diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Alimenty

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Dostala jste se do situace, kdy Vám  bývalý manžel neplatí alimenty? Bohužel až 90 procent neplatičů  alimentů tvoří muži.

Nejprve malá definice. Neplněním vyživovací povinnosti je myšlena situace, kdy rodič neposílá výživné, když posílá méně nebo když hradí výživné nepravidelně. V takovém případě jsou tři možnosti řešení situace

Dohoda. tato možnost je nejméně komplikovaná, nejrychlejší, ale v mnoha případech neúspěšná. Zjistěte si, jak je na tom bývalý partner je finančně, a podle toho jednejte. Možná přišel náhle o práci a nemá z čeho platit. To ho samozřejmě neopravňuje k tomu, aby výživné neplatil. Pokud se situace nezlepší, má neplatič možnost obrátit se na soud se žádostí o snížení vyživovací povinnosti. Dojde-li k jakékoli dohodě obou stran, je třeba vše sepsat a podepsat.

Trestní oznámení. Pokud nepomůže “dohoda”, protože partner nechce o placení svých závazků ani slyšet, musíte na něj podat trestní oznámení “za zanedbávání povinné výživy”. Je to často jedno z účinných řešení, jak se dostat z případných finančních potíží, které vám hrozí. Neplacení výživného se totiž po uplynutí čtyř měsíců stává trestným činem a otci jakožto dlužníkovi hrozí trest, a to až do výše pěti let odnětí svobody.

Vymáhání pomocí soudu a exekutora je poslední variantou řešení Vaší problémové situace. Policie věc prošetří a předá státnímu zástupci. Ten podá k soudu obžalobu, na jejímž základě proběhne soudní řízení o vině a trestu. Neplatič má možnost vyhnout se odsouzení dobrovolným splacením dlužné částky ještě před vyhlášením rozsudku (jde o tzv. účinnou lítost). V případě, že jste dospěly do fáze exekuce, je dobré podat návrh na soukromou exekuci. Exekuci tím každopádně urychlíte. Klasickému soudnímu vykonavateli to trvá mnohem déle.

A závěrem citace ze zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku

Podle § 196 o zanedbání povinné výživy platí toto:

(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,

a) vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze, nebo

b) byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.

Dodatek: § 197 Zvláštní ustanovení o účinné lítosti

Trestní odpovědnost za trestný čin zanedbání povinné výživy (§ 196) zaniká, jestliže trestný čin neměl trvale nepříznivých následků a pachatel svou povinnost dodatečně splnil dříve, než soud prvního stupně počal vyhlašovat rozsudek.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.