělo mít zvládnuté tzv. 2. vzpřímení (dítě by se mělo opírat o stehna a dlaně natažených paží, bříško je nad podložkou).

Pokud chceme pomoci dítěti vytvořit si kladný vztah nejenom k poloze na bříšku, ale také k postupnému správnému vzpřimování, pak doporučuji používat při celodenní manipulaci s dítětem techniky napovídající jeho přirozené možnosti očekávaného pohybového vývoje, aby si je mohlo postupně ukládat do paměťových stop. Hned od narození dítěte doporučuji malého kojence při každém zvedání z podložky z polohy na zádech nejdříve lákat ke zvednutí končetin nad tělíčko, poté ho otočit přes bok až na bříško, pod které podložíme dlaň jedné ruky. Druhá ruka mírně podsazuje zadeček a stehna pod bříško. Dítě držíme těsně (cca 5-10 cm) nad podložkou, aby ji mohlo pravidelně vnímat, sledovat a kontaktovat rukama i kolínky přitahovanými zemskou přitažlivostí. V této poloze pak přesuneme dítě na dosah k hračce, aby se ji mohlo zpočátku alespoň dotýkat (třeba i hřbetem zaťaté pěstičky) a později ji mohlo uchopit do rukou. Teprve poté dítě pomaličku (aby se neleklo a stíhalo se orientovat v prostoru) zvedneme do pozice koníčka či klokánka.

V poloze klokánka a koníčka dítě nosíme nejdříve krátkou chvíli (pár vteřin). Čas postupně prodlužujeme.  Dítě neustále stimulujeme ke sledování dějů či hračky na zemi, stole či v ručkách dítěte. Dítě učíme co nejdříve držet hračky v ručkách, aby bylo motivováno se na ně dívat a tím lehce předklonit hlavičku. Děti bez zrakové motivace směrem dolů nebo k hračce v ručkách se má tendenci rozhlížet po okolí, zaklánět hlavičku, zapažovat paže, prohýbat se v trupu a sedat si v náručí na podloženou pánev zády k rodiči.

Techniky manipulace s dítětem se musí podobat co nejvěrněji samostatnému aktivnímu pohybu dítěte, který se od něj postupně očekává. Díky výše doporučovaným naprosto pravidelným a zcela běžným technikám manipulace s dítětem během každého dne dítě nejdříve vnímá způsob pohybu, poté si na ně zvykne, následně v nich začne částečně a stále lépe spolupracovat a nakonec si je uloží do paměťových stop jako přirozené techniky, které začne postupně používat samostatně.

Jakmile již cca 4.měsíčnímu dítěti upadne hračka na zem, doporučuji pád komentovat a s ohledem na Vaši páteř zakleknout na jedno koleno nakročením jako rytíř a přiblížit dítě držené v pozici koníčka (jedna ruka pod bříškem, druhá pod zadečkem, stehna pod bříškem, hlava výše než pánev) k hračce, ať si ji samo zvedne. Pokud budeme dítěti od 2. měsíce věku pravidelně nabízet hrazdičku nad tělíčko a lehká jednoduchá chrastítka (spínací špendlík, kroužek, oválek) do rukou, pak je schopno již kolem 4. měsíce věku hračku nejenom udržet, ale i uchopit ze země.

Při každičkém pokládání dítěte na podložku v průběhu dne ho doporučuji pokládat stejným způsobem. V pozici koníčka přiblížíme dítě k podložce, aby ji mohlo kontaktovat dlaněmi a kolínky. V této pozici je možno dítěti nabídnout pomalé, jemné a rytmické pohupy nahoru a dolů nebo houpání vpřed a vzad za doprovodu písničky. Po chviličce se snížíme hřbetem ruky držící dítě pod bříškem na podložku. Dítě lákáme za slovního komentáře k otočení hlavičky a následně mu dopomáháme k pomalému obratu tělíčka na bok tím, že mu podložíme loket pod tělíčko a následně ho přetočíme na bok. Dítě v poloze na boku chvíli pozdržíme a nakonec ho dotočíme na záda.

Podrobný popis včetně fotografií je možno najít v publikaci „Jak se rodí vodníčci“ na str. 179 – 194.

Eva Kiedroňová (článek prosím vložit jménem Evy Kiedroňové, která je patronkou Baby clubu KENNY, ve kterém pracuji. Tento text se snažíme rozšířit mezi všechny rodiče, neboť právě toto bývá častým problémem. Děkuji.)

The post Proč některé děti nemají rády polohu na bříšku? appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/proc-nektere-deti-nemaji-rady-polohu-na-brisku/7467/feed 0 7467
Říkanka Autobus http://www.nasebatole.cz/rikanka-autobus/7054 http://www.nasebatole.cz/rikanka-autobus/7054#respond Wed, 01 Aug 2018 17:51:18 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=7054 Autobus Nebudeme běhat klusem, Pojedeme autobusem. Rozváží nás po silnici do města i na vesnici. Zdroj: Pavlovič J.: přebásnil Černík M.: Na kolečkách, Fortuna Libri, Praha 2013

The post Říkanka Autobus appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Autobus

Nebudeme běhat klusem,

Pojedeme autobusem.

Rozváží nás po silnici

do města i na vesnici.

Zdroj: Pavlovič J.: přebásnil Černík M.: Na kolečkách, Fortuna Libri, Praha 2013

The post Říkanka Autobus appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/rikanka-autobus/7054/feed 0 7054
Jak dlouho má dítě spát? http://www.nasebatole.cz/jak-dlouho-ma-dite-spat/1003 http://www.nasebatole.cz/jak-dlouho-ma-dite-spat/1003#respond Wed, 25 Jul 2018 09:34:41 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=1003 V třetím měsíci má dítě spát 18 až 20 hodin denně. Nepřetržitá doba spánku je užitečnější než přerušovaný spánek, snažte se stále a vytrvale o to, aby noční spánek dítěte nebyl přerušován. Jsou děti, které vydrží spát od večerního do ranního kojení, jen s jedním probuzením pro kojení ve 22 hodin tedy 11 až 12 […]

The post Jak dlouho má dítě spát? appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
V třetím měsíci má dítě spát 18 až 20 hodin denně. Nepřetržitá doba spánku je užitečnější než přerušovaný spánek, snažte se stále a vytrvale o to, aby noční spánek dítěte nebyl přerušován. Jsou děti, které vydrží spát od večerního do ranního kojení, jen s jedním probuzením pro kojení ve 22 hodin tedy 11 až 12 hodin. Jestliže však vaše dítě nevydrží tak dlouho spát bez probuzení, nehněvejte se na něj. Některé děti se probudí a pláči při každém pomočení, což bývá co dvě až tři hodiny. Nezbude nic jiného než trpělivě vstávat a vyměňovat plenky a těšit se z toho že dítě bude čistotné. Nebude dlouho trvat a dítě udrží moč déle. Jeho činnost svalová i duševní se bude ve dne stupňovat, zároveň se bude stupňovat večerní únava, takže v noci bude lépe spát.

The post Jak dlouho má dítě spát? appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/jak-dlouho-ma-dite-spat/1003/feed 0 1003
Máša a medvěd – Taneční horečka http://www.nasebatole.cz/masa-a-medved-tanecni-horecka/10167 http://www.nasebatole.cz/masa-a-medved-tanecni-horecka/10167#respond Sun, 10 Jun 2018 07:05:14 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=10167   Prasátko objeví svůj nový talent. Stane se učitelem tance a hledá nové žáky. Medvěd chce na hodiny k prasátku poslat Mášu a pandu. Chystá se velká šou na profesionálním jevišti, s úžasnými kostýmy a… Mášou a pandou v hlavních rolích. Podaří se malým nezbedům pokazit prasátku taneční vystoupení? Je čas na další skvělé dobrodružství s Mášou […]

The post Máša a medvěd – Taneční horečka appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>

 

Prasátko objeví svůj nový talent. Stane se učitelem tance a hledá nové žáky. Medvěd chce na hodiny k prasátku poslat Mášu a pandu. Chystá se velká šou na profesionálním jevišti, s úžasnými kostýmy a… Mášou a pandou v hlavních rolích. Podaří se malým nezbedům pokazit prasátku taneční vystoupení? Je čas na další skvělé dobrodružství s Mášou a jejími kamarády.

Knihu zakoupíte na www.albatrosmedia.cz 

The post Máša a medvěd – Taneční horečka appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/masa-a-medved-tanecni-horecka/10167/feed 0 10167
Návyk na pravidelnou stolici http://www.nasebatole.cz/navyk-na-pravidelnou-stolici/1241 http://www.nasebatole.cz/navyk-na-pravidelnou-stolici/1241#respond Tue, 05 Jun 2018 06:21:11 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=1241 Dítě, které je pravidelně krmeno má také pravidelnou stolici. To jste jistě vypozorovali už od jeho narození. Pozorujte několik dní, kdy má dítě stolici. V tomto věku mívá obyčejně jednu nebo dvě denně. Příště asi v očekávanou dobu přidržíte dítě na nočníku ve svém klíně. Dítě posaďte na nočník zády k sobě, levou rukou jej […]

The post Návyk na pravidelnou stolici appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Dítě, které je pravidelně krmeno má také pravidelnou stolici. To jste jistě vypozorovali už od jeho narození. Pozorujte několik dní, kdy má dítě stolici. V tomto věku mívá obyčejně jednu nebo dvě denně. Příště asi v očekávanou dobu přidržíte dítě na nočníku ve svém klíně. Dítě posaďte na nočník zády k sobě, levou rukou jej obejměte kolem hrudníku, pravou držte v klíně nočník. Při každém nácviku se uplatní naprostá pravidelnost a velká trpělivost. Stolici podporujte teplou vodou v nočníku. Nenechte dítě na nočníku déle než 5 až 10 minut. Trpělivost přinese výsledek.

The post Návyk na pravidelnou stolici appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/navyk-na-pravidelnou-stolici/1241/feed 0 1241
Koupání miminka – novorozence http://www.nasebatole.cz/koupani-novorozence/9290 http://www.nasebatole.cz/koupani-novorozence/9290#respond Fri, 01 Jun 2018 21:17:01 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=9290 Koupání své ratolesti by si měla maminka naplánovat na takovou dobu, až bude mít vše hotovo a bude se moci věnovat plně a jenom koupeli a svému děťátku. Je dobré si připravit vše co budeme potřebovat a naopak dát pryč, co nás může rozptylovat a nutit k odbíhání. Hlavní potřebou na koupání je vanička,kterou je […]

The post Koupání miminka – novorozence appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Koupání své ratolesti by si měla maminka naplánovat na takovou dobu, až bude mít vše hotovo a bude se moci věnovat plně a jenom koupeli a svému děťátku. Je dobré si připravit vše co budeme potřebovat a naopak dát pryč, co nás může rozptylovat a nutit k odbíhání.

koupani-kojence


Hlavní potřebou na koupání je vanička,kterou je nutno umýt, hlavně okraje. Voda na koupání by měla mít mezi 37 a 38 stupni Celsia. Koupání by mělo trvat u kojence asi do 5 minut, u batolete potom kolem 25 až 30 minut. S miminkem je potřeba být během celého koupání v kontaktu, stále říkat co děláme a je potřeba s ním hrát a naučit zvykat na vodu, protože s ní se bude celý život denně potkávat a první kontakt je vždy důležitý,abychom v něm nevypěstovali naopak k vodě odpor nebo z vody strach.

Po vykoupání položíme miminko na rozloženou osušku a provedeme běžnou hygienu po koupeli u kojenců a batolat a neustále se držíme zásady, že s děťátkem komunikujeme. Výborná je například multifunkční osuška Lodger Swaddler Cotton Mauve.

multifunkcni-osuska

The post Koupání miminka – novorozence appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/koupani-novorozence/9290/feed 0 9290
Čerstvé mléko http://www.nasebatole.cz/cerstve-mleko/793 http://www.nasebatole.cz/cerstve-mleko/793#respond Thu, 31 May 2018 14:03:48 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=793 Má jiné složení než mléko mateřské, je třeba jej upravovat, než je může dítě požívat. Obsahuje více bílkovin, méně cukru a mnohem více nerostných solí. Tuku obsahuje asi stejné množství. Proto musíme zředit, neboť tak malé dítě nesnáší velké množství bílkovin. Zředěním však snížíme množství cukru, proto jej musíme mléku dodat.

The post Čerstvé mléko appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Má jiné složení než mléko mateřské, je třeba jej upravovat, než je může dítě požívat. Obsahuje více bílkovin, méně cukru a mnohem více nerostných solí. Tuku obsahuje asi stejné množství. Proto musíme zředit, neboť tak malé dítě nesnáší velké množství bílkovin. Zředěním však snížíme množství cukru, proto jej musíme mléku dodat.

The post Čerstvé mléko appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/cerstve-mleko/793/feed 0 793
Ukolébavka pro sladké snění http://www.nasebatole.cz/ukolebavka-pro-sladke-sneni/6938 http://www.nasebatole.cz/ukolebavka-pro-sladke-sneni/6938#respond Fri, 25 May 2018 17:57:44 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=6938 Další inspirace, jak uspat vaše děťátko: Ukolébavka pro sladké snění Když oblohou hvězdy plují, potichu si pobrukují kolébavé písničky pro kluky i holčičky. Do očí jak do studánky pošlou dětem uspávanky.   Na zámek si zavři oči, ať z nich sen nevyskočí. Dobrou noc a sladké snění od včerea k rozednění.   Zdroj: Pospíšilová Z.: […]

The post Ukolébavka pro sladké snění appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Další inspirace, jak uspat vaše děťátko:

Ukolébavka pro sladké snění

Když oblohou hvězdy plují,

potichu si pobrukují

kolébavé písničky

pro kluky i holčičky.

Do očí jak do studánky

pošlou dětem uspávanky.

 

Na zámek si zavři oči,

ať z nich sen nevyskočí.

Dobrou noc a sladké snění

od včerea k rozednění.

 

Zdroj: Pospíšilová Z.: Hrajeme si s básničkou, Grada, Praha 2007

The post Ukolébavka pro sladké snění appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/ukolebavka-pro-sladke-sneni/6938/feed 0 6938
Zvířátka na farmě http://www.nasebatole.cz/zviratka-na-farme/10160 http://www.nasebatole.cz/zviratka-na-farme/10160#respond Sun, 20 May 2018 20:40:36 +0000 http://www.nasebatole.cz/?p=10160 Otevírejte okénka a objevte svět na farmě! Společně s malými kůzlátky se podívejte, jak se žije na farmě! Přečtěte si roztomilou knížku, otevírejte okénka a naučte se pojmenovat domácí zvířátka. Knížka rozvíjí motorické schopnosti dítěte a napomáhá k rozšíření slovní zásoby. K zakoupení zde: www.albatrosmedia.cz

The post Zvířátka na farmě appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
Otevírejte okénka a objevte svět na farmě!
Společně s malými kůzlátky se podívejte, jak se žije na farmě! Přečtěte si roztomilou knížku, otevírejte okénka a naučte se pojmenovat domácí zvířátka. Knížka rozvíjí motorické schopnosti dítěte a napomáhá k rozšíření slovní zásoby.

K zakoupení zde: www.albatrosmedia.cz

The post Zvířátka na farmě appeared first on NašeBatole.cz - pro maminky, děti a rodina.

]]>
http://www.nasebatole.cz/zviratka-na-farme/10160/feed 0 10160