diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Co už umím aneb třetí rok života dítěte

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Z malého miminka se rychle stává batole a posléze malá slečna či rošťák, určitě vás bude zajímat, co všechno váš potomek zvládne během třetího roku. Chtěli byste například vědět, kdy si konečně začne hrát s ostatními dětmi anebo se naučí samostatně oblékat? Popřípadě co všechno bude umět předtím, než půjde do školky? 

Každé dítě je individualita

Hned na začátku bych vám ráda připomněla, že každé dítě je jiné a tomu odpovídá i jeho vývoj. Proto berte níže uvedené údaje jen jako orientační.

Rodiče (obzvláště) prvorozených potomků často sledují různé tabulky a přehledy a zjišťují, zda jejich dítě již umí to, co je uvedeno. Vliv má samozřejmě i okolí, kdy se babičky, kamarádi a nejen oni ptají, zda již dítě chodí bez plenek, mluví ve větách, popřípadě vyslovuje správně tu či onu hlásku, zpívá písničky a podobně. Nenechte se tím nijak stresovat, nenuťte svého syna či dceru do něčeho, na co nejsou připraveni. A pokud máte jakékoliv pochybnosti či si nejste jistí, určitě se obraťte na svého pediatra. Ten vaše dítě zná, sleduje jeho vývoj i pokroky, navíc má také množství zkušeností, takže dovede posoudit, zda je vše v pořádku.

Vývoj dítěte

Vývoj dítěte neprobíhá stejnoměrně ve všech vývojových oblastech. Je ovlivněn dědičností, ale samozřejmě i prostředím.

Období od jednoho roku se nazývá batolecí a trvá až do třech let. Od dvou do třech let se používá označení starší batole. Právě tehdy vaše dítě zřejmě prodělá první pubertu, respektive období vzdoru. Stále zkouší, kam až může zajít. Je proto nutné stanovit určitá pravidla – dítě musí vědět, co smí a co nikoliv, popřípadě jaké důsledky jeho chování ponese. Důležitá je ovšem i důslednost ze strany rodičů (byť to někdy není úplně snadné).

V této fázi života postupně dochází k osamostatňování dítěte.

Hrubá motorika

Dítě bez problémů chodí (postupem doby čím dále tím delší trasy) a utíká, a to i v nerovném terénu. Taktéž zdokonaluje chůzi po schodech (tedy nahoru a dolů), střídá nohy. Vydrží stát chvíli na jedné noze, dokáže vylézt po žebřinách, skákat snožmo a podobně.

Na konci tohoto období, tedy ve třech letech, začínají děti s jízdou na kole.

Tip: Z hlediska bezpečnosti se jedná o poměrně náročné období. Je nutné dítě neustále hlídat a dopředu předvídat, co by se mohlo stát. Určitě zabezpečte domácnost (kryty do zásuvek, ochrana rohů, zamykání venkovních dveří a podobně). Pozor také na dětském hřišti – dítě není schopné odhadnout své síly (snaží se všude vylézt, popřípadě odtud seskočit dolů). Není nutné zdůrazňovat, že i u silnice a na dalších místech je třeba být ve střehu – dítě by se mohlo rozhodnout přejít samo.

Jemná motorika

Ovládá pohyb rukou a prstů, zvládá nakreslit čáry a dokonce i kruh. Namaluje obrázek a pak vypráví, co na něm je.

Je schopno vytvarovat předmět z plastelíny, malovat vodovými barvami, některé děti dokonce i stříhat nůžkami.

Tip: Fajn jsou pastelky či fixy (nejlépe takové, které se dají odstranit z většiny povrchů), papír, různé látky či jiné materiály, lepidlo a podobně. Dítě může vytvářet různé koláže a jiné výrobky.

Praktické dovednosti

Ke konci tohoto období již dítě zpravidla bez problémů zvládá návštěvy toalety. Dokonce i v noci je bez plen. Samozřejmě občas se objeví nějaká „nehoda“, ale většinou z toho důvodu, že je zabráno do hry, je ve stresu, při různých změnách a podobně.

Zvládne se samo obléknout a obout. Je důležité vybírat takové oblečení, které se dítěti snadno obléká a zapíná.

Má rádo společnost dětí, zapojuje se do hry, je ochotno (občas) půjčovat hračky.

Umí otevírat a zavírat dveře.

Samo se nají, používá lžíci, někdy i vidličku.

Mluvení a myšlení

Dítě víceméně bez problémů rozumí tomu, co říkáte. Naučí se vyjadřovat v delších větách. Umí vyprávět pomocí obrázků v knížce. Sdělí vám, co dělalo a zažilo. Uvádí se, že ve třech letech zná 700 – 1 000 slov. Ví, jak se jmenuje a zná jména rodičů a sourozenců (popřípadě dalších členů rodiny).

Okolo třetího roku začíná období „Proč?“.

Bez zajímavosti není ani to, že dítě postupně přechází k symbolickému myšlení – tedy pomocí představ. Začíná také řešit problémy.

Tip: Mluvit, mluvit, mluvit a zároveň poslouchat, co vám dcera či syn říká. Určitě mu čtěte pohádky a ptejte se ho, o čem byly. Pomalu můžete začít opravovat gramatiku.

Jak si s dítětem hrát

Je velmi důležité na dítě často mluvit, vyprávět mu o věcech kolem, ale nejen o nich. Můžete mu povídat o plánované návštěvě či o tom, co jste dělali v době, kdy u toho dítě nebylo.

Rozvíjejte jeho fantazii, a to například pomocí různých převleků, výměny rolí,…..

Dítě se velmi rádo do všeho zapojuje a pomáhá. Dovolte mu to a chvalte ho.

Také miluje čtení obrázkových knížek. Ty jsou zároveň výborné nejen pro rozvoj řeči, ale i paměti a představivosti.

Fajn je, když se zapojíte do her. Jestliže víte, že dítě nějakou činnost nezvládne, zkuste mu nabídnout pomoc. Nechte ho ale při hře rozhodovat (samozřejmě v rozumné míře).

Zajímavé mohou být i různé organizované aktivity, kde jsou děti.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.