diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Co dělat, když dítě pozře, co nemá, anebo vdechne předmět

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Máte obavu z toho, aby Vaše batole nepozřelo něco, co by mohlo vážně ohrozit jeho zdraví, anebo život? Důležité je všechno nebezpečné schovat a také vědět, co dělat v situaci, kdy dojde k takové nehodě!

Člověk nikdy neví

I když máte všechny nebezpečné věci, jako jsou léky, čisticí prostředky, anebo drobné předměty, které může malé dítě vdechnout či spolknout, pečlivě schované, není vyloučeno, že může dojít k nehodě. Pak je nutné rychle reagovat. Z tohoto důvodu se vyplatí vědět, jak si poradit v situaci, kdy dítě pozře, anebo vdechne něco, co nemělo. 

Když dítě vypije tekuté mýdlo nebo pěnu do koupele

Lahvičky naplněné obsahem malé děti fascinují. Obaly na tekutá mýdla a pěny do koupele zpravidla mívají špatně těsnící obaly, a navíc lákavě voní, takže není divu, že je mnoho dětí ochutná. Ani jeden z těchto prostředků není naštěstí jedovatý. Dítě ho obvykle pozře jen malé množství, protože se nejedná o žádnou gurmánskou lahůdku. Pokud máte podezření, že dítě spolklo větší množství než jednu polévkovou lžíci, jeďte s ním raději k lékaři. Nikdy se nesnažte vyvolat u dítěte zvracení, protože by mohlo vdechnout pěnu a začít se dusit.

Otrava čisticími prostředky

Tyto jedy, které máme běžně v domácnosti, mají bohužel nasládlou chuť a zajímavé obaly, takže děti lákají. Pokud se dítě napije například prostředku na čistění skla, anebo aviváže, neprodleně volejte lékaře. Dítěti vypláchněte ústa a dávejte mu pít vodu. Pokud se napije velmi agresivního čisticího prostředku, jako je například Savo na čištění odpadů, který leptá jícen, volejte záchrannou službu.

Toxikologické středisko 

Pro případ aktní otravy se vyplatí mít po ruce telefonní číslo Toxikologického informačního střediska (pražské číslo 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02), kde Vám poradí postup první pomoci, stejně jako, zda je využití tísňové linky 155 nutné. Jestliže se nedovoláte do toxilogického střediska, volejte raději tísňovu linku a sdělte jejím pracovníkům, co se stalo.

Vdechnutý předmět

V situaci, kdy dítě vdechne malý předmět, musíte jednat okamžitě. Udeřte dítě jednou silně do zádíček, a přitom je držte za nožičky hlavou dolů. Vdechnutý předmět vypadne na zem. Pokud se to nepodaří, volejte 155.

Náš tip: Informujte se, kde je v blízkosti Vašeho bydliště možné absolvovat kurz či seminář první pomoci pro veřejnost. Podobné akce často organizují mateřská, komunikační centra, anebo vybrané mateřské školy. O tip můžete požádat také dětského pediatra, ke kterému chodíte do poradny.  Tento kurz obvykle trvá několik hodin (třeba 1 odpoledne) a není drahý. Důležité však je, že díky němu můžete zachránit život svému dítěti a nejen jemu.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.