diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

10 kroků ke zdravé výživě

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

1. Pestrá strava – dětem připravujeme stravu bohatou na ovoce a zeleninu, celozrné potraviny, mléčné výrobky, ryby a drůbež. Děti přebírají zvyklosti od svých rodičů, odkoukávají od nás vše tedy i složení jídelníčku. Jestli se u vás doma uznává, že nejlepší maso je prorostlý bůček a rybí pochoutka je u vás na stole jen jednou do roka na Štědrý den a to jen kvůli tradici, pak to není ten nejideálnější vzor. Tuk se pomalu usazuje nejen na pekáči, ale i v tukových zásobách celé rodiny.

2. Pravidelnost ve stravě – To je důležité kvůli tomu, aby tělo mělo neustálý příjem všeho co potřebuje a nemuselo si začít dělat zásoby na horší dobu, tak zakládáme na obezitě. Optimální počet je 5 – 6 menších porcí denně.

3. Maso je důležité – Je významným zdrojem bílkovin, některých vitamínů a minerálních látek, které jsou pro dětský vyvíjející se organismus důležitý. Nejvhodnější je drůbeží maso, není tučné a je dobře stravitelné. Další vhodné je telecí, rybí – to se snažte zařadit do jídelníčku 2x týdně, třeba formou pomazánek. Maso nemusí být v jídelníčku zařazeno denně.

4. Mléčné výrobky – Mléko a mléčné výrobky jsou nepostradatelné. Jsou zdrojem vápníku, který je důležitý pro růst kostí a zubů. U dětí nepreferujme nic nízkotučného. Nízkotučné výrobky jsou určeny především lidem, kteří potřebují snižovat váhu, nebo mají vysokou hladinu cholesterolu. Pro zdravé děti jsou nízkotučné výrobky zbytečné.

5. Tuky a vejce neopomíjet – I pro tuky – nositele energie, vitamínů a dalších látek – je také důležité místo. Zajišťují správné využití vitamínů rozpustných v tucích, tvorbu některých hormonů, ochranu vnitřních orgánů.. Upřednostňujme tuky rostlinné. Vejce obsahují velké množství lehce stravitelných bílkovin, vitamínů a minerálních látek (vápník, železo, fosfor).

6. Zelenina a luštěniny – Bohaté na vlákninu, mají nízkou energetickou hodnotu a snadno zasytí. Přijímejme ji v několika porcích denně. Luštěniny by neměly v jídelníčku chybět 2x týdně. Pozor ale u malých dětí, ty si s velkým množstvím vlákniny neumí ještě poradit.

7. Ovoce několikrát denně – Lépe stravitelná než zelenina, obsahuje více jednoduchých sacharidů a má vyšší energetickou hodnotu. Sušené ovoce poslouží k mlsání místo cukrovinek.

8. Cukr a sladkosti omezeně – Nadměrné množství cukrů přispívá ke vzniku zubních kazů, obezity a zvyšování hladiny krevních tuků. Děti na sladkou chuť moc nezvykejme. Když už mlsání tak dejme přednost kvalitní čokoládě s vyšším obsahem kakaa, oříškům, musli tyčinkám bez polevy či sušenému ovoci.

9. Sůl omezit – Pro život nepostradatelná, obsahuje sodík a chlor. Nadměrné solení zvyšuje krevní tlak, zadržuje vodu v těle to vede k přibírání a problémům s ledvinami. Dětem do jednoho roku nesolte vůbec a do tří let výrazně solení omezujte. Ledviny ještě nemají na velkou zátěž připraveny.

10. Dodržování pitného režimu – 3 leté dítě by mělo vypít asi 1,5 – 1,8 l tekutin. Nezapomeňme že se zde počítá i příjem tekutin z polévek, ovoce. A také záleží na teplotních podmínkách a zda dítě sportuje či je jinak aktivní.

A na konec jedna rada, jestli chceme děti naučit zdravým stravovacím návykům, měli bychom je samy dodržovat. Všechny vzorce chování, stravování či životních postojů si bere dítě do života ze své rodiny. Buďme příkladem svým dětem ve všem.

 

Přečtěte si také:

  • Ambulantní porodAmbulantní porod Dobrý den, ráda bych se s vámi podělila o svůj zážitek s ambulantním porodem (šla jsem 2 hodiny po porodu i s miminkem domů), který se odehrál 28.1.2012 v pražském Úpmd.Že budu […]
  • Deset kroků ke zdravé výživě: 1-2Deset kroků ke zdravé výživě: 1-2 1. Pravidelnost ve stravě Pro děti zejména důležité jíst pravidelně. Optimální počet porcí je 5-6 za den. Tělo si zvykne na určitý a hlavně pravidelný příjem energie. Pokud se k dítěti […]
  • Sladidla a sladkostiSladidla a sladkosti Chuť na sladké potřebujeme každý z nás čas od času nějak uspokojit. Dnes se velká většina běžných sladkostí a dortíků sladí rafinovaným bílým cukrem. Jednoznačně stojí za to, naučit se […]
  • Multi-tabs podpoří správný růst dětí a jejich zdravý vývojMulti-tabs podpoří správný růst dětí a jejich zdravý vývoj Multi-tabs pro děti od 1 do 10 let podpoří správný růst dětí a jejich zdravý vývoj V dnešní uspěchané době často volíme potraviny, které příliš neodpovídají zdravé výživě, navíc se […]
  • Dýně jako základ příkrmůDýně jako základ příkrmů Když mi v ordinaci dětské lékaře bylo řečeno, že mám začít s příkrmy, začala jsem přemýšlet. Vařit nebo kupovat? Na toto téma je v nabídce nepřeberné množství diskusí a článků, a proto dám […]
  • PečemePečeme Pečeme … aneb antistres v praxi Poprvé jsem úplně sama začala péct vánoční cukroví až poté, co se mi narodily děti. Idylická představa mrňavých prstíčků hňácajícácích těsto za zvuků […]

Napsat komentář

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.