diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

3 tipy pro spokojené miminko bez opruzenin

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

pece-o-dite

Opruzeniny dokážou potrápit dospělé i děti. Projevují se mokváním, svěděním a drobným krvácením pokožky. U miminek, která jsou k opruzeninám náchylné, však může být jejich průběh mnohem závažnější než u dospělých. Příčinou je zcela odlišná stavba dětské kůže i specifické potřeby miminka. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili článek, který vás zasvětí do tajů dětské pokožky a poradí, jak zabránit vzniku opruzenin.

Rozdílů mezi pokožkou kojence a dospělého člověka jsou desítky. Dětská kůže je až o polovinu tenčí a obsahuje mnohem méně kolagenních a elastických vláken než normální pokožka. Po narození dětem navíc chybí podkožní tuk a nefungují jim mazové žlázy. Kojenci také nemají po narození na kůži hydrolipidický ochranný film. Povrch kůže je u nich vůči hmotnosti ve srovnání s dospělým dvojnásobný, což miminka vystavuje vnějším vlivům s dvojnásobnou intenzitou než u dospěláků. Dětská pokožka je zkrátka velmi náchylná k poškození a průniku infekce. Péče o ni je tedy právem u maminek jedním z nejdiskutovanějších témat.

Teplo = startovací čára pro kožní problémy

Jednou z nejběžnějších příčin opruzenin je teplo. Kojenci totiž nemají po narození vyvinutou termoregulaci, nedokážou regulovat svou tělesnou teplotu potem a snadno se přehřejí. Nadměrné teplo vede k zapaření pokožky a vzniku pupínků. Základní rada proto zní, že miminko byste měli oblékat vždy přiměřeně. Zkušené maminky radí kojenci oblékat o vrstvu více, než si oblékají samy. Přes den je také dobré zkontrolovat, zda miminko není přehřáté. Testovací mechanismus je přitom jednoduchý. Spolehlivým indikátorem je zátylek miminka, kterým nikdy nesmí být horký a zpocený.

Správné plenkování je základ

Pravidelná výměna plenek je pro prevenci opruzenin základ. Kojenec totiž močí až dvacetkrát za den. Vlhko a kyselé pH moči dráždí jeho pokožku, což může vést k opruzeninám. Častá výměna plenek je proto podmínkou zdravého zadečku miminka. Při každém plenkování byste měli miminko nechat na chvíli provětrat tak, aby jeho pokožka proschla a vsákla dětskou kosmetiku. Neméně důležitá je také velikost a tvar plen. Příliš těsné plenky dítě škrtí a mají menší absorpční schopnost. Chcete-li vaše miminko ochránit, vyhněte se jakýmkoliv dráždidlům a vůním. Pozor byste si měli dát hlavně na příliš parfemované plenky nebo praní látkových plen v aromatických pracích prášcích. Velkou chybou je i snaha o přehnanou hygienu. Časté mytí snižuje přirozenou obranyschopnost pokožky a zvyšuje tak riziko vzniku vyrážky.

Spolehněte se na hojivou sílu zinku a panthenolu

Na opruzeniny také platí masti a pudry s panthenolem a zinek. Zda použijete pudr či krém záleží čistě jen na vaší preferenci, jejich účinky jsou totiž podobné. “Při použití pudru musí být zadeček kojence dobře osušený. Pudr by totiž mohl natáhnout vodu a vytvořit hrudky,” upozorňuje Ing. Pavel Smažil ze společnosti Alpa. Masti a pudry má smysl využívat při každém přebalení i jako prevenci. Tradičním a osvědčeným pomocníkem jsou například masti a zásypy Aviril. Ty obsahují vitaminy E a D (panthenol), ale také zklidňující heřmánkový extrakt. Zinková složka přípravků stahuje a dezinfikuje mokvající pokožku, čímž napomáhá k rychlejšímu hojení. Po nanesení pudrů můžete miminko okamžitě zabalit do plenky, v případě masti naopak odborníci doporučují pár minut volnosti pro vsáknutí hojivých látek.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.