diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Dokáži být dobrou matkou?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Každá žena se snaží být tou nejlepší mámou. Někdy máme ale o sobě pochybnosti, zda tomu tak opravdu je. Mnohdy jsme na pokraji sil, jak fyzických, tak i psychických. Pokuste se začíst do následujících řádků a zapřemýšlet, jak to děláte vy. Pokud si odpovíte na několik bodů ANO, to také tak dělám, přestaňte o sobě pochybovat, zda jste dobrá matka, či nikoliv. Určitě jste!! Děláte pro vaše děti, sebe i manžela maximum, odměnou vám je zajisté šťastná rodina.

1) Slevte ze svých nároků

Před příchodem dítěte na svět se snažíte být nejlepší manželkou, partnerkou, zaměstancem, paní na úklid, kuchařkou.. S příchodem miminka musíte zvládat ještě další profesi, a to „maminka na plný úvazek.“ Musíte stihnout veškeré činnosti, které jsem vyjmenovala a zároveň přidat ještě další práce kolem miminka, jako je přebalování, kojení atd. Děťátko postupně roste, spí méně a méně, a vy máte už malinko času, který můžete využít pro domácí práce. Jak se z toho všeho nezbláznit? Nejlepší bude asi slevit ze svých nároků. Upatlané zrcadlo, či drobky na podlaze nemusíte každý den leštit a poklízet. Naučte se efektivně využívat svůj čas. Neříkám, abyste neuklízela a nechala vše v bytě pohozené na podlaze. Nemůžete všechny profese zvládat na jedničku. Kterou z nich lze ošidit je zajistě profese paní na úklid. Děti dokáží během chviličky obrátit celý dům vzhůru nohama a poklízet, to můžete prakticky pořád. Co nám ale naše ratolesti vnáší do našeho života? Je to především upřímnost, smysl pro bezprostřednost, mnoho lásky, radosti a smíchu, který se ozývá celým domem.

2) Věnujte se rodině, ale naučte se věnovat i sama sobě

Miminko potřebuje naši náruč, blízkost, křehká slova. Dětem dáváme maximum a mnohdy zapomínáme na sebe. Naučte se každý den trávit smysluplně čas jen sama, bez dětí. Začtěte se do příjemné knihy, pusťte si vaši oblíbenou hudbu, zajděte si za kamarádkou popovídat, prostě nějakým způsobem si odpočiňte od každodenních starostí. Uvidíte, že problémy, které jste viděla doposud najednou nejsou tak velké, jak vypadaly. Děti potřebují odpočatou, usměvavou maminku a ne uštvanou a přepracovanou mámu. Pak reagujeme nepřiměřeně.

Jak na to prakticky? Domluvte se s partnerem nebo babičkou, že potřebujete opušťáky od rodiny. Stačí dvakrát týdně na dvě až tři hodiny odejít mimo domov a dělat to, co vás bavilo, než přišlo na svět miminko. Nebo vymyslete jiný model (třeba jednou týdně celý den), kdy načerpáte sílu a energii pro sebe, abyste ji mohla zase své rodině vracet. Když nemáte z čeho dávat, hrozí vyhoření, frustrace, depky, …

Praktickou radu doplnila blogerka a editorka Edith Holá

3) Hýčkejte partnerský vztah

Tím, že jsme se staly maminkami je pro nás ale také výzva, abychom nezapomínaly na budování partnerského vztahu. Váš partner se může cítit odstrčený na druhé koleji a věřte, není to pro něj jednoduchá situace. Doposud vás měl jen pro sebe a teď se musí dělit. Možná přes svou mateřskou lásku zapomínáme manžela pochválit, pohladit, či říci hezká slova, která jsme říkala dříve pořád. Naslouchejte své partnerovi, všímejte si signálů, které k vám vysílá. Možná to muži nedokáží slovy vyjádřit, nebuďte k jeho projevům lhostejná. Hýčkejte svého partnera, dávejte mu najevo, jak se máte rádi. Půjčte své děti prarodičům a vyražte spolu třeba na nákup nebo jen tak na procházku. Uvidíte, že si to vychutnáte, sedět jen tak sami, bez dětí, bez dětského pokřikování.

Dostatečná komunikace mezi partnery je základ vašeho partnerského soužití.

Malý návod? Odvíjí se to zase od toho, že nemůžete dávat, když nedostáváte. Celodenní péče od druhého člověka (dítě) je odčerpání energie. Vysvětlete to partnerovi a naučte si říkat, co od něho očekáváte a vám pomůže vyladit se i na partnerský vztah. Některé ženě stačí popovídání u vína, jiný má ráda květinu sem tam, další potřebuje namasírovat záda, společná večeře mimo domov, … Ve fantazii se meze nekladou. Doporučuje se jednou až dvakrát vyhradit si společný čas. A jednou měsíčně nějaký větší zážitek. Už těšení se na něj, může ženě (oběma) pomoci naladit se na sebe a zapomenout na koloběh domácnosti a vyčerpání z dětí. Od dvou let dítěte se doporučuje i společná dovolená bez dětí.

Praktickou radu doplnila blogerka a editorka Edith Holá

4) Využívejte dostupných zdrojů

Dnešní doba si sebou nese velké zdražování všeho, co je potřebné pro vaši rodinu. Především ceny potravin jdou raketově nahoru. Pokud máte možnost si něco vypěstovat na zahrádce, tak určitě neváhejte. Náklady na nákup semínek, či sazenic nejsou tak velké a výsledek pak stojí opravdu za to. Mít k dispozici čerstvou zeleninu na zahrádce, ovoce na stromě, čerstvé mléko od sousedky, či králíka od souseda je dnes opravdu velká výhra. Mnohdy stojíte v supermarketu nad chladícím boxem a marně hledáte na etiketě, odkud to maso pochybného vzhledu vlastně pochází? Toto by mělo být pro vás výzvou, že trocha námahy na té zahrádce určitě stojí za to. Spote příjemné s užitečným. Děti se na čerstvém vzduchu vyřádí a vám zahrádka jen pokvete. Až vše dozraje, tak vyrobte dětem domácí přesnídávky, zeleninu dejte do mrazáku, ovoce si zavařte, udělejte džemy, či sirupy. Přijde Vám to pracné? Třeba se najde někdo, kdo vám s tím pomůže. Například tchýně či babička. Společně to zvládnete rychleji a v zimě, když zajdete do sklepa, tak zjistíte, že vaše námaha nebyla marná. Chutově budou tyto dary zahrádky nepřekonatelné, bez chemických přísad a kdykoliv k dispozici. Vaše děti i manžel to určitě ocení.

5) Nebojte se požádat o pomoc

Přijdou chvíle, kdy se cítíme už na pokraji sil a nevíme, jak dál. Nebojte se požádat o pomoc manžela, sestru, babičku, tchýni. Možná jste si byla doposud zvyklá si dělat vše sama, s příchodem dětí na svět ale musíte zvládat mnoho činností. Naučte se tedy požádat o pomoc. Sama vím, že je to těžké, ale alespoň se o to pokuste.

6) Naučte se improvizovat

Buďte vždy připravena na nenadálé situace. Mít děti je někdy velké dobrodružství. Může se cokoliv stát. Buďte vždy o krok napřed. Naučte se improvizovat z dostupných věcí. Aktivní děti vám nedovolí dlouho přemýšlet.

7) Berte mateřství jako výzvu

Tím, že jste opustila pracovní pozici a stala se mámou na plný úvazek nekončí váš profesní život. Ba naopak. Berte mateřství jako výzvu. Rozjeďte podnikání, projekt, který jste dlouho odkládala a měla pouze v myšlenkách. Uvidíte, že s podporou rodiny to dokážete. Vaše sebevědomí, které na mateřské kleslo poněkud dolů, bude opět stoupat.

8) Buďte dětem dobrým příkladem

Dětem vždy stanovte hranice, vychovávejte z nich slušné lidi, kteří si váží druhých, umí respektovat, nejsou sobečtí, pomáhají druhým lidem. Nikdy dětem nedejte možnost, aby si vás přestaly vážit. Buďte jim dobrým příkladem.

9) Berte věci s nadhledem

Připadá vám někdy mateřství jako těžká řehole? Tak to jste na správné adrese. Nic není tak horké, jak vypadá na první pohled. Hledejte i na špatných věcech vždy něco pozitivního.

10) Poučte se ze svých chyb

Jako rodiče svých dětí samozdřejmě děláme chyby. Dělat chyby nám dává možnost se z nich poučit a dál na sobě pracovat.

11) Efektivně využívejte svůj čas

Čas je opravdu relativní pojem. Tím, že jste s dětmi vlastně pořád doma může pro nezasvěceného vypadat, že se v podstatě nudíte celé dny a nemáte co dělat. Opak je pravdou. Činností, které musíte s miminkem zvládnout, těch je opravdu hodně. Snažte se efektivně využívat svůj čas. Odpočívejte, když děti spí v poledne, vypijte si v klidu kávu. Celodenní shon vám mnohdy toto neumožní. Pokud se ale na pár minutek zastavíte, tu kávu vypijete v klidu, zjistíte, že jde nejen chviličku posedět, ale i tu hromadu nevyžehleného prádla také zvládnout. Tím, že se zastavíme, dáme možnost našemu tělu se zregenerovat a fungovat zase dál.

 

 

 

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.